Godziny otwarcia biblioteki:


Biblioteka szkolna prowadzona przez panią Krystynę Twardy i pana Adriana Koppa jest czynna w następujących godzinach:

Czytelnia
Poniedziałek – 8:00-14:15
Wtorek – 8:00-14:15
Środa – 8:00-14:15
Czwartek – 8:00-14:15
Piątek – 8:00-13:00

Wypożyczalnia
Poniedziałek – 8:00-15:30
Wtorek – 8:00-14:00
Środa – 8:00-15:30
Czwartek – 8:00-15:30
Piątek – 8:00-15:30

Zachęcamy również do zapoznania się z regulaminem biblioteki szkolnej oraz regulaminem wypożyczania podręczników i materiałów edukacyjnych (dostępne tutaj).

Zapraszamy do jak najczęstszego korzystania z biblioteki szkolnej!

poniedziałek, 29 kwietnia 2024

Żonkile 2024

W dniach 22-26 kwietnia nasza biblioteka szkolna przygotowała lekcje biblioteczne w ramach akcji „Żonkile”, które upamiętniły 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dzięki współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz materiałom przygotowanym przez tę instytucję, nasz nauczyciel bibliotekarz – Adrian Kopp – odwiedził łącznie sześć klas, prowadząc zajęcia związane z historią, pamięcią czy empatią.

W klasach 2B oraz 3D odbyły się zajęcia „Jak dbać o pamięć?” w oparciu o opowiadanie Zofii Staneckiej „Pamięć Drobinek”. Uczennice i uczniowie, z wykorzystaniem animacji, kart pracy czy pracy plastycznej, dowiedzieli się dlaczego warto poznawać historię naszych rodzin oraz pamiętać o niej, a także poznały wartość takich postaw jak odwaga czy troska o innych.

W klasach 4C i 6C odbyły się zajęcia „Było-Nie ma-Jest” w oparciu o opowiadanie Katarzyny Jackowskiej-Enemuo pod tym samym tytułem. Dzięki wykorzystaniu animacji oraz prezentacji multimedialnej uczennice i uczniowie poznali elementy żydowskiej kultury i fragmenty historii Żydów w Polsce. Rozmawiano także o emocjach i empatii, wzajemnej pomocy i zrozumieniu, jak również poruszono temat prawdziwej przyjaźni oraz relacji w momencie kryzysu.

W klasach 8A i 8B odbyły się zaś zajęcia „Zdążyć przed Panem Bogiem”, oparte na reportażu Hanny Krall pod tym samym tytułem. Uczennice i uczniowie mieli możliwość zapoznania się z animacją stworzoną na podstawie wspomnianego reportażu. Przedstawiona została historia Marka Edelmana oraz fakty związane z przebiegiem powstania w getcie warszawskim. W oparciu o fragmentu reportażu rozmawiano o niełatwej sytuacji, w której znaleźli się wówczas Żydzi mieszkający w getcie, poruszono również kwestię odwagi, empatii oraz mierzenia się z nieznanym czy tragicznym, niewyobrażalnym.

Młode odbiorczynie oraz młodzi odbiorcy tych ważnych i niełatwych treści wykazali się wielką wiedzą, empatią oraz zrozumieniem do poruszanej tematyki. Byliśmy pod wrażeniem ich wrażliwości oraz dojrzałych wypowiedzi. Bardzo dziękujemy wychowawczyniom klas za zaproszenie na zajęcia. Podziękowania składamy również Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN za interesujące scenariusze zajęć oraz materiały edukacyjne, na podstawie których przeprowadzono zajęcia i upamiętniono w naszej szkole 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Więcej zdjęć z zajęć można znaleźć TUTAJ.

czwartek, 25 kwietnia 2024

Turniej gry "Ubongo"

Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby z klas 2-8 na turniej gry w "Ubongo"! Czeka na Was wspaniała zabawa i ciekawe nagrody! Sponsorem całego turnieju gier jest Wydawnictwo Egmont, któremu bardzo dziękujemy za wparcie!

Turniej odbędzie się w piątek, 17.05.2024 r. w sali multimedialnej w godzinach 13:45-15:30.

  • Zapisy w szkolnej wypożyczalni do piątku, 10.05.2024 r.
  • Nie wiesz, jak się gra w "Ubongo"? Nie ma problemu - przyjdź przed turniejem do szkolnej wypożyczalni i poćwicz, by zaprezentować się z jak najlepszej strony!
  • Każda osoba, która weźmie udział w turnieju otrzyma drobny upominek, a dla trzech najlepszych osób jako nagrody czekają po dwie gry Wydawnictwa Egmont!

Zachęcamy do zapisywania się!

piątek, 19 kwietnia 2024

Pasowanie na czytelniczkę i czytelnika - 2024

W kwietniu nasza biblioteka szkolna z wielką radością gościła u siebie uczennice oraz uczniów klas pierwszych (1a, 1b oraz 1c), którzy zaciekawieni przybyli, by zostać pasowanym na czytelnika i czytelniczkę oraz poznać tajemnice naszej biblioteki. Nauczyciele bibliotekarze – Krystyna Twardy i Adrian Kopp – cierpliwie przekazywali informacje o książkach, bibliotece oraz regulaminie tego miejsca. Pokazali pieczątki biblioteczne, tajemne regały, karty czytelników czy karty książek.

Młodzi czytelnicy i młode czytelniczki wspólnie rozwiązywali również specjalną krzyżówkę, do której pytania ukryte były… w balonach! Na koniec wszyscy mogli wypożyczyć swoją pierwszą książkę, jak również otrzymali pamiątkową zakładkę oraz słodki poczęstunek. Spotkanie zakończyło uroczyste przyrzeczenie czytelnika i czytelniczki, w którym pierwszaki obiecywały m.in., że będą szanować książki ze wszystkich sił.

Bardzo cieszymy się z entuzjazmu oraz dużej wiedzy młodych czytelniczek i czytelników. Mamy wielką nadzieję, że będą stałymi bywalcami szkolnej biblioteki!


Tekst: Adrian Kopp ; Foto: Elżbieta Bloch, Krystyna Twardy, Adrian Kopp

Pełną fotorelację z pasowania można znaleźć TUTAJ.

piątek, 5 kwietnia 2024

Nowe gry w bibliotece szkolnej!

Z wielką radością informujemy, że nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się o wiele nowych gier planszowych dzięki darowiźnie od Fundacji Amicis! W bibliotece naszej szkoły od kilku lat działa Szkolne Koło Gier, które spotyka się dwa razy w tygodniu, realizowana była również innowacja pedagogiczna z wykorzystaniem gier "bez prądu". Dzięki grom planszowym możemy rozwijać nasze kompetencje kluczowe - matematyczne, językowe czy społeczne. Bardzo się cieszymy, że nowe gry będą wykorzystywane nie tylko podczas zajęć Szkolnego Koła Gier, ale wypożyczane będą również na zajęcia wychowawcze, rewalidacyjne, socjoterapeutyczne oraz sensoryczne. 

Nowe gry (aż 24 egzemplarze!) pojawiły się w naszej bibliotece szkolnej dzięki szczodremu wsparciu Fundacji AmicisFundacja Amicis została założona w 2005 r. we Wronkach jako niedochodowa, pozarządowa organizacja pożytku publicznego. Celem Fundacji jest niesienie pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują, tj. dzieciom, ludziom starszym, schorowanym, samotnym i bezdomnym lub uzależnionym. W imieniu całej społeczności szkolnej bardzo dziękujemy Fundacji Amicis za tak hojne wsparcie, a Państwa serdecznie zachęcamy do przekazania Fundacji 1,5% z Państwa podatku:

AMICIS Wronki, nr KRS 0000228508

czwartek, 4 kwietnia 2024

Nowości w bibliotece szkolnej - kwiecień 2024

Naszej bibliotece szkolnej udało się pozyskać kilkadziesiąt nowych tytułów! O dużej części z nich dopominaliście się Wy - nasze czytelniczki i nasi czytelnicy! Poniżej chcemy Wam pokrótce zaprezentować, jakie nowości do nas trafiły. Mamy nadzieję, że będzie to kolejny powód, by odwiedzić naszą bibliotekę!

Mangi! Mamy dla Was trzy pełne serie! Jeśli będą czytane, będziemy się starać, by liczba mang w naszej bibliotece szkolnej rosła! A jakie mangi mamy dla Was?

  • "Twoje imię." autorstwa Makoto Shinkai - Mitsuha mieszka w malutkim miasteczku, marząc o tym, aby kiedyś rozpocząć studia w stolicy. Taki mieszka i uczy się w Tokio. Pewnego razu, na wskutek przedziwnego fenomenu wywołanego przelatującą w pobliżu Ziemi kometą, na jeden dzień zamieniają się ciałami. To, co z początku wydawało im się snem, wkrótce okazuje się ich nową rzeczywistością, ponieważ zjawisko powtarza się za każdym razem, gdy zasypiają...
  • "Wilcze dzieci" autorstwa Mamoru Hosody - Studentka Hana spotyka chłopaka, który okazuje się potomkiem japońskiego wilka. Historia wydaje się jak z bajki: para zakochuje się w sobie i wkrótce przychodzą na świat dzieci - Yuki i Ame. Jednak los bywa przewrotny...
  • "Jak leczyć magiczne stworzenia" autorstwa Kaziya - W świecie, w którym magia została prawie całkowicie wyparta przez naukę, mało kto wierzy już w skuteczność zaklęć i rytuałów. Czarodziejskie receptury tracą na znaczeniu, gdyż magia nie działa na osoby, które w nią nie wierzą. W tej nowej rzeczywistości zaczyna brakować miejsca dla mitycznych stworzeń. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Ziska, młoda dziewczyna pochodząca z rodziny magów, która szkoli się u doktora weterynarii.
Kolejne części lubianych serii! Dokupiliśmy następne części serii książkowych, które znacie, lubicie i wypożyczacie. W ramach tego mamy dla Was "Tajemnicę maskarady" z serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai", komiks "Ariol. Osioł z klasą", "Wojnę w lunaparku" - trzecią i ostatnią część serii "Wojna cukierkowa" Brandona Mulla - autora m.in. "Baśnioboru". No i aż trzy części jednej z najpopularniejszej serii w naszej bibliotece - "Dziennika cwaniaczka" Jeffa Kinneya! Od dziś możecie wypożyczać "Więcej czadu", "Główka pracuje" i "Krótka piłka"!
A może lubicie filmy? Jeśli oglądaliście "Za duży na bajki" i się Wam podobało, to teraz możecie również przeczytać o przygodach Waldka! I to aż w dwóch częściach piórka Agnieszki Dąbrowskiej! A o czym w ogóle jest ta historia (dla tych, co nie oglądali filmu)? Waldek jest przedstawicielem nowego pokolenia. On również marzy o osiągnięciu wielkiej kariery w sportach elektronicznych. W dodatku pomysł wydaje się wyjątkowo realny, a wszystko to za sprawą zbliżającego się turnieju gamingowego, do którego nieustannie trenuje. Wszystko się komplikuje, gdy chłopcem zajmuje się surowa ciotka. To ona wprowadzi rewolucje w życie chłopaka. Zniknie niezdrowe jedzenie i pojawią się prawdziwe sporty. Czy Waldek znajdzie w sobie siłę, aby zawalczyć o marzenia?
Mamy też dla Was książki z serii "Zwierzaki", w ramach której znani i lubiani autorzy i ilustratorzy prezentują fascynujące, trzymające w napięciu opowieści z życia zwierząt, przybliżają wiedzę przyrodniczą i zachęcają do namysłu. W ramach tej serii mamy dla Was następujące tytuły:
  • "Ośmiornica Zośka" autorstwa Katarzyny Boni - Zośka to świetna dziewczyna. Bystra, wesoła i bardzo ciekawa świata. Mieszka sobie spokojnie na dnie oceanu – jak na ośmiornicę przystało – w otoczeniu innych morskich zwierząt. Co się stanie, kiedy pewnego dnia nie posłucha przestrogi Pana Gołoskrzelka i przekroczy granicę Rafy, docierając do styku wody i lądu?
  • "Bercia i Orson" napisana przez Tomasza Samojlika - Bercia i Orson to małe niedźwiadki. Uwielbiają brykać, poznawać świat i wtulać się w futro mamy. Niedźwiedzica Turi wędruje z nimi po lesie, próbując znaleźć swoim maluchom bezpieczne miejsce do życia. A nie jest to łatwe zadanie, kiedy wszędzie czuć zapach człowieka...
  • "Lolek" autorstwa Adama Wajraka - Lolek jest kudłatym stworzeniem o wielkim sercu i trudnej przeszłości, który ma tylko jedno marzenie: znaleźć swoich ludzi. Ale trafić na tych właściwych wcale nie jest łatwo. Szczególnie zimą w okolicach Puszczy Białowieskiej.
  • "Świnia Malwina" autorstwa Krzysztofa Łapińskiego - Wiosna to wspaniała i ekscytująca pora roku. Tyle że zwierzęta z Lasu Kabackiego nie spodziewają się, że przyniesie aż tyle przygód i że już wkrótce wydarzy się coś niezwykłego. Wielkie poruszenie wywołało pojawienie się tajemniczej postaci. Jest ona dla mieszkańców lasu kimś nowym i pobudza ich ciekawość.
  • "Ambaras" napisana przez Tomasza Samojlika - W wilczej norze przychodzą na świat trzy szczeniaki. Jeden z nich, obdarowany kłopotliwym imieniem Ambaras, jest mniejszy i słabszy od braci z watahy...
  • "Tarmosia" napisana przez Tomasza Samojlika - Wszystko zaczyna się niepozornie - rodzinę borsuczki Tarmosi nad ranem budzi hałas, którego źródła nikt nie jest w stanie się domyślić. Tego dnia życie bohaterki ulega gwałtownej zmianie - do zamieszkiwanej przez nią norki wprowadzają się inne zwierzęta...
A może wolicie komiksy? A słyszeliście o komiksach paragrafowych? Czym one są? Komiksy paragrafowe to połączenie komiksu i gry. Komiks, w którym Wy stajecie się bohaterami akcji. Książki wielokrotnego użytku. Za każdym razem przeżyjecie zupełnie nową przygodę, bo możecie na każdym kroku decydować o różnych rzeczach! Spróbujcie przeżyć swoją własną, komiksową przygodę! A co dla Was przygotowaliśmy?
  • Aż 5 przygód najsłynniejszego detektywa - Sherlocka Holmesa - "Dookoła świata", "Cień Kuby Rozpruwacza", "Pojedynek z Irene Adler", "Mistyczne śledztwa" i "Konfrontacja"!
  • Psie przygody w komiksie "Jeden dzień z życia psa"!
  • Japońska historia łowców skarbów w komiksie "Łzy bogini Nuwy"!
  • Świat przerażających istot w komiksie "Wilkołak"!
Wpadły do nas również pojedyncze nowości, składające się z jednej części. Jest i fantastycznie, i bajkowo, i zabawnie, i ciekawie! No i do tego piękne ilustracje! A cóż to za pozycje?
  • "Drzewo" Łukasza Wierzbickiego - to barwna podróż przez świat słowiańskich mitów – zapomniany, tajemniczy, ale jakże intrygujący. Nasi przodkowie, jak wszystkie narody, posiadali własną interesującą mitologię.
  • "Kulawa kaczka i ślepa kura" Ulricha Huba - Kulawa Kaczka jest samotna, a do tego nigdy nie wyprawiała się dalej. Tak naprawdę zna jedynie własne podwórko. Pewnego dnia niespodziewanie spotyka ona odważną i pomysłową ślepą kurę. Nowa przyjaciółka ma także śmiały plan. Podobno gdzieś tam jest miejsce, w którym spełniają się sekretne marzenia...
  • "Jak włosy taty wyrwały się w świat" Jorga Muhle - Stop! Dokąd to?!" - woła tato, ale na nic prośby i groźby. Pewnego pięknego dnia jego włosy po prostu wyfruwają w wielki świat w poszukiwaniu przygód. Hops! - i z głowy. Tato nie poddaje się tak łatwo: uzbrojony w siatkę na motyle, rusza w pościg. Los jego fryzury wisi na włosku! Goni niesforne owłosienie po całym mieście, w zoo jest już o włos... Wszystko na nic: włosy znikają bez śladu, a jemu robi się łyso. Jednak to wcale nie koniec tej historii!
  • "Stukoszelest" Katarzyny Brzozowskiej - Stuka szelest, brzęczy hałas, coś wydarzy się tu zaraz... Wtedy usłyszała to jeszcze raz. Dźwięk, który brzmiał tak, jakby nie chciał, aby go słyszano. Trochę jakby stukot, trochę jakby szelest, stukoszelest! Dziwny hałas w domu nie pozwala spać nikomu. Istnieją dźwięki, których nie słychać w świetle dnia. Gdy nadchodzi noc, nabierają mocy i sprawiają, że nie możemy zasnąć. I właśnie o tym jest "Stukoszelest" - bajka dla dzieci, która szeleści, stuka, oswaja ciemność i nie pozwala o sobie zapomnieć.
Mamy zatem wielką nadzieję, że już niedługo zobaczymy się w szkolnej bibliotece! Do zobaczenia!

środa, 3 kwietnia 2024

Dzień Czytania Tolkiena 2024

W piątek, 23 marca, świętowaliśmy w naszej szkole po raz kolejny Dzień Czytania Tolkiena. Z tej okazji biblioteka szkolna we współpracy z wyjątkowymi nauczycielkami przygotowała wiele fantastycznych atrakcji!

Świętowanie rozpoczęliśmy od konkursu pięknego czytania. A co mogliśmy czytać tego dnia? Oczywiście teksty J. R. R. Tolkiena! Chętne osoby z klas II i III otrzymały do przeczytania wiersze i pieśni tego autora, natomiast ich starsze koleżanki i starsi koledzy mierzyli się z czytaniem fragmentów „Hobbita”. W konkursie wzięło udział 14 osób, a jury składające się z pani wicedyrektor Anny Sieńczak, pani logopedy Olimpii Tereby i nauczycielki bibliotekarki pani Krystyny Twardy miało trudny orzech do zgryzienia z wyborem najlepszych. Ostatecznie wyniki były następujące:

W kategorii I-III:

I miejsce – Karolina Bogdan z kl. 2C,

II miejsce – Marcel Stępień z kl. 3C,

III miejsce – Gabriela Politowska z kl. 3C.

W kategorii IV-VIII:

I miejsce – Zuzanna Klonowska z kl. 4D,

II miejsce – Mirella Zmitrowicz z kl. 7A,

III miejsce – Nina Stankiewicz z kl. 5A.

Po ogłoszeniu wyników konkurs pięknego czytania, przyszedł czas na nagrodzenie laureatów innych konkursów, ogłoszonych z okazji Dnia Czytania Tolkiena.

W Fantastycznym Konkursie Fotograficznym jury będące pod wielkim wrażeniem pomysłowości przyznało następujące nagrody:

I miejsce – Marta Kubis z kl. 8B,

II miejsce – Nikoletta Guz z kl. 5A,

III miejsce – Dawid Zalewa z kl. 4C,

wyróżnienie: Mirella Zmitrowicz z kl. 7A.

Konkursowe zdjęcia można zobaczyć TUTAJ.

Natomiast w fantastycznym konkursie plastycznym, zorganizowanym przez panią Patrycję Kuźmowicz dla klas I-III oraz IV-VIII udział wzięły aż 23 osoby, a wyniki były następujące:

W kategorii różdżka:

I miejsce - Fabian Szturc z kl. 1C,

II miejsce - Miłosz Johna z kl. 1A,

III miejsce - Wojciech Myszka z kl. 1C.

W kategorii magiczny przedmiot:

I miejsce - Zofia Zabłocka z kl. 2B,

II miejsce - Lena Kurlej z kl. 2B,

III miejsce Marcelina Respondowska z kl. 1A.

Po ogłoszeniu wyników wszystkich konkursów i wręczeniu nagród przyszedł czas na fantastyczne atrakcje!

Na początku osoby z klas I-III wzięły udział w ciekawych zabawach i interaktywnych quizach językowych opartych na fragmentach filmu „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”. Aktywność najmłodszych była ogromna, a były ku temu powody – za dobrą odpowiedź można było uzyskać słodki poczęstunek! Te bardzo ciekawe zajęcia przygotowała nasza szkolna anglistka, pani Agnieszka Janaszkiewicz.

W tym czasie na osoby z klas IV-VIII czekały interesujące warsztaty, przygotowane przez panie: Krystynę Twardy oraz Paulę Jakubowską-Proficz. Podczas zajęć każdy mógł własnoręcznie wykonać kluczyk ze skrzydełkami, prosto ze świata „Harry’ego Pottera”! Uczennice i uczniowie entuzjastycznie przystąpili do pracy. Po wykonaniu kluczyka i zawieszeniu go na rzemyku pamiątka z zajęć była gotowa!

Następnie na warsztaty tworzenia kluczyków ze skrzydełkami trafiły osoby z klas I-III. Z wielkim zapałem przystąpili do tworzenia swoich małych wspaniałości, by na koniec z uśmiechem na ustach i kluczykami na szyjach zakończyć część zajęć plastycznych. Najbardziej wytrwałe uczennice z klas I-III zakończyły Dzień Czytania Tolkiena na specjalnych zajęciach aktorsko-głosowych. Pod opieką nauczyciela bibliotekarza pana Adriana Koppa najpierw mogły wziąć udział w ćwiczeniach głosowych i rozgrzewce dykcyjnej, a następnie na dyktafonie będącym na wyposażeniu szkolnej pracowni audiowizualnej (sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości) wspólnie nagrywano zabawne wiersze o zwierzętach. Efekty tych zajęć będą do usłyszenia już niedługo!


Natomiast na uczennice i uczniów klas IV-VIII czekały specjalne zajęcia przygotowane przez panią Annę Butryn. Dzięki materiałom z recyklingu oraz pięknym tkaninom uczestniczki i uczestnicy zajęć zostali fantastycznymi projektantami i projektantkami mody! Przygotowali przebrania bohaterów z „Władcy Pierścieni” przy wykorzystaniu kleju na gorąco i maszyny do szycia! Ich pracowitość, sumienność i pomysłowość była na bardzo wysokim poziomie!

Nasze szkolne obchody Dnia Czytania Tolkiena dosyć szybko dobiegły końca. Bardzo się cieszymy, że i młodsze, i starsze osoby tak aktywnie wzięły udział w różnorodnych zajęciach, związanych z fantastyką. W imieniu biblioteki szkolnej serdecznie dziękujemy wspaniałym nauczycielkom, które współtworzyły z nami to wyjątkowe wydarzenie – paniom: Annie Butryn, Agnieszce Janaszkiewicz, Pauli Jakubowskiej-Proficz, Agnieszce Kowalczyk, Annie Sieńczak i Olimpii Terebie. Specjalnie podziękowania kierujemy jednak do wszystkich osób, które wzięły udział w konkursach i zajęciach związanych z Dniem Czytania Tolkiena. Do zobaczenia za rok!

Więcej zdjęć można znaleźć TUTAJ.