Godziny otwarcia biblioteki:


Biblioteka szkolna prowadzona przez panią Krystynę Twardy i pana Adriana Koppa jest czynna w następujących godzinach:

Czytelnia
Poniedziałek – 8:00-14:15
Wtorek – 8:00-14:15
Środa – 8:00-14:15
Czwartek – 8:00-14:15
Piątek – 8:00-13:00

Wypożyczalnia
Poniedziałek – 8:00-15:30
Wtorek – 8:00-14:00
Środa – 8:00-15:30
Czwartek – 8:00-15:30
Piątek – 8:00-15:30

Zachęcamy również do zapoznania się z regulaminem biblioteki szkolnej oraz regulaminem wypożyczania podręczników i materiałów edukacyjnych (dostępne tutaj).

Zapraszamy do jak najczęstszego korzystania z biblioteki szkolnej!

czwartek, 8 grudnia 2022

Wyróżnienie w programie „Mölkky w Polsce”!

Śpieszymy z informacją, że nasze działania zostały wyróżnione w programie „Mölkky w Polsce”! Program, organizowany przez Tactic Games Oy i Tactic Games Polska, polegał na popularyzacji jednej z najpopularniejszych gier outdoorowych, rozgrywanej na zewnątrz - chodzi oczywiście o Mölkky.

Nasza biblioteka szkolna wraz ze Szkolnym Kołem Gier "Gryfie Granie" otrzymała dwa egzemplarze gry Mölkky oraz nagrody dla uczestników inicjatyw naszej biblioteki szkolnej. W ramach wyróżnienia otrzymaliśmy również dodatkowy egzemplarz tej gry!

Mölkky promowaliśmy podczas różnorodnych działań. Poza spotkaniami koła gier w tę grę można było zagrać podczas majowego V Turnieju Gier, wrześniowej Nocy Bibliotek oraz wrześniowego Festynu Rodzinnego. Zainteresowanie było ogromne!

Bardzo dziękujemy Wydawnictwu Tactic Games Polska za wsparcie i docenienie naszych działań. To bardzo motywujące!

wtorek, 22 listopada 2022

Nowości biblioteczne - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Z wielką przyjemnością chcemy ogłosić, że nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się o kilkaset tytułów. Przygotowaliśmy dla naszych czytelniczek i czytelników specjalny regał nowości, gdzie można znaleźć nowe reportaże, komiksy, baśnie, bajki oraz książki fantastyczne, przygodowe czy obyczajowe! Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie - każdy znajdzie coś dla siebie!

Książki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, który jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

czwartek, 27 października 2022

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2022 czyli działo się!

W październiku w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka szkolna przygotowała masę książkowych atrakcji.

1. Jak co roku zorganizowaliśmy akcję „Podaruj książkę bibliotece”. W tym roku nasi uczniowie i nauczyciele podarowali bibliotece szkolnej ponad 100 bardzo ciekawych i różnorodnych książek – przygodowych, fantastycznych, pedagogicznych oraz lektur! Bardzo dziękujemy za to cenne wsparcie – już niedługo podarowane książki zostaną udostępnione i będą służyć czytelnikom naszej szkoły.

2. 21 października, przy wykorzystaniu sprzętu pracowni audiowizualnej, dostępnego w szkole dzięki programowi Laboratoria Przyszłości miała miejsce sesja zdjęciowa „Przyłapani na czytaniu”. Tym razem przy promocji nowości książkowych zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa wykorzystano m.in. greenscreen! W sesji zdjęciowej wzięło udział ponad 20 naszych szkolnych fotomodelki i fotomodelek, którzy wytrwale pozowali, reklamując nowe książki. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie naszych czytelniczek i czytelników! Zdjęcia będą wyeksponowane w holu szkoły, co pozwoli na wzrost zainteresowania czytelnictwem w naszej szkole.

Wszystkie zdjęcia naszych fotomodelek i fotomodeli znajdują się TUTAJ.

3. W październiku zaczęliśmy również kolejną edycję akcji czytelniczej „Bilet powrotny do biblioteki”, zorganizowanej z inspiracji czasopisma "Biblioteka w szkole"! Akcja polega na wypożyczeniu książek z różnych kategorii (np. komiks, książka o magii, książka o sporcie itp.). Każde wypożyczenie jest zaznaczane na specjalnym bilecie. Czytelniczki i czytelnicy, którzy wypożyczą książkę z każdej kategorii otrzymają upominki. Bardzo się cieszymy, że już w pierwszym miesiącu akcji tak wiele biletów się rozeszło, a niektórzy nawet przeczytali książki z prawie każdej kategorii! Tych, którzy ciągle się wahają – zapraszamy do biblioteki szkolnej! Wiele ciekawych książek czeka!


4. W październiku odbyły się również lekcje biblioteczne. W naszej szkolnej zerówce w czwartki czytamy opowieści z całego świata przy pomocy japońskiego teatru opowieści  - kamishibai. Zaczęliśmy od znanych baśni i legend – zarówno polskich („Smok wawelski”), jak i zagranicznych („Czerwony kapturek” czy „Brzydkie kaczątko”). Teatr kamishibai został przyjęty bardzo ciepło, zatem wizyty w zerówce będą się odbywały przez cały rok szkolny!

Z teatrem kamishibai odwiedziliśmy również klasę 1b – zasłuchane pierwszaki słuchali japońskiej opowieści o dwóch żabach, które chciały odwiedzić Kioto i Osakę, a których podróż ostatecznie nie doszła do skutku. Japońska opowieść spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem – mamy nadzieję, że już niedługo pierwszaki odwiedzą naszą bibliotekę szkolną i same zaczną wypożyczać książki, by udać się w świat baśni i innych opowieści.

Klasy 2B, 3A, 3B i 3C na zaproszenie wychowawców odwiedziliśmy z zajęciami czytelniczymi na podstawie bardzo cenionej i nagradzanej serii dla młodszych czytelników "Wojny dorosłych. Historie dzieci". Zajęcia nawiązywały do hasła przewodniego tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – Czytanie dla pokoju i poświęcone były kwestii uchodźców z Afryki w oparciu o historię Omenki z Nigerii – chłopka, któremu udało się trafić na włoską wyspę Lampedusa. Uczennice i uczniowie bardzo uważnie słuchali fragmentów książki Renaty Piątkowskiej „Hebanowe serce” i wspaniale odpowiadali na pytania. Wykazali się również wielką empatią i pomysłowością przy rozmowie na temat uchodźców i możliwości pomocy takim osobom. Bardzo się cieszymy, że zajęcia spotkały się z tak ciepłym odbiorem i pomimo trudnego tematu, cieszyły się popularnością, o czym świadczy m.in. znaczy wzrost wypożyczeń książek z serii „Wojny dorosłych. Historie dzieci”.

Październik minął, ale nasza biblioteka szkolna w dalszym ciągu proponuje wiele atrakcji (nie tylko czytelniczych). Zapraszamy zatem do jak najczęstszego odwiedzania czytelni i wypożyczalni – naprawdę warto!


Pełna fotorelacja z październikowych akcji biblioteki szkolnej znajduje się TUTAJ.

niedziela, 9 października 2022

Planszowa wizyta w Japonii oraz w laboratorium

    10 października to Dzień Gier Planszowych. Idealna okazja, by promować gry "bez prądu", zachęcać nowe osoby do rozpoczęcia przygody z takimi grami oraz spróbowania swoich sił w nowych tytułach gier.

    Dzięki bardzo cennemu wsparciu wydawnictwa Nasza Księgarnia nasze Szkolne Koło Gier "Gryfie Granie" mogło zapoznać się z dwiema bardzo ciekawymi nowościami tego wydawnictwa.

    Na pierwszy ogień poszła gra "Kohaku" autorstwa Danny'ego Devine'a. Podczas gry gracze tworzą z płytek piękne japońskie stawy. Punkty zdobywane są za odpowiednie rozmieszczenie płytek w swoim stawie: za różnokolorowe kwiaty, ważki latające w pobliżu żab, kamienie dające schronienie narybkowi oraz za inne ozdoby. Gra jest dosyć prosta, więc idealna dla nowych graczy. Do tego z pewnością zachęcają do rozgrywki urocze ilustracje. "Koharu" może być okazją do rozmowy o japońskiej kulturze, sztuce czy związkach z naturą. Ta gra przyczyni się również z pewnością do rozwoju umiejętności planowania oraz umiejętności matematycznych. Z pewnością będziemy wracać do tego tytułu podczas spotkania naszego koła!

    Kolejnym tytułem, z którym się zmierzyliśmy był "Pacjent Zero" autorstwa Cédrica Martineza. Fabułą tej gry jest fakt, iż gdzieś na końcu świata odkryto groźny patogen. Gracz (lub gracze - bo można grać w drużynach) wciela się w rolę naukowców szukających trzech molekuł, które pozwolą uratować świat. Wygra gracz (lub drużyna), którego laboratorium jako pierwsze wskaże 3 poszukiwane molekuły. Pomocą przy grze może również służyć specjalnie dedykowana aplikacja. Dużym atutem tego tytułu jest możliwość grania wielu graczy dzięki trybowi zespołowemu. "Pacjent Zero" rozwija umiejętności szacowania, dedukcji, strategii i współpracy. "Pacjent Zero" może być polecany wielbicielom chemii czy medycyny, ale nie tylko - przy dobrym wprowadzeniu w grę poradzą sobie z nią wszyscy gracze i uczestnicy naszego koła na pewno raz jeszcze zmierzą się z tym tytułem.

    Bardzo dziękujemy wydawnictwu Nasza Księgarnia za wsparcie naszego koła gier i podarowanie nam premierowych tytułów - obie gry okazały się bardzo ciekawe i na pewno wzbogacą nasze spotkania niejednokrotnie!

poniedziałek, 3 października 2022

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2022 – Czytanie dla pokoju

Biblioteka szkolna przygotowała moc atrakcji w ramach tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych!

Działania podjęte przez bibliotekę szkolną w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych są częścią realizowanego przez naszą szkołę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

1. Podaruj książkę bibliotece

Biblioteka szkolna przez cały październik będzie prowadzić zbiórkę książek. Jeśli posiadasz książki, których już nie czytasz i które są przeznaczone dla dzieci i młodzieży (oraz są w dobrym stanie), to pozwól z nich skorzystać uczniom naszej szkoły! Dodatkowo, z chęcią przyjmiemy ekranizacje lektur szkolnych na płytach DVD!

Książki oraz filmy przynieś do szkolnej biblioteki do 31.10. (poniedziałek) i podaruj uśmiech innym, a przy okazji zdobądź pozytywne punkty z zachowania!

 

2. Sesja zdjęciowa Przyłapani na czytaniu

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku odbędzie się akcja czytelniczo-fotograficzna Przyłapani na czytaniu dla uczniów klas I-VIII. Jeśli chcesz przez chwilę poczuć się jak fotomodelka lub fotomodel i przy okazji zachęcić innych do czytania, przyjdź do naszej biblioteki. Wszystkie zdjęcia po wywołaniu zostaną wywieszone w holu szkoły, a po wystawie trafią do rąk fotomodeli.

Sesja zdjęciowa odbędzie się w piątek, 21.10. w godzinach 13:45-15:20. Prosimy, by szkolni fotomodele i szkolne fotomodelki nie ubierały się na zielono!

Zapisy na sesję zdjęciową do 17.10. (poniedziałek) w szkolnej wypożyczalni.


3. Akcja czytelnicza Bilet powrotny do biblioteki

Serdecznie zapraszamy uczniów klas II-III oraz IV-VIII do udziału w akcji czytelniczej Bilet powrotny do biblioteki, zorganizowanej z inspiracji czasopisma "Biblioteka w szkole"! Akcja polega na wypożyczeniu książek z różnych kategorii (np. komiks, książka o magii, książka o sporcie itp.). Każde wypożyczenie jest zaznaczane na specjalnym bilecie. Czytelnicy, którzy wypożyczą książkę z każdej kategorii otrzymają upominki. Mamy nadzieję, że w tym trudnym czasie podróż poprzez książkowe światy wesprze naszych uczniów i zachęci do jak najczęstszego odwiedzania szkolnej biblioteki. Wiele ciekawych książek czeka!

Akcja startuje od początku października – przyjdź do biblioteki, weź bilet i zalicz wszystkie wyzwania do końca roku szkolnego!

 

4. Czytelniczy konkurs poetycki

            Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza do udziału w czytelniczym konkursie poetyckim. Napisz wiersz, który ma na celu reklamować wybraną książkę, czytanie lub naszą szkolną bibliotekę. Wiersze mogą być krótkie i treściwe, jak również mogą być dłuższe i opisowe. Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: klasy I-III oraz klasy IV-VIII. W ocenie prac konkursowych pod uwagę będą brane: ujęcie tematu przewodniego, poprawność językowa, kreatywność literacka oraz pomysłowość autorki lub autora. Najciekawsze prace z każdej kategorii zostaną nagrodzone nagrodami książkowymi.

            Każda uczennica i każdy uczeń mogą złożyć tylko jedną pracę na konkurs. Prosimy o przynoszenie prac konkursowych (pisanych ręcznie lub w formie wydruku) do szkolnej wypożyczalni do 24.10. (poniedziałek).


5. Głośnie czytanie w zerówce oraz klasach I-III

            W październiku wracamy do głośnego czytania! W naszej szkolnej zerówce w czwartki od godziny 10:00 będziemy czytać opowieści z całego świata przy pomocy japońskiego teatru opowieści  - kamishibai.

            Klasy I-III będziemy zaś odwiedzać na zaproszenie wychowawców z zajęciami czytelniczymi (45 minut) na podstawie bardzo cenionej i nagradzanej serii dla młodszych czytelników "Wojny dorosłych. Historie dzieci". Zajęcia będą nawiązywać do hasła przewodniego tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych – Czytanie dla pokoju i poświęcone będą kwestii (do wyboru przez wychowawców klasy): wojny w Donbasie (Ukraina), walkom w Syrii lub uchodźcom z Afryki.

 

piątek, 30 września 2022

Noc Bibliotek 2022 - To musi się powieść!

29 września odbyła się w naszej szkole po raz kolejny Noc Bibliotek. W tym roku ta ogólnopolska akcja organizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej odbyła się pod hasłem To się musi powieść. Hasło było bardzo inspirujące, dzięki czemu nasza szkolna biblioteka miała przyjemność organizować Noc Bibliotek już po raz siódmy! W tym roku również jako część realizowania przez naszą szkołę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Całe wydarzenie rozpoczęło się o 15:30 od powitania przez panią dyrektor Marzenę Jabłońską wszystkich uczestników i uczestniczki szkolnych obchodów Nocy Bibliotek oraz zaproszonego gościa – szczecińską pisarkę i dziennikarkę – panią Kingę Konieczny. Frekwencja w tym roku naprawdę dopisała – przybyło ponad 50 osób – młodszych i starszych uczennic oraz uczniów, co jest naszym małym rekordem.

Po przywitaniu zaczęliśmy od klasycznego podejścia do powieści, czyli spotkania autorskiego. Pani Kinga Konieczny – autorka książek o psiej bohaterce Fidze – opowiadała o swoich doświadczeniach, związanych z przygarnięciem psa ze schroniska. Uczulała, na co zwrócić uwagę i o czym należy pamiętać, gdy decydujemy się na psią adopcję. Podczas rozmowy ze słuchaczami padły również bardzo cenne pomysły, w jaki sposób możemy pomagać zwierzętom w schronisku, szczególnie w sytuacji, gdy sami nie możemy takiego zwierzaka adoptować. Nie zabrakło również rozmowy o samym pisaniu, inspiracjach autorki oraz doświadczeniu dziennikarskim. Pani Kinga motywowała dzieci i młodzież do pisania oraz dzielenia się swoimi przeżyciami, wspomnieniami i emocjami. Nie zabrakło również głośnego czytania (w końcu 29 września to Dzień Głośnego Czytania). Julia Czajka, uczennica klasy 8d, odczytała fragment przygód Figi, co z pewnością zachęciło zgromadzonych uczestników i uczestniczki do kupienia książek autorki oraz zdobycia upragnionego autografu.

Po spotkaniu autorskim wszyscy podzielili się na dwie grupy. Ci młodsi mogli skorzystać z bardzo ciekawych zajęć pełnych pytań, quizów i zadań związanych z jedną z najpopularniejszych współczesnych powieści – były to Językowe zagadki w świecie Harry’ego Pottera. Zajęcia, przygotowane przez szkolną anglistkę, panią Agnieszkę Janaszkiewicz, łączyły zadania związane z powieścią J. K. Rowling oraz językiem angielskim. Byliśmy pod wrażeniem zdolności językowych naszych najmłodszych uczestników Nocy!

Starci mieli możliwość nieco innego zinterpretowania hasła przewodniego tegorocznego wydarzenia. Marzeniem większości młodych ludzi w ich wieku jest podróżowanie. Od marzenia do konkretnego planu już krok, a przecież nasze plany muszą się powieść! Szkolna historyczka – pani Anna Jerka – przygotowała bardzo ciekawe zajęcia, w ramach których można było zwiedzać świat, nie wychodząc z klasy – W podróż dookoła świata – Geoguessr. Młodzież, rzucona w centrum miasta (lub nawet budynku!), rozglądając się miała za zadanie wywnioskować, w jakim miejscu na świecie się znajdują. Aż nie chciało się opuszczać takich ciekawych, multimedialnych zajęć!

Przyszedł jednak czas na kolejną odsłonę naszej Nocy Bibliotek. Tym razem 10 zapisanych szczęśliwców mogło spróbować swoich sił w przygotowanym przez panie: Oksanę Radomską-Paździor oraz Olimpię Karyczak Literackim Escape Roomie, pełnym kodów, zagadek, tajemnic i ukrytego skarbu. Misja powiodła się całkowicie! Zagadki i tajemnice zostały rozwiązane, a smakowity skarb wpadł w ręce tych, którzy podjęli wyzwanie.

W tym czasie reszta uczennic i uczniów została podzielona na dwie grupy i tym razem próbowali swoich sił w Turnieju Gry Molkky (dzięki wsparciu Wydawnictwa Tactic Games), polegającej na przewróceniu drewnianych kręgli i zdobyciu równo 50 punktów. Rzucali i młodsi, i starsi, starając się zdobyć nagrody w postaci gier planszowych i puzzli. Rywalizacja była zacięta, ale bardzo radosna, do tego frekwencja chętnych uczestniczek i uczestników przerosła nasze oczekiwania! Celniej rzucali i lepiej szacowali punktację nasi młodsi uczestnicy. Aż trójce uczennic klas I-III udało się (powiodło!) zdobyć równo 50 punktów i wygrać nagrody!

Po Escape Roomie i Turnieju Gier przyszedł czas na ostatnie, oddzielne spotkania. Młodsze uczennice i młodsi uczniowie wzięli udział w zajęciach rozwijających kreatywność, prowadzonych przez naszego szkolnego nauczyciela bibliotekarza – Adriana Koppa – Jak wpaść na świetny pomysł? w oparciu o materiały Uniwersytetu Dzieci. Podczas nich mogli sprawić swoją kreatywność i wyobraźnię, dowiedzieć się, skąd pisarz czerpie pomysły i inspirację oraz co należy zrobić, by nasze pomysły i plany się powiodły. Tematyka zatem wpisała się nam idealnie w Noc Bibliotek.

Starsze uczestniczki i starsi uczestnicy zaś pod opieką szkolnych polonistów – pani Aleksandry Kosteckiej i pana Mateusza Hachlicy – prezentowali swoją aktywność podczas zajęć Co nieco o geografii światów fantasty. W oparciu o mapy z najbardziej znanych i cenionych powieści fantasy („Gra o tron”, „Władca pierścieni” itd.) wszyscy mieli możliwość przygotowania na wielkich arkuszach map własnych światów, w znakomity sposób ćwicząc wyobraźnię, kreatywność i wykorzystując motywy znane z wielu powieści fantasy. Efektem zajęć było wiele bardzo inspirujących prac!

Na samym końcu znów zebraliśmy się wszyscy razem – najpierw każdy, który brał udział w wydarzeniu od początku otrzymał pamiątkową zakładkę oraz wziął udział w bibliotecznej loterii i mógł wylosować dodatkowy upominek – zakładkę, magnes, a nawet książkę, grę planszową czy piórnik! Po loterii zaś przyszedł czas na seans filmowy, dzięki wsparciu głównego organizatora Nocy Bibliotek, czyli Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pełni emocji, zajadając przekąski oglądaliśmy film Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica. Seans skończył się przed 21:00, zamykając tegoroczną edycję tego wspaniałego, bibliotecznego święta.

Ogromnie dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom, którzy nas zachwycili swoim zaangażowaniem, kreatywnością i pomysłowością. Podziękowania kierujemy również do naszych wspaniałych nauczycieli, którzy przygotowali ciekawe i niebanalne zajęcia. Dziękujemy także paniom z obsługi, które przygotowały naszą salę oraz doprowadziły ją potem do stanu edukacyjnej używalności. Na koniec dziękujemy również sponsorowi turnieju gry Molkky oraz ogólnopolskim organizatorom Nocy Bibliotek – Centrum Edukacji Obywatelskiej – cieszymy się niezmienne, że wraz z partnerami przygotowują Państwo tak cenne i wartościowe wydarzenie, którego możemy być częścią. Nie możemy się już doczekać kolejnej edycji!

Pełna fotorelacja z Nocy Bibliotek 2022 znajduje się TUTAJ.

Autorami zdjęć są: Aleksandra Kostecka, Olimpia Karczyk, Oksana Radomska-Paździor, Krystyna Twardy, Jakub Kamiński i Adrian Kopp.

*Drogie czytelniczki i drodzy czytelnicy – tych, którzy nie mogli wziąć udziału w naszej Nocy Bibliotek zachęcamy do wzięcia udziału w literackiej grze, przygotowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Gra na Noc Bibliotek 2022 pod hasłem “To się musi powieść” to twórcza zabawa z kreatywnego pisania. Szczegóły można znaleźć tutaj: https://nocbibliotek.ceo.org.pl/gra_tosiemusipowiesc/

Aby zagrać wystarczy wejść w ten link: https://nocbibliotek.ceo.org.pl/gra2022/, a w danych podać e-mail naszej biblioteki: bibliotekasp1gryfino@gmail.com

Udanej rozgrywki!


wtorek, 20 września 2022

Noc Bibliotek 2022

Pierwszą w tym roku biblioteczną imprezą jest Noc Bibliotek, która w tym roku odbywa się pod hasłem "To musi się powieść". Jest to coroczne wydarzenie, którego pomysłodawcą jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. W naszej szkole Noc Bibliotek odbędzie się już po raz 7!

We współpracy z nauczycielkami oraz nauczycielami naszej szkoły przygotowaliśmy całą masę atrakcji dla młodszych i starszych czytelników - związaną z mapami, zagadkami językowymi, escape roomem, realizacją własnych pomysłów, rywalizacją w turnieju gier oraz seansem filmowym. Udało się nam również zaprosić panią Kingę Konieczny - szczecińską dziennikarkę i autorkę książek o Fidze - psiej bohaterce. 

Nie możemy się już doczekać - startujemy w czwartek, 29.09. o 15:30 w sali multimedialnej. Do zobaczenia!

środa, 15 czerwca 2022

Szkolne Wybory Książek 2022

W związku z realizacją w naszej szkole Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, biblioteka szkolna ogłosiła akcję pod hasłem „Wybory Książek”. Od 6 do 15 czerwca każda uczennica oraz każdy uczeń mógł zapisać na kartce 5 propozycji najciekawszych ich zdaniem książek, które powinny się zjawić w bibliotece szkolnej. Łącznie oddano 474 głosy na ponad 200 tytułów!

Poniżej przedstawiamy listę tytułów, na które padły co najmniej 2 głosy!

1

Rowling J. K.

Harry Potter (seria)

16

2

Pokemon

14

3

Goscinny R., Sempe J.

Mikołajek (seria)

13

4

Onichimowska A.

Dzień czekolady

12

5

Terlikowska M.

Drzewo do samego nieba

11

5

Davey S., Perry E.

Nie lubię książek. Koniec kropka

11

5

Galiński J.

Pawełek i cała reszta

11

8

Pałasz M.

Wszystko zaczyna się od marzeń

10

8

Kosmowska B.

Dziewczynka z parku

10

10

Malengowska W.

O chłopcu, który uratował świat

9

10

Sapkowski A.

Wiedźmin (seria)

9

12

Kołakowski L.

Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?

8

12

Nilsson P.

Inny niż wszyscy

8

12

Kusby A.

Księga zaklęć małej czarownicy

8

12

Silvera A.

Nasz ostatni dzień

8

12

Prusinowska E.

Opowiem o tobie gwiazdom

8

17

Brzechwa J.

Akademia pana Kleksa

7

18

Hemingway E.

Stary człowiek i morze

6

18

Bond M.

Miś zwany Paddington (seria)

6

18

Star Wars. Gwiezdne Wojny

6

18

McQuiston C.

Red, White & Royal Blue

6

22

Parlak D.

Kapelusz Pani Wrony

5

22

Black H.

Okrutny książę (seria)

5

24

Andersen H. C.

Baśnie

4

24

King S.

To

4

24

de Saint-Exupery A.

Mały Książę

4

24

Lippincott R.

Trzy kroki do siebie

4

28

Hoover C.

It Ends with Us

3

28

Tolkien J. R. R.

Władca pierścieni

3

28

Widmark M., Willis H.

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai

3

28

Gudsnuk K.

Nowa przyjaciółka

3

28

Kishimoto M.

Naruto (seria)

3

28

Aidarlo

Hanako, duch ze szkolnej toalety

3

28

Kinney J.

Dziennik Cwaniaczka (seria)

3

28

Hunter E.

Wojownicy (seria)

3

28

Kamiński A.

Kamienie na szaniec

3

28

Michalak K.

Seria mazurska

3

28

Cameron W. B.

Był sobie pies (seria)

3

28

Chruścielewska J.

Finansiaki

3

28

Barfety E.

Baletnice (seria)

3

28

Dahlgren H.

Star Stable (seria)

3

28

Springer N.

Enola Holmes (seria)

3

28

Jak być dobrym wychowawcą

3

28

Stranger Things (seria)

3

28

Przygody Alicji (seria)

3

46

Samolej A.

Jak rozmawiać z psem

2

46

Brothers M.

Dziwna i taki jeden

2

46

Janiszewski B.

To, o czym dorośli ci nie mówią (seria)

2

46

Lofting H.

Doktor Dolittle i jego zwierzęta

2

46

Martin M.

Ostatnia księgarnia w Londynie

2

46

Berger L.

Zośka (seria)

2

46

Galas K.

A jednak

2

46

Nieteraz K.

Typowy kot. Czyli jak wytrzymać z ludźmi

2

46

Bross H.

Klasa 1b (seria)

2

46

Piątkowska R.

Gang swojaków (seria)

2

46

Widłak W.

Orły nad Londynem

2

46

Swift B.

Mopsik (seria)

2

46

Oficjalny niezbędnik Fortnite

2

46

Webb H.

Zaopiekuj się mną

2

46

Jackson E.

Czołgi i pojazdy bojowe

2

46

Atlas wojen pancernych od 1916 roku do chwili obecnej

2

46

Maleszka A.

Magiczne drzewo (seria)

2

46

Wojciechowska M.

Misja Everest

2

46

Oziewicz T.

Masło śpi

2

46

Mills E.

Niemożliwa para

2

46

Haruki

Pokój w kolorach szczęścia (seria)

2

46

Moss M.

Mój ostatni miesiąc

2

46

Akutami G.

Jujutsu Kaisen (seria)

2

46

Stanecka Z.

Tajemnica namokniętej gąbki

2

46

Christa J.

Kajko i Kokosz (seria)

2

46

Delahaye G., Marlier M.

Martynka (seria)

2

46

Hitchcock F.

Chłopiec, który latał

2

46

McKeever S.

Spiderman (seria)

2

46

Riggs R.

Pani Peregrine (seria)

2

46

Lindgren A.

Dzieci z Bullerbyn

2

46

Mickiewicz A.

Ballady i romanse

2

46

Mickiewicz A.

Pan Tadeusz

2

46

Sienkiewicz H.

Quo Vadis

2

Bardzo cieszymy się, że część z proponowanych książek znajduje się w naszej bibliotece i będą mogli z nich skorzystać kolejne czytelniczki i kolejni czytelnicy. Co do nowych tytułów – postaramy się, by część z nich znalazła się w przyszłym roku szkolnym w naszej bibliotece!

Bardzo dziękujemy za aktywność i zaangażowanie głosujących uczennic i uczniów! Z pewnością Wasze książkowe propozycje staną się inspiracją do zakupów i działań naszej szkolnej biblioteki!

Pełna galeria z naszej czytelniczej akcji znajduje się TUTAJ.