Godziny otwarcia biblioteki:


Biblioteka szkolna prowadzona przez panią Krystynę Twardy i pana Adriana Koppa jest czynna w następujących godzinach:

Czytelnia
Poniedziałek – 8:00-14:15
Wtorek – 8:00-14:15
Środa – 8:00-14:15
Czwartek – 8:00-14:15
Piątek – 8:00-13:00

Wypożyczalnia
Poniedziałek – 8:00-15:30
Wtorek – 8:00-14:00
Środa – 8:00-15:30
Czwartek – 8:00-15:30
Piątek – 8:00-15:30

Zachęcamy również do zapoznania się z regulaminem biblioteki szkolnej oraz regulaminem wypożyczania podręczników i materiałów edukacyjnych (dostępne tutaj).

Zapraszamy do jak najczęstszego korzystania z biblioteki szkolnej!

czwartek, 26 września 2024

Noc Bibliotek 2024 - zapowiedź

Z wielką przyjemnością zapraszamy na kolejną edycję Nocy Bibliotek! Już 11 października (piątek) od 14:30 do 20:30 czekać będzie moc atrakcji dla młodszych i dla starszych! Tym razem hasło przewodnie wydarzenia to SPOTKAJMY SIĘ W BIBLIOTECE!

ZAPISY NA NOC BIBLIOTEK W SZKOLNEJ BIBLIOTECE DO 9.10. (ŚRODA), PRZEZ E-DZIENNIK (ADRIAN KOPP) LUB MAILOWO (BIBLIOTEKA.SP1GRYFINO@GMAIL.COM)!

Uwaga! W tym roku będą miały miejsce aż trzy spotkania autorskie z regionalnymi pisarkami i pisarzami! Na te spotkania zapraszamy nie tylko nasze uczennice i naszych uczniów, ale całe rodziny! Warto skorzystać z możliwości udziału w ciekawych, literackich spotkaniach z wyjątkowymi, regionalnymi pisarzami i pisarkami!
Warto również przygotować sobie fundusze na zakup książek z autografem!
U Emilii Chabior będzie można zakupić następujące książki: „Historyjka Nowa o Niponkach z Niponkowa” (30 zł), „Lot Feniksa. Wiersze” (20 zł), „Cykl planetarny [Księżyc, Saturn]. Wiersze” (20 zł)
U Kasi Brzozowskiej będzie można zakupić książkę „Stukoszelest” (34 zł)
U Michała Dłużaka będzie można zakupić książkę „Kocie oko” (30 zł)

POD PLAKATEM - OPISY ATRAKCJI!


***
ATRAKCJE DLA WSZYSTKICH (kl. 1-3, kl. 4-8 oraz rodziny)

14:30-15:30, sala multimedialna - spotkanie autorskie z Emilią Chabior (kl. 1-8)
W programie:
- czytanie dzieciom fragmentów wierszowanej bajki Anny Chabior “Historyjka Nowa o Niponkach z Niponkowa”, prezentacja ilustracji i rozmowa o utworze. Prezentacja tej samej książeczki wydanej ponad dekadę temu, rozmowa o różnicach pomiędzy książeczkami i różnych technikach wydawniczych.
- prezentacja 2 tomików wierszy Emilii Chabior: "Lot Feniksa. Wiersze" oraz "Cykl Planetarny [Księżyc, Saturn]. Wiersze". Rozmowa o poezji - czym jest, co wyraża, jak ją pisać.
- wyniki konkursu plastycznego "Twój własny wróbelek" - w nagrodę wydawca funduje trzy egzemplarze bajki o Niponkach dzieciom, których prace wybierze.
- sprzedaż książek: "Historyjka Nowa o Niponkach z Niponkowa" (30 zł), “Lot Feniksa. Wiersze (20 zł), "Cykl planetarny [Księżyc, Saturn]. Wiersze❞ (20 zł)
O autorce: Emilia Chabior jest autorką powieści obyczajowych, poetką, ilustratorką. Dodatkowo zajmuje się redakcją i korektą utworów literackich. W 2023 r. założyła Wydawnictwo Feniksem, które zlokalizowane jest w Szczecinie, a zajmuje się wydawaniem jej własnych publikacji oraz książeczek autorstwa jej Mamy, Anny Chabior. Autorka nie lubi o sobie mówić, ale jeśliby musiała, powiedziałaby, że odnajduje: spokój w górach i podczas medytacji, odczuwa poruszenie podczas rajdów offroad oraz planując dalsze modyfikacje w samochodach. Gdy pisze, robi to z pasją, zaś obcując ze sztuką, muzyką i fotografując, wkracza w sfery wyobraźni, w których chciałaby zamieszkać na zawsze. Relaksuje się wiosłując i biegając. Swoje przekleństwo upatruje w pracoholizmie.

17:00-17:45 (kl. 1-3) i 17:45-18:30 (kl. 4-8), sala multimedialna - Spotkanie autorskie z pisarzem Michałem Dłużakiem
O spotkaniu: Na spotkaniu autor proponuje młodzieży rozmowę o postrzeganiu czasu i historii, w kontekście otoczenia w którym żyjemy. Ma uwrażliwić na relacje historyczne na poziomie mikro (rodzina, najbliższe otoczenie) i makro (region i kraj). Autor również opowie o procesie pisania książki, zachęcając młodzież do własnych prób literackich oraz czytania książek. Młodszym czytelnikom autor pokaże jak prosto narysować koty, które mogą stać się bohaterami własnej opowieści rysunkowej.
Po spotkaniu możliwy zakup książki z autografem autora (cena: 30 zł)
O autorze: Drugie pokolenie polskich Pomorzan. Urodzony w Połczynie-Zdroju, wychowany w Sławoborzu. Z zawodu informatyk, pracownik Muzeum Narodowego w Szczecinie. Zadebiutował powieścią historyczno-fantastyczną dla młodzieży „Kocie oko”, w której przypomniał tragiczne, lecz istotne epizody z historii Szczecina, w fantastyczno-naukowej odsłonie. Współpracował z twórcami audioserialu „Szczecinowierca”, a jego opowiadanie „Ostatnia strona” znalazło się w antologii prac szczecińskich pisarzy, dedykowanych księgarniom kameralnym. Uwielbia historię Pomorza do 1815 roku. Pisząc, najlepiej czuje się na styku weird fiction, grozy i powieści historycznej. 
O książce: "Kocie oko" jest książką, która próbuje połączyć zabawę z nauką, w myśl starej zasady "bawiąc uczyć, uczyć bawiąc". Dwunastoletni chłopiec zostaje na wakacje w Szczecinie. Koledzy wyjechali, więc samotnie włóczy się po ulicach. Spotyka kota, który potrafi mówić ludzkim głosem i posiada niezwykłe zdolności. Bohaterowie podróżują w czasie, ale nie w przestrzeni. Podróż jest pretekstem by przybliżyć czytelnikowi ważne, lecz dramatyczne wydarzenia w historii Szczecina, które na zawsze zmieniły jego oblicze. W części przygodowej wyjaśnienia zdarzeń i zjawisk jest nienachalne, czytelnik może skupić się na przygodach bohaterów. Druga cześć - notatki historyczne - oferują uzupełnienie wiedzy czytelnika, gdyby chciał do końca zrozumieć w środek jakich wydarzeń trafiają bohaterowie. Każda notka jest uzupełniona o kod QR prowadzący na stronę internetową, gdzie zebrano materiały dodatkowe w postacie filmów, podcastów, wątków forum, galerii i artykułów, uzupełniających notki historyczne. 

18:30-18:45, sala multimedialna, Loteria biblioteczna (kl. 1-8)
Prowadzący: Adrian Kopp
Opis: Każdy, kto będzie uczestniczył w całej Nocy Bibliotek otrzyma możliwość wylosowana upominku – może to być zakładka, podstawka pod kubek, książka, gra planszowa czy coś zupełnie innego! Warto zostać do końca – na każdego będzie czekał mały, czytelniczy prezent!

18:45-20:30, sala multimedialna, Seans filmu „Mój brat ściga dinozaury” (kl. 1-8)
Opiekun: Adrian Kopp
Opis: Od pierwszych dni życia małego Gio, Jack wierzy, że jego brat jest wyjątkowy, specjalny, po prostu najlepszy - niczym superbohater, który przybył z innej planety! Z czasem poznaje prawdę: Gio ma zespół Downa i dla Jacka staje się powodem do wstydu. Kiedy chłopak trafia do nowej szkoły, poznaje czarującą Ariannę i chce zaimponować kolegom z zespołu muzycznego. Postanawia więc ukrywać przed znajomymi istnienie swojego brata…
Uwaga! Każdy na seans filmowy może wziąć ze sobą napoje i przekąski!

***
ATRAKCJE DLA KLAS 1-3

15:30-16:30, sala 43, Jak brzmi „Stukoszelest”? - warsztaty literackie dla dzieci z pisarką Kasią Brzozowską (kl. 1-3)
Opis: Czy książka może wydawać odgłosy? Jak głośne czytanie pobudza naszą wyobraźnię? Czy w książce można się schować? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania z autorką książki dla dzieci pt „Stukoszelest” Kasią Brzozowską. Poznamy historię Jaśminki, która odkrywa dziwny odgłos w swoim pokoju i postanawia zbadać, co za nim stoi. Podczas spotkania przeczytane zostaną najbardziej ciekawe fragmenty „Stukoszelestu”, wspólnie stworzymy odgłosy i szelesty, poznamy jednego z bohaterów książki i udowodnimy, że czytanie daje mnóstwo radości i rozwija wyobraźnię.
O autorce: Kasia Brzozowska - aktorka, animatorka kultury, autorka spektakli dla dzieci. W grudniu 2022 roku wyszła jej pierwsza książka „Stukoszelest”. Na co dzień właścicielka w firmie Malinowe Marzenia.
„Stukoszelest”
(…) Stuka szelest, brzęczy hałas,
coś wydarzy się tu zaraz...
Wtedy usłyszała to jeszcze raz. Dźwięk, który brzmiał tak, jakby nie chciał, aby go słyszano. Trochę jakby stukot, trochę jakby szelest, stukoszelest! I ten dziwny odgłos, co z przerażeniem odkryła, dochodził spod jej łóżka. Jaśminka wyszeptała prawie bezgłośnie:
Coś tu puka. Coś tu stuka.
Coś tu brzmi mi wprost do ucha!
Dziwny hałas w moim domu
nie pozwala spać nikomu (…)
Istnieją dźwięki, których nie słychać w świetle dnia. Gdy nadchodzi noc, nabierają mocy i sprawiają, że nie możemy zasnąć. I właśnie o tym jest „Stukoszelest” – bajka dla dzieci, która szeleści, stuka, oswaja ciemność i nie pozwala o sobie zapomnieć. Zapraszamy gorąco dzieci i rodziców!
Po spotkaniu możliwy będzie zakup książki wraz z autografem autorki – cena 34 zł.

16:30-17:00, sala multimedialna, Jak zostać Małym Bohaterem – zasady pierwszej pomocy (kl. 1-3)
Prowadząca: Małgorzata Dąbrowska
Opis: Na tych zajęciach dowiecie się, jak w prosty sposób pomóc komuś, kto potrzebuje pomocy! Nauczycie się, jak wezwać pogotowie, jak sprawdzić, czy ktoś jest przytomny, oraz co zrobić, gdy ktoś się skaleczy albo uderzy. Będziecie ćwiczyć na specjalnych lalkach, jak pomagać w trudnych sytuacjach. Wszystko w formie zabawy! Dzięki tym zajęciom będziecie wiedzieć, co robić, by być superbohaterem w codziennych sytuacjach!

17:45-18:30, czytelnia, Zakładki Pełne Fantazji – kreatywna zabawa plastyczna (kl. 1-3)
Prowadzące: Nicol Kłopotowska, Krystyna Twardy
Opis: Na tych zajęciach stworzycie własne, kolorowe zakładki do książek! Będziecie mogli użyć różnych materiałów plastycznych, aby zaprojektować zakładkę, która będzie wyjątkowa, dokładnie taka, jaką sobie wymarzycie. To świetna zabawa! Gotowe zakładki pomogą wam pamiętać, gdzie skończyliście czytać ulubioną książkę. W trakcie zajęć rozwijamy wyobraźnię i zdolności plastyczne, a na koniec każdy zabierze swoją zakładkę do domu!

***
ATRAKCJE DLA KLAS 4-8

15:30-16:30, sala 62, Kolorowy świat spokoju (godzina z mindfulness) – kl. 4-8
Prowadzące: Olimpia Karyczak-Sharp, Oksana Radomska-Paździor
Opis: Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty podczas Nocy Bibliotek, gdzie połączenie kolorowania i muzyki stworzy niepowtarzalną atmosferę relaksu! Uczestnicy będą mieli okazję zasiąść z kolorowankami inspirowanymi książką "Color Yourself Calm", pełną radosnych obrazków i wzorów, które zachęcają do twórczego wyrażania siebie. Kolorując, uczniowie odkryją moc mindfulness, a specjalnie dobrana muzyka online ułatwi im skoncentrowanie się, odprężenie i złagodzenie codziennych trosk. Niech kolorowanie stanie się dla Was podróżą do świata spokoju i wyciszenia!
Na warsztaty można zabrać telefon i słuchawki, jeśli ktoś chce to też swoje kredki.

16:30-17:45, sala 47, Szafa Bohaterów - projektowanie i szycie stroju postaci z książki – kl. 4-8
Prowadząca: Anna Butryn
Opis: Na tych zajęciach przeniesiemy się do świata waszych ulubionych książek i stworzymy stroje dla bohaterów! Będziecie mogli wybrać postać z książki i zaprojektować jej wyjątkowy kostium. Potem, krok po kroku, nauczycie się podstaw szycia i pomożecie uszyć strój – może to będzie peleryna superbohatera, suknia księżniczki albo strój czarodzieja? Każdy z was będzie mógł puścić wodze wyobraźni i stworzyć coś naprawdę magicznego! To doskonała zabawa, która rozwija kreatywność i zdolności manualne!

środa, 25 września 2024

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2024 - zapowiedź

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcjach i działaniach biblioteki szkolnej, związanej z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W tym roku hasło przewodnie to "Poznajmy się w bibliotece"!

1.      Podaruj książkę bibliotece (kl. 1-8)

Biblioteka szkolna przez cały październik będzie prowadzić zbiórkę książek. Jeśli posiadasz książki, których już nie czytasz, a które są przeznaczone dla dzieci i młodzieży (oraz są w dobrym stanie), to pozwól z nich skorzystać uczennicom oraz uczniom naszej szkoły! Dodatkowo, z chęcią przyjmiemy ekranizacje lektur szkolnych na płytach DVD!

Książki oraz filmy przynieś do szkolnej biblioteki do 31.10. (czwartek) i podaruj uśmiech innym, a przy okazji zdobądź pozytywne punkty z zachowania!

2.      Sesja zdjęciowa „Przyłapani na czytaniu” (kl. 1-8)

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku odbędzie się akcja czytelniczo-fotograficzna „Przyłapani na czytaniu” dla uczniów klas I-VIII. Jeśli chcesz przez chwilę poczuć się jak fotomodelka lub fotomodel i przy okazji zachęcić innych do czytania, przyjdź do naszej biblioteki! Wszystkie zdjęcia po wywołaniu zostaną wywieszone w holu szkoły, a po wystawie trafią do rąk osób biorących udział w sesji zdjęciowej.

Sesja zdjęciowa odbędzie się w środę, 16.10. w godzinach 13:30-15:00. Prosimy o niezakładanie zielonych ubrań!

Zapisy na sesję zdjęciową do 14.10. (poniedziałek) w szkolnej wypożyczalni.

3.      „Poczęstuj się cytatem” (kl. 2-8)

Od 1.10. (wtorek) każdego dnia dla pierwszych 15 osób, które wypożyczą książkę w naszej bibliotece (inną niż lekturę!) będzie czekać owocowy cukierek z inspirującym cytatem. Mamy nadzieję, że połączenie słodkiego i mądrego przypadnie do gustu naszym czytelniczkom i czytelnikom.

4.      Klub Supermocy (kl. 2-8)

Zapraszamy uczennice i uczniów klas II-VIII do zabawy w Klub Supermocy. W jej trakcie uczennice i uczniowie przeczytają po cztery książki i zrealizują dwa wyzwania związane z czytaniem. Jednocześnie będą zdobywać kolejne moce, dążąc do miana superbohaterów. Karty Supermocy można odbierać w szkolnej bibliotece od 1.10. (wtorek). Książki w ramach akcji można czytać przez cały rok szkolny!

5.      Turniej gry „Karak” (kl. 3-8)

Labirynt pełen skarbów... i potworów! Sześciu dzielnych bohaterów wkracza do tej plątaniny korytarzy, by zdobyć skrytą tam fortunę, a każdy z nich ma innego asa w rękawie…

Uczennice i uczniów klas III-VIII zapraszamy serdecznie do zmierzenia się ze sobą w grze „Karak” Wydawnictwa Albi! Na trzy najlepsze osoby będą czekały nagrody w postaci gier planszowych! Nie znacie zasad? Nie przejmujcie się! Przyjdźcie na spotkanie Szkolnego Koła Gier (czwartki i piątki, 14:30-15:30) i nauczcie się!

Turniej odbędzie się 11.10. (piątek) od 12:45 do 14:30. Zapisy w szkolnej wypożyczalni do 9.10. (środa).

6.      17.10. - Dzień Książek o Harrym Potterze (kl. 1-8)

Moc magicznych atrakcji. Więcej szczegółów wkrótce!

7.      Konkurs plastyczny „Twój własny wróbelek” dla klas 1-3

Przygotuj pracę plastyczną pod tytułem „Twój własny wróbelek”. Może ona przedstawiać jednego ptaszka lub całą rodzinę wróbelków! Możesz użyć kredek, wycinanek, flamastrów czy farb – zależnie od Twojego pomysłu! Wymiar pracy: A4.

Prace przynosimy do 10.10. (czwartek) do szkolnej biblioteki. Trzy najciekawsze prace zostaną nagrodzone nagrodami książkowymi przez p. Emilię Chabior (autorkę, redaktorkę, założycielkę Wydawnictwa Feniksem) podczas Nocy Bibliotek.

8.      Noc Bibliotek – 11.10. (piątek) – 14:30-20:00 (kl. 1-8)

W programie m.in. spotkania autorskie z aż 3 autorkami i autorami! Więcej szczegółów wkrótce!