W dniach 22-26 kwietnia nasza biblioteka szkolna przygotowała lekcje biblioteczne w ramach akcji „Żonkile”, które upamiętniły 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dzięki współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz materiałom przygotowanym przez tę instytucję, nasz nauczyciel bibliotekarz – Adrian Kopp – odwiedził łącznie sześć klas, prowadząc zajęcia związane z historią, pamięcią czy empatią.
W klasach 2B oraz 3D odbyły się zajęcia „Jak dbać o pamięć?” w oparciu o opowiadanie Zofii Staneckiej „Pamięć Drobinek”. Uczennice i uczniowie, z wykorzystaniem animacji, kart pracy czy pracy plastycznej, dowiedzieli się dlaczego warto poznawać historię naszych rodzin oraz pamiętać o niej, a także poznały wartość takich postaw jak odwaga czy troska o innych. W klasach 4C i 6C odbyły się zajęcia „Było-Nie ma-Jest” w oparciu o opowiadanie Katarzyny Jackowskiej-Enemuo pod tym samym tytułem. Dzięki wykorzystaniu animacji oraz prezentacji multimedialnej uczennice i uczniowie poznali elementy żydowskiej kultury i fragmenty historii Żydów w Polsce. Rozmawiano także o emocjach i empatii, wzajemnej pomocy i zrozumieniu, jak również poruszono temat prawdziwej przyjaźni oraz relacji w momencie kryzysu.
W klasach 8A i 8B odbyły się zaś zajęcia „Zdążyć przed Panem Bogiem”, oparte na reportażu Hanny Krall pod tym samym tytułem. Uczennice i uczniowie mieli możliwość zapoznania się z animacją stworzoną na podstawie wspomnianego reportażu. Przedstawiona została historia Marka Edelmana oraz fakty związane z przebiegiem powstania w getcie warszawskim. W oparciu o fragmentu reportażu rozmawiano o niełatwej sytuacji, w której znaleźli się wówczas Żydzi mieszkający w getcie, poruszono również kwestię odwagi, empatii oraz mierzenia się z nieznanym czy tragicznym, niewyobrażalnym.
Młode odbiorczynie oraz młodzi odbiorcy tych ważnych i niełatwych treści wykazali się wielką wiedzą, empatią oraz zrozumieniem do poruszanej tematyki. Byliśmy pod wrażeniem ich wrażliwości oraz dojrzałych wypowiedzi. Bardzo dziękujemy wychowawczyniom klas za zaproszenie na zajęcia. Podziękowania składamy również Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN za interesujące scenariusze zajęć oraz materiały edukacyjne, na podstawie których przeprowadzono zajęcia i upamiętniono w naszej szkole 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Więcej zdjęć z zajęć można znaleźć TUTAJ.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz