W dniach 19-21 kwietnia nasza biblioteka szkolna przygotowała lekcje biblioteczne w ramach akcji „Żonkile”, które upamiętniły 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dzięki współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz materiałom przygotowanym przez tę instytucję, nasz nauczyciel bibliotekarz – Adrian Kopp – odwiedził łącznie sześć klas, prowadząc zajęcia związane z historią, pamięcią czy empatią.
W klasie 2B odbyły się zajęcia „Jak dbać o pamięć?” w oparciu o opowiadanie Zofii Staneckiej „Pamięć Drobinek”. Uczennice i uczniowie, z wykorzystaniem słuchowiska czy pracy plastycznej, dowiedzieli się dlaczego warto poznawać historię naszych rodzin oraz pamiętać o niej, a także poznały wartość takich postaw jak odwaga czy troska o innych.
W klasie 4C odbyły się zajęcia „Prawdziwi przyjaciele” w oparciu o opowiadanie Marcina Szczygielskiego pod tym samym tytułem. Dzięki wykorzystaniu słuchowiska oraz prezentacji multimedialnej uczennice i uczniowie poznali historię rodziny polskiej żydowskiego pochodzenia podczas II wojny światowej. Rozmawiano także o empatii, wzajemnej pomocy i zrozumieniu, jak również poruszono temat prawdziwej przyjaźni oraz relacji w momencie kryzysu.
W klasach 6E, 8A, 8D i 8E odbyły się zaś zajęcia „Muranów – dzielnica północna”, oparte na filmie w formie młodzieżowego reportażu pod tym samym tytułem. Uczennice i uczniowie mieli możliwość poznania historii warszawskiej społeczności żydowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej. Było również miejsce na refleksję na temat pamięci o historii społeczności żydowskiej w Polsce. Młodzież poznała również portal Wirtualny Sztetl i dowiedziała się, gdzie można znaleźć informacje o historii, zabytkach i postaciach związanych ze społecznością żydowską w różnych miejscach w Polsce, także w Gryfinie.
Młodzi odbiorcy tych ważnych i niełatwych działań wykazali się wielką wiedzą, empatią oraz zrozumieniem do poruszanej tematyki. Byliśmy pod wrażeniem ich wrażliwości oraz dojrzałych wypowiedzi. Bardzo dziękujemy wychowawczyniom klas za zaproszenie na zajęcia. Podziękowania składamy również Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN za interesujące scenariusze zajęć oraz materiały edukacyjne, na podstawie których przeprowadzono zajęcia i upamiętniono w naszej szkole 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz