W listopadzie nasza biblioteka szkolna przygotowała nowe lekcje biblioteczne. Tym razem tematem przewodnim była tajemnica! Bardzo się cieszymy, że aż siedmioro wychowawców klas zaprosiło naszego nauczyciela bibliotekarza, Adriana Koppa, do poprowadzenia zajęć czytelniczych. Bardzo dziękujemy nauczycielkom i nauczycielom, którzy współpracowali z nami podczas zajęć bibliotecznych.
W klasie 3B odbyły się zajęcia czytelniczo-detektywistyczne w oparciu o serię „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” M. Widmarka i H. Willis. Podczas zajęć zaprezentowaliśmy książki z tej ciekawej i popularnej serii książek, przeczytaliśmy fragment „Tajemnicy diamentów” oraz wspólnie rozwiązaliśmy zagadki zaczerpnięte z książek towarzyszących serii: „Złota księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai” oraz „Brązowa księga. Detektywistyczne łamigłówki Lassego i Mai”. Byliśmy pod wrażeniem detektywistycznych zdolności uczennic i uczniów klasy 3B. Ze wszystkimi zadaniami poradzili sobie wyśmienicie, udowadniając, że zdolności dedukcji, spostrzegawczości oraz wyobraźni i kreatywności mają na bardzo wysokim poziomie. Kto wie, może z czasem założą własne biuro detektywistyczne?
W klasach 4B, 4C, 4D, 5C, 6A i 7B gościliśmy z kolei z zajęciami „Tajemnicze światy Marcina Szczygielskiego”. Spotkanie rozpoczęliśmy od zaprezentowania biogramu autora oraz omówienia różnorodnej tematyki, którą porusza w swoich książkach dla dzieci i młodzieży. Następnie obejrzeliśmy dwa zwiastuny książek Marcina Szczygielskiego – „Królowa wody” oraz „Teatr Niewidzialnych Dzieci” i na ich podstawie próbowaliśmy wywnioskować, o czym może być dana książka. Potem omówiliśmy wszystkie książki tego autora, które znajdują się w naszej bibliotece pokazując, jak bogatą wyobraźnię na Marcin Szczygielski, co pokazują różnorodne książki, które napisał. Następnie obejrzeliśmy zwiastuny filmów, które zostały nakręcone na podstawie książek autora – „Czarny młyn” oraz „Za niebieskimi drzwiami”. Wspomnieliśmy również o niedawnej premierze spektaklu „Teatr Niewidzialnych Dzieci” w szczecińskim Teatrze Pleciuga. Na koniec zaś przyszedł czas na przeczytanie fragmentu książki – uważnie słuchaliśmy fragmentu nagrania „Arki Czasu” w wykonaniu samego Marcina Szczygielskiego! Niezmiernie się cieszymy, że zajęcia minęły w bardzo przyjemnej atmosferze, a uczennice i uczniowie udowadniali, że ich uważność, wyobraźnia i kreatywność są na najwyższym poziomie!
Bardzo nas cieszy również ogromna chęć do wypożyczania książek pełnych zagadek i tajemnic, którą obserwujemy po lekcjach bibliotecznych – zarówno wśród młodszych, jak i starszych! Nasze statystyki czytelnicze rosną zauważalnie! Nie możemy się doczekać już grudniowych zajęć!
Więcej zdjęć z zajęć można znaleźć TUTAJ.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz