Godziny otwarcia biblioteki:


Biblioteka szkolna prowadzona przez panią Krystynę Twardy i pana Adriana Koppa jest czynna w następujących godzinach:

Czytelnia
Poniedziałek – 8:00-14:15
Wtorek – 8:00-14:15
Środa – 8:00-14:15
Czwartek – 8:00-14:15
Piątek – 8:00-13:00

Wypożyczalnia
Poniedziałek – 8:00-15:30
Wtorek – 8:00-14:00
Środa – 8:00-15:30
Czwartek – 8:00-15:30
Piątek – 8:00-15:30

Zachęcamy również do zapoznania się z regulaminem biblioteki szkolnej oraz regulaminem wypożyczania podręczników i materiałów edukacyjnych (dostępne tutaj).

Zapraszamy do jak najczęstszego korzystania z biblioteki szkolnej!

czwartek, 27 października 2022

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2022 czyli działo się!

W październiku w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka szkolna przygotowała masę książkowych atrakcji.

1. Jak co roku zorganizowaliśmy akcję „Podaruj książkę bibliotece”. W tym roku nasi uczniowie i nauczyciele podarowali bibliotece szkolnej ponad 100 bardzo ciekawych i różnorodnych książek – przygodowych, fantastycznych, pedagogicznych oraz lektur! Bardzo dziękujemy za to cenne wsparcie – już niedługo podarowane książki zostaną udostępnione i będą służyć czytelnikom naszej szkoły.

2. 21 października, przy wykorzystaniu sprzętu pracowni audiowizualnej, dostępnego w szkole dzięki programowi Laboratoria Przyszłości miała miejsce sesja zdjęciowa „Przyłapani na czytaniu”. Tym razem przy promocji nowości książkowych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wykorzystano m.in. greenscreen! W sesji zdjęciowej wzięło udział ponad 20 naszych szkolnych fotomodelki i fotomodelek, którzy wytrwale pozowali, reklamując nowe książki. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie naszych czytelniczek i czytelników! Zdjęcia będą wyeksponowane w holu szkoły, co pozwoli na wzrost zainteresowania czytelnictwem w naszej szkole.

Wszystkie zdjęcia naszych fotomodelek i fotomodeli znajdują się TUTAJ.

3. W październiku zaczęliśmy również kolejną edycję akcji czytelniczej „Bilet powrotny do biblioteki”, zorganizowanej z inspiracji czasopisma "Biblioteka w szkole"! Akcja polega na wypożyczeniu książek z różnych kategorii (np. komiks, książka o magii, książka o sporcie itp.). Każde wypożyczenie jest zaznaczane na specjalnym bilecie. Czytelniczki i czytelnicy, którzy wypożyczą książkę z każdej kategorii otrzymają upominki. Bardzo się cieszymy, że już w pierwszym miesiącu akcji tak wiele biletów się rozeszło, a niektórzy nawet przeczytali książki z prawie każdej kategorii! Tych, którzy ciągle się wahają – zapraszamy do biblioteki szkolnej! Wiele ciekawych książek czeka!


4. W październiku odbyły się również lekcje biblioteczne. W naszej szkolnej zerówce w czwartki czytamy opowieści z całego świata przy pomocy japońskiego teatru opowieści  - kamishibai. Zaczęliśmy od znanych baśni i legend – zarówno polskich („Smok wawelski”), jak i zagranicznych („Czerwony kapturek” czy „Brzydkie kaczątko”). Teatr kamishibai został przyjęty bardzo ciepło, zatem wizyty w zerówce będą się odbywały przez cały rok szkolny!

Z teatrem kamishibai odwiedziliśmy również klasę 1b – zasłuchane pierwszaki słuchali japońskiej opowieści o dwóch żabach, które chciały odwiedzić Kioto i Osakę, a których podróż ostatecznie nie doszła do skutku. Japońska opowieść spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem – mamy nadzieję, że już niedługo pierwszaki odwiedzą naszą bibliotekę szkolną i same zaczną wypożyczać książki, by udać się w świat baśni i innych opowieści.

Klasy 2B, 3A, 3B i 3C na zaproszenie wychowawców odwiedziliśmy z zajęciami czytelniczymi na podstawie bardzo cenionej i nagradzanej serii dla młodszych czytelników "Wojny dorosłych. Historie dzieci". Zajęcia nawiązywały do hasła przewodniego tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – Czytanie dla pokoju i poświęcone były kwestii uchodźców z Afryki w oparciu o historię Omenki z Nigerii – chłopka, któremu udało się trafić na włoską wyspę Lampedusa. Uczennice i uczniowie bardzo uważnie słuchali fragmentów książki Renaty Piątkowskiej „Hebanowe serce” i wspaniale odpowiadali na pytania. Wykazali się również wielką empatią i pomysłowością przy rozmowie na temat uchodźców i możliwości pomocy takim osobom. Bardzo się cieszymy, że zajęcia spotkały się z tak ciepłym odbiorem i pomimo trudnego tematu, cieszyły się popularnością, o czym świadczy m.in. znaczy wzrost wypożyczeń książek z serii „Wojny dorosłych. Historie dzieci”.

Październik minął, ale nasza biblioteka szkolna w dalszym ciągu proponuje wiele atrakcji (nie tylko czytelniczych). Zapraszamy zatem do jak najczęstszego odwiedzania czytelni i wypożyczalni – naprawdę warto!


Pełna fotorelacja z październikowych akcji biblioteki szkolnej znajduje się TUTAJ.

niedziela, 9 października 2022

Planszowa wizyta w Japonii oraz w laboratorium

    10 października to Dzień Gier Planszowych. Idealna okazja, by promować gry "bez prądu", zachęcać nowe osoby do rozpoczęcia przygody z takimi grami oraz spróbowania swoich sił w nowych tytułach gier.

    Dzięki bardzo cennemu wsparciu wydawnictwa Nasza Księgarnia nasze Szkolne Koło Gier "Gryfie Granie" mogło zapoznać się z dwiema bardzo ciekawymi nowościami tego wydawnictwa.

    Na pierwszy ogień poszła gra "Kohaku" autorstwa Danny'ego Devine'a. Podczas gry gracze tworzą z płytek piękne japońskie stawy. Punkty zdobywane są za odpowiednie rozmieszczenie płytek w swoim stawie: za różnokolorowe kwiaty, ważki latające w pobliżu żab, kamienie dające schronienie narybkowi oraz za inne ozdoby. Gra jest dosyć prosta, więc idealna dla nowych graczy. Do tego z pewnością zachęcają do rozgrywki urocze ilustracje. "Koharu" może być okazją do rozmowy o japońskiej kulturze, sztuce czy związkach z naturą. Ta gra przyczyni się również z pewnością do rozwoju umiejętności planowania oraz umiejętności matematycznych. Z pewnością będziemy wracać do tego tytułu podczas spotkania naszego koła!

    Kolejnym tytułem, z którym się zmierzyliśmy był "Pacjent Zero" autorstwa Cédrica Martineza. Fabułą tej gry jest fakt, iż gdzieś na końcu świata odkryto groźny patogen. Gracz (lub gracze - bo można grać w drużynach) wciela się w rolę naukowców szukających trzech molekuł, które pozwolą uratować świat. Wygra gracz (lub drużyna), którego laboratorium jako pierwsze wskaże 3 poszukiwane molekuły. Pomocą przy grze może również służyć specjalnie dedykowana aplikacja. Dużym atutem tego tytułu jest możliwość grania wielu graczy dzięki trybowi zespołowemu. "Pacjent Zero" rozwija umiejętności szacowania, dedukcji, strategii i współpracy. "Pacjent Zero" może być polecany wielbicielom chemii czy medycyny, ale nie tylko - przy dobrym wprowadzeniu w grę poradzą sobie z nią wszyscy gracze i uczestnicy naszego koła na pewno raz jeszcze zmierzą się z tym tytułem.

    Bardzo dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za wsparcie naszego koła gier i podarowanie nam premierowych tytułów - obie gry okazały się bardzo ciekawe i na pewno wzbogacą nasze spotkania niejednokrotnie!

poniedziałek, 3 października 2022

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2022 – Czytanie dla pokoju

Biblioteka szkolna przygotowała moc atrakcji w ramach tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych!

Działania podjęte przez bibliotekę szkolną w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych są częścią realizowanego przez naszą szkołę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

1. Podaruj książkę bibliotece

Biblioteka szkolna przez cały październik będzie prowadzić zbiórkę książek. Jeśli posiadasz książki, których już nie czytasz i które są przeznaczone dla dzieci i młodzieży (oraz są w dobrym stanie), to pozwól z nich skorzystać uczniom naszej szkoły! Dodatkowo, z chęcią przyjmiemy ekranizacje lektur szkolnych na płytach DVD!

Książki oraz filmy przynieś do szkolnej biblioteki do 31.10. (poniedziałek) i podaruj uśmiech innym, a przy okazji zdobądź pozytywne punkty z zachowania!

 

2. Sesja zdjęciowa Przyłapani na czytaniu

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku odbędzie się akcja czytelniczo-fotograficzna Przyłapani na czytaniu dla uczniów klas I-VIII. Jeśli chcesz przez chwilę poczuć się jak fotomodelka lub fotomodel i przy okazji zachęcić innych do czytania, przyjdź do naszej biblioteki. Wszystkie zdjęcia po wywołaniu zostaną wywieszone w holu szkoły, a po wystawie trafią do rąk fotomodeli.

Sesja zdjęciowa odbędzie się w piątek, 21.10. w godzinach 13:45-15:20. Prosimy, by szkolni fotomodele i szkolne fotomodelki nie ubierały się na zielono!

Zapisy na sesję zdjęciową do 17.10. (poniedziałek) w szkolnej wypożyczalni.


3. Akcja czytelnicza Bilet powrotny do biblioteki

Serdecznie zapraszamy uczniów klas II-III oraz IV-VIII do udziału w akcji czytelniczej Bilet powrotny do biblioteki, zorganizowanej z inspiracji czasopisma "Biblioteka w szkole"! Akcja polega na wypożyczeniu książek z różnych kategorii (np. komiks, książka o magii, książka o sporcie itp.). Każde wypożyczenie jest zaznaczane na specjalnym bilecie. Czytelnicy, którzy wypożyczą książkę z każdej kategorii otrzymają upominki. Mamy nadzieję, że w tym trudnym czasie podróż poprzez książkowe światy wesprze naszych uczniów i zachęci do jak najczęstszego odwiedzania szkolnej biblioteki. Wiele ciekawych książek czeka!

Akcja startuje od początku października – przyjdź do biblioteki, weź bilet i zalicz wszystkie wyzwania do końca roku szkolnego!

 

4. Czytelniczy konkurs poetycki

            Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do udziału w czytelniczym konkursie poetyckim. Napisz wiersz, który ma na celu reklamować wybraną książkę, czytanie lub naszą szkolną bibliotekę. Wiersze mogą być krótkie i treściwe, jak również mogą być dłuższe i opisowe. Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: klasy I-III oraz klasy IV-VIII. W ocenie prac konkursowych pod uwagę będą brane: ujęcie tematu przewodniego, poprawność językowa, kreatywność literacka oraz pomysłowość autorki lub autora. Najciekawsze prace z każdej kategorii zostaną nagrodzone nagrodami książkowymi.

            Każda uczennica i każdy uczeń mogą złożyć tylko jedną pracę na konkurs. Prosimy o przynoszenie prac konkursowych (pisanych ręcznie lub w formie wydruku) do szkolnej wypożyczalni do 24.10. (poniedziałek).


5. Głośnie czytanie w zerówce oraz klasach I-III

            W październiku wracamy do głośnego czytania! W naszej szkolnej zerówce w czwartki od godziny 10:00 będziemy czytać opowieści z całego świata przy pomocy japońskiego teatru opowieści  - kamishibai.

            Klasy I-III będziemy zaś odwiedzać na zaproszenie wychowawców z zajęciami czytelniczymi (45 minut) na podstawie bardzo cenionej i nagradzanej serii dla młodszych czytelników "Wojny dorosłych. Historie dzieci". Zajęcia będą nawiązywać do hasła przewodniego tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – Czytanie dla pokoju i poświęcone będą kwestii (do wyboru przez wychowawców klasy): wojny w Donbasie (Ukraina), walkom w Syrii lub uchodźcom z Afryki.