Godziny otwarcia biblioteki:


Biblioteka szkolna prowadzona przez panią Krystynę Twardy i pana Adriana Koppa jest czynna w następujących godzinach:

Czytelnia
Poniedziałek – 8:00-14:15
Wtorek – 8:00-14:15
Środa – 8:00-14:15
Czwartek – 8:00-14:15
Piątek – 8:00-13:00

Wypożyczalnia
Poniedziałek – 8:00-15:30
Wtorek – 8:00-14:00
Środa – 8:00-15:30
Czwartek – 8:00-15:30
Piątek – 8:00-15:30

Zachęcamy również do zapoznania się z regulaminem biblioteki szkolnej oraz regulaminem wypożyczania podręczników i materiałów edukacyjnych (dostępne tutaj).

Zapraszamy do jak najczęstszego korzystania z biblioteki szkolnej!

poniedziałek, 18 listopada 2024

Szkolna wystawa pamiątek z okazji 80-lecia szkoły

Na przełomie października i listopada w szkolnej czytelni odbyła się wyjątkowa wystawa pamiątek, zorganizowana z okazji obchodów 80-lecia istnienia placówki. Była to nie tylko akcja pełna wspomnień, ale także okazja do wspólnego celebrowania historii, która łączy kolejne pokolenia całej społeczności naszej szkoły.

Wystawa została przygotowana dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej. Przez kilka tygodni uczennice, uczniowie, grono pedagogiczne, a także osoby, które ukończyły naszą szkołę przynosiły przedmioty związane z życiem szkoły: stare książki, kroniki klasowe, zdjęcia, odznaki, mundurki, legitymacje czy pióra. Każda z tych rzeczy kryła w sobie niepowtarzalną historię, która ożywała dzięki opowieściom osób obecnych na miejscu.

Przy wejściu do czytelni uwagę przykuwały najstarsze eksponaty: kroniki z lat 40. i 50., pisane odręcznie piórem na pożółkłych kartach. Duże zainteresowanie wzbudziły zdjęcia klasowe sprzed kilkudziesięciu lat – zebrani z zapałem próbowali rozpoznać swoich rodziców lub obecnych nauczycieli wśród uczennic i uczniów pozujących do fotografii w szkolnych mundurkach. Te nowsze eksponaty zebrane na wystawie przypominały, że choć wiele się zmieniło, duch szkoły pozostał ten sam – oparty na wspólnocie, przyjaźni i wzajemnym wsparciu. Pani Krystyna Twardy opowiadała o wyjątkowych przedmiotach stanowiących wystawę, a także wyszukiwała we współczesnych kronikach zdjęcia przedstawiające klasy, które akurat odwiedzały czytelnię. Było tak wiele ciekawych informacji do przekazania, że część uczennic i uczniów wracała na przerwach, by posłuchać dalszych opowieści pani Krystyny lub aby samodzielnie wertować kroniki szkolne.

Naszą wystawę szkolną odwiedziło aż 17 klas – wszystkie klasy I-III oraz klasy: 4B, 4D, 5A, 6A, 7A, 7B i 7D. Bardzo dziękujemy wychowawcom i wychowawczyniom klas za współpracę!

Wystawa była nie tylko podróżą w przeszłość, ale także inspiracją dla obecnych uczennic i uczniów, którzy mogli zobaczyć, jak bogata i różnorodna jest historia ich szkoły. Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało się stworzyć akcję, które na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestniczek i uczestników.

Bardzo dziękujemy za wypożyczenie eksponatów: p. Annie Butryn, p. Lilii Kuźniewskiej, p. Piotrowi Stefańskiemu, p. Beacie Żebiełowicz oraz Piotrowi Jaroszewskiemu (7D), Małgorzacie Matuszkiewicz (3B), Adamowi Rębasowi (1A), Mirelli Zmitrowicz (8A).


Pełna fotorelacja znajduje się TUTAJ.

środa, 13 listopada 2024

Planszowe dary od Wydawnictwa Nasza Księgarnia!

Nasze Szkolne Koło Gier otrzymało wyjątkowy prezent od Wydawnictwa Nasza Księgarnia! Trzy wspaniałe gry planszowe już wkrótce zostaną przetestowane na naszym bibliotecznym stole! Już nie możemy się doczekać rozgrywki!
 A co takiego otrzymaliśmy?

  • Grę "Cezar". Liczba osób: 1-2, wiek: 14+, czas trwania gry: 20 minut
Gra strategiczna. W grze Cezar wcielacie się w Cezara i Pompejusza walczących o władzę nad Rzymem. W trakcie gry co turę wysyłacie legiony do różnych prowincji i staracie się zdobyć kontrolę nad większą liczbą prowincji niż rywal.
  • Grę "Miasta marzeń". Liczba osób: 2-4, wiek: 10+, czas trwania gry: 45 minut
Ekonomiczna gra kafelkowa. Proste zasady + strategiczne myślenie. Każda rozgrywka jest inna. Do wyboru macie 8 miast: Barcelonę, Wenecję, Sydney, Nowy Jork, Rio de Janeiro, Lizbonę, Meksyk i Buenos Aires.
  • Grę "Wyprawa do El Dorado – Złote świątynie". Liczba osób: 2-4, wiek: 10+, czas trwania gry: 60 minut
Ekonomiczna gra planszowa. Wykorzystując karty swojej ekspedycji staracie się zdobyć drogocenne klejnoty znajdujące się w świątyniach. Wygra ten, kto zdobędzie skarby i zdoła wydostać się z nimi z El Dorado.

Wygrana w ogólnopolskim konkursie "Bibliotekarz w akcji"!

Z wielką radością donosimy, że nasz nauczyciel bibliotekarz, Adrian Kopp, zdobył I miejsce w ramach ogólnopolskiego konkursu fotograficznego "Bibliotekarz w akcji", polegającym na przygotowaniu inspirującego zdjęcia związanego z działaniami i pracą nauczycieli bibliotekarzy. Cieszymy się bardzo, że jury doceniło fotografię naszego szkolnego bibliotekarza!

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom - wszystkie zdjęcia były niezwykle inspirujące i pokazują, ile wspaniałości dzieje się w bibliotekach szkolnych!

Organizatorem konkursu była Biblioteka BratkoGórze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pogórzu, ul. Szkolna 15, 81-198 Kosakowo.

W ramach nagrody do naszej biblioteki szkolnej przybyło wiele ciekawych książek z autografami oraz materiałów czytelniczych. Bardzo za nie dziękujemy!

wtorek, 5 listopada 2024

Wielki Turniej Harry Potter - Puchar Szkół (eliminacje szkolne)

Serdecznie zapraszamy czarownice i czarodziejów (znaczy uczennice i uczniów) z klas 4-8 na szkolne eliminacje w konkursie wiedzy o świecie Harry'ego Pottera! Celem szkolnych eliminacji jest wytypowanie 3-osobowej drużyny, która będzie reprezentować szkołę w eliminacjach ogólnopolskich, a może nawet podczas ogólnopolskiego Wielkiego Finału!

Aby przygotować się do konkursu należy skupić się, czytając książki z cyklu „Harry Potter” (tomy od 1 do 7 oraz podręczniki hogwarckie, tj: „Quidditch przez wieki”, „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, „Baśnie barda Beedle’a”).

Szkolne eliminacje odbędą się 21 listopada (czwartek) o 14:30 w szkolnej bibliotece i będą składać się z dwóch etapów - pisemnego i ustnego. Trzy najlepsze osoby otrzymają nagrody książkowe i będą reprezentować szkołę w eliminacjach ogólnopolskich, a wszystkie uczestniczki i wszyscy uczestnicy - pochwałami z zachowania.

Zapisy na konkurs w szkolnej wypożyczalni do 18 listopada!

poniedziałek, 4 listopada 2024

Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2024 - podsumowanie

Przyszedł listopad, więc czas już podsumować akcje i działania naszej biblioteki szkolnej z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

Część akcji trwało przez cały miesiąc, a część z nich to były wyjątkowe, fantastyczne dni!

Relację z Nocy Bibliotek można znaleźć TUTAJ

Relację z turnieju gry „Karak Goblin” można znaleźć TUTAJ

Relację z Dnia Książek o Harrym Potterze można znaleźć TUTAJ

Z kolei 16 października odbyła się tradycyjna sesja zdjęciowa „Przyłapani na czytaniu”! Młode fotomodelki i młodzi fotomodele pięknie pozowali z książkami, zachęcając do czytania! Zdjęcia zawisły w holu szkoły, a potem wszystkie osoby, które wzięły udział w sesji zdjęciowej otrzymają fotografie na pamiątkę. Zdjęcia zrobiono dzięki sprzętowi zakupionemu do pracowni audiowizualnej w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”.


Wszystkie zdjęcia można znaleźć TUTAJ.

A jakie akcje trwały cały miesiąc?

Podaruj książkę bibliotece – dzięki hojności całej naszej społeczności szkolnej udało się zebrać ponad 100 książek, które już niedługo zagoszczą na półkach naszej biblioteki szkolnej. Mamy nadzieję, że podejdą do gustu naszym czytelniczkom i czytelnikom! Bardzo dziękujemy całej społeczności szkolnej za wyjątkowe, książkowe dary!

Poczęstuj się cytatem – przez październik wszyscy, którzy wypożyczyli książkę inną niż lektura, mogli się poczęstować owocowym cukierkiem z dołączonym do niego inspirującym cytatem. Cytaty zostały opracowane na podstawie książki „365 dni cudowności” R. J. Palacio.

Mamy wielką nadzieję, że nasze działania sprawią, że coraz więcej osób coraz chętniej będzie odwiedzać naszą szkolną bibliotekę.

#LaboratoriaPrzyszłości, #LaboratoriaPrzyszlosci

piątek, 18 października 2024

Magiczny Dzień Książek o Harrym Potterze

Wczoraj odbyło się wydarzenie, na które czekali wszyscy miłośnicy świata Harry'ego Pottera – i było jeszcze lepiej, niż się spodziewaliśmy! We współpracy z Wydawnictwem Media Rodzina przygotowaliśmy całe dwie godziny przepełnione magią, śmiechem i zabawą! Sala wypełniła się czarodziejami i czarownicami w każdym wieku, od maluchów po starszaków, a niemal każdy z nich przyszedł w swoim najlepszym magicznym stroju, gotowy do wspólnej zabawy. Łącznie było aż 25 osób!

W ramach atrakcji był przewidziany konkurs wiedzy o Harrym Potterze, który okazał się być prawdziwym sprawdzianem dla najbardziej oddanych fanów. Pytania były podchwytliwe, a emocje sięgały zenitu, ale zabawa była przednia - starsze osoby rywalizowały w zespołach przy pomocy platformy kahoot, a młodsi mieli przygotowany specjalny test, który rozwiązywali w parach! Był też czas na magiczne kalambury, rozsypanki, wykreślanki czy krzyżówki – nic tak nie integruje, jak wspólne próby odgadnięcia zaklęć, postaci i magicznych przedmiotów!

Ale to nie wszystko! Z myślą o tych, którzy chcieli mieć pamiątkę z tego wyjątkowego dnia, przygotowano strefę, w której można było zrobić pamiątkowe zdjęcia w świecie magii, także z wykorzystaniem greenscreenu naszej pracowni audiowizualnej, która działa dzięki programowi Laboratoria Przyszłości! 

Kreatywność rozkwitła na zaczarowanych warsztatach, gdzie można było własnoręcznie stworzyć coś naprawdę magicznego – latające kluczyki, które każdy mógł wziąć do domu na magiczną pamiątkę.

To wydarzenie na pewno długo pozostanie w pamięci uczestniczek i uczestników! Dodatkowo, wszyscy zostali nagrodzeni klimatycznymi naklejkami, zakładkami i przypinkami! Magiczna atmosfera, wspaniałe atrakcje i wszechobecny uśmiech – już nie możemy doczekać się kolejnej edycji!

Pełna fotorelacja z wydarzenia znajduje się TUTAJ.

wtorek, 15 października 2024

Noc Bibliotek 2024 - była MOC!

Tegoroczna Noc Bibliotek była prawdziwie wyjątkowa! Po raz 9. zorganizowaliśmy to niesamowite wydarzenie, którego pomysłodawcą jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. Dopisała i frekwencja (zapisało się ponad 40 osób!), i różnorodność zajęć, i fantastyczne osoby, które przyjęły nasze zaproszenie, by uświetnić to wydarzenie! Gościliśmy aż troje regionalnych, wyjątkowych autorek i autorów! Dzięki hasłu „Moc Bibliotek” każdy znalazł coś dla siebie, a bogaty program spotkań i warsztatów porwał zarówno dzieci, jak i młodzież.

Po uroczystym przywitaniu przez panią dyrektor Marzenę Jabłońską, przyszedł czas na oficjalne rozpoczęcie Nocy Bibliotek w naszej szkole. Spotkanie z Emilią Chabior było prawdziwą literacką podróżą! Autorka, wraz z dziećmi z klas 1-8, przeniosła nas do świata Niponków z Niponkowa, czytając fragmenty tej uroczej, wierszowanej bajki. Prezentacja ilustracji ożywiła bohaterów książeczki, a rozmowa o różnych technikach wydawniczych pokazała, jak czas może wpłynąć na wygląd książki. Nie zabrakło też poezji – pani Emilia podzieliła się swoimi tomikami „Lot Feniksa” i „Cykl Planetarny”, opowiadając o tym, czym jest dla niej poezja i jak ją tworzy. Konkurs plastyczny „Twój własny wróbelek” wzbudził emocje plastyczne, a nagrody w postaci książek trafiły do rąk młodych artystów i artystek! Dodatkowo nasza biblioteka otrzymała wszystkie wspaniałe książki wydane przez Wydawnictwo Feniksem, za które bardzo dziękujemy!

Wyniki konkursu plastycznego „Twój własny wróbelek”

Osoby nagrodzone: Julia Markiewicz (kl. 1D), Paulia Feller (kl. 2B), Małgorzata Matuszkiewicz (kl. 3B). Wyróżnienie: Kalina Frejek (kl. 1D).

Po spotkaniu rozpoczynającym podzieliliśmy się na dwie grupy. Młodsze dzieci przeniosły się w teatralno-literacki świat z Kasią Brzozowską i jej magiczną książką „Stukoszelest”. Wprowadziło ono nasze uczennice, naszych uczniów i ich rodziców w niezwykły świat literatury oraz tajemniczy świat dźwięków ukrytych w ciemnościach. Wspólne tworzenie odgłosów i historia Jaśminki na długo pozostaną w pamięci najmłodszych. Z kolei na scenie działa się prawdziwa magia – pani Kasia czarowała swoim głosem, dźwiękami, niesamowitymi rekwizytami i fantastycznymi mocami zaklętymi w brokacie, bańkach mydlanych czy pianie. Z pewnością to spotkanie, a właściwie literackie show możemy zaliczyć do niezapomnianych! Dodatkowo otrzymaliśmy do naszej biblioteki wyjątkowy egzemplarz „Stukoszelestu” z autografami wszystkich tych, którzy byli na spotkaniu!

W tym czasie starsza grupa wzięła udział mała okazję odprężyć się podczas godzinnej sesji mindfulness w ramach warsztatów „Kolorowy świat spokoju”. Pani Olimpia Karyczak-Sharp oraz pani Oksana Radomska-Paździor przygotowały kącik pełen wygodnych pufek, wypełniły go twórczymi kolorowankami, do których dołączone były specjalnie dopasowane utwory muzyczne. Dzięki temu nasza młodzież mogła odpocząć i twórczo się wyciszyć po męczącym dniu.

Gdy młodsze uczestniczki i młodsi uczestnicy ochłonęli po niesamowitym literackim show wzięli udział w warsztatach pierwszej pomocy „Jak zostać Małym Bohaterem”, które uczyły najmłodszych, jak reagować w trudnych sytuacjach – to była lekcja, która mogła uratować życie! Pani Małgorzata Dąbrowska przygotowała ciekawe karty pracy oraz fantomy (od niemowlaka do osoby dorosłej), na których można było poćwiczyć. Zaangażowanie uczestniczek i uczestników potwierdza, że zajęcia były ciekawe i potrzebne.

W tym czasie uczennice i uczniowie klas 4-8 przenieśli się pod skrzydła pani Anny Butryn, by wziąć udział w niezwykle kreatywnych warsztatach „Szafa Bohaterów”, które przeniosły młodzież do świata ulubionych książkowych postaci, gdzie każdy mógł zaprojektować i uszyć strój dla swojego bohatera. Pani Ania wspierała wszystkich swoim doświadczeniem i umiejętnościami czarowania na maszynie do szycia, a pomysłowość, zaangażowanie oraz współpraca uczestniczek i uczestników zachwyciły wszystkich obecnych! Powstały niesamowite kreacje, wzbogacone rekwizytami i makijażem.

W tym momencie przyszedł czas na kolejne spotkanie z pisarzem. Najpierw młodsza, a potem starsza grupa wzięła udział w autorskiej rozmowie z Michałem Dłużakiem, autorem powieści „Kocie oko”. Pisarz zabrał młodzież na fascynującą rozmowę o czasie i historii. Pan Michał zachęcił młodych do własnych prób literackich i pokazał, jak prosty rysunek kota może stać się początkiem niezwykłej opowieści rysunkowej. Książka „Kocie oko” sprzedała się błyskawicznie, a niesamowite, kocie autografy autora cieszyły się ogromnym zainteresowaniem! Książka z wyjątkową dedykacją trafiła również do naszej biblioteki!

Na młodszych czekały jeszcze warsztaty „Zakładki Pełne Fantazji”, przygotowane przez panią Nicole Kłopotowską i panią Krystynę Twardy, które przyniosły moc kolorowych zakładek do książek. Można było wycinać, naklejać, malować i w różny inny sposób tworzyć wyjątkową, zakładkową pamiątkę. Pani Nicol i pani Krysia przygotowały fantastyczne materiały i pokazały, jak można stworzyć z papieru coś prawdziwie magicznego.

Loteria biblioteczna połączyła wreszcie i starsze, i młodsze osoby. Była niejako wisienką na torcie naszego wydarzenia. Wszyscy obecni mieli szansę na wyjątkowy upominek – od zakładek po książki czy gry karciane. Nikt nie odszedł z pustymi rękami!

Wieczór zwieńczył poruszający seans filmu „Mój brat ściga dinozaury”. Historia Gio i Jacka poruszyła serca młodych widzów i była okazją do refleksji na temat różnic między ludźmi. Nie zabrakło też popcornu i napojów – tak jak na prawdziwym kinowym seansie!

Serdecznie dziękujemy fantastycznym, regionalnym pisarzom i pisarkom, które wzięły udział w naszym wydarzeniu i uświetniły naszą Noc Bibliotek – pani Emilii Chabior z córką, pani Kasi Brzozowskiej z asystentem oraz panu Michałowi Dłużakowi. Państwa zaangażowanie oraz pasja były prawdziwą supermocą tegorocznego wydarzenia! Ogromnie dziękujemy również paniom: Annie Butryn, Małgorzacie Dąbrowskiej, Olimpii Karyczak-Sharp, Nicole Kłopotowskiej, Oksanie Radomskiej-Paździor i Krystynie Twardy za przygotowanie wyjątkowych, różnorodnych i niebanalnych zajęć, które pokazały ogromną moc kreatywności naszych pań nauczycielek!

Dziękujemy również ogólnopolskim organizatorom – Centrum Edukacji Obywatelskiej – za możliwość ponownego wzięcia udziału w tak wyjątkowej i wspaniałej akcji!

Na końcu dziękujemy również wszystkim uczestniczkom, uczestnikom i ich opiekunom za zaangażowanie podczas zajęć. Cieszymy się bardzo, że spędziliście z nami tych kilka godzin!

Tegoroczna Noc Bibliotek to była prawdziwa Moc Bibliotek – pełna inspiracji, kreatywności i radości z obcowania z książkami i sztuką. Nie możemy się doczekać kolejnej edycji!

 Pełna fotorelacja z Nocy Bibliotek znajduje się TUTAJ.

Szkolny Turniej "Karak Goblin"

W ramach wstępu do tegorocznej Nocy Bibliotek 11.10. w naszej szkole odbył się turniej gry „Karak Goblin” dzięki współpracy z Wydawnictwem Albi. Tegoroczne hasło Nocy to „Moc Bibliotek”, a pasja do gier „bez prądu” jest w naszej bibliotece niezwykle silna, więc nie mogliśmy odpuścić turnieju gier! 15 osób zmierzyło się ze sobą w walce z potworami zamieszkującymi przepastne lochy. Gra „Karak Goblin” to dynamiczna i ciekawa gra karciana, która polega na budowaniu jak najsilniejszej talii oraz wykorzystywaniu połączeń pomiędzy kartami, by tworzyć jak najsilniejsze "combosy”. Rozgrywka dostarczyła wiele emocji, a po zaciętej rywalizacji udało się wytypować finałową 5. W rundzie finałowej, podczas której nasze bohaterki i nasi bohaterowie dzielnie walczyli z potworami udało się wytypować najlepszych.

I miejsce zajęła Wiktoria Wawrzyniak z klasy 8C

II miejsce przypadło Indze Bryńskiej z klasy 8C

III miejsce zajął Tomasz Burkiewicz z klasy 8B

Poza sławą i chwałą zdobyli oni również nagrody rzeczowe w postaci gier planszowych ufundowanych przez Wydawnictwo Albi. Dodatkowo, jedna z gier „Karak Goblin” została podarowana naszemu Szkolnemu Kołu Gier! Bardzo dziękujemy Wydawnictwu za wsparcie i za współpracę, a wszystkim osobom biorącym udział w turnieju dziękujemy za zaangażowanie i wielkie emocje!

Więcej zdjęć z turnieju można znaleźć TUTAJ.

wtorek, 8 października 2024

Dzień Książek o Harrym Potterze - zapowiedź

Dzień Książek o Harrym Potterze – 17.10. (czwartek), 14:30-16:30,
sala multimedialna

Zapraszamy i młodszych, i starszych! I czarownice, i czarodziejów! Spędźcie z nami te magiczne dwie godziny na grach i zabawach związanych ze światem Harry’ego Pottera!

W PROGRAMIE:

KONKURS WIEDZY!

MAGICZNE KALAMBURY!

PAMIĄTKOWE ZDJĘCIA!

ZACZAROWANE WARSZTATY!

GRY PLANSZOWE Z RÓŻDŻKĄ!

 

NIE ZAPOMNIJCIE O MAGICZNYM STROJU!

 

Zapisy w wypożyczalni do 15.10. (wtorek).

czwartek, 26 września 2024

Noc Bibliotek 2024 - zapowiedź

Z wielką przyjemnością zapraszamy na kolejną edycję Nocy Bibliotek! Już 11 października (piątek) od 14:30 do 20:30 czekać będzie moc atrakcji dla młodszych i dla starszych! Tym razem hasło przewodnie wydarzenia to SPOTKAJMY SIĘ W BIBLIOTECE!

ZAPISY NA NOC BIBLIOTEK W SZKOLNEJ BIBLIOTECE DO 9.10. (ŚRODA), PRZEZ E-DZIENNIK (ADRIAN KOPP) LUB MAILOWO (BIBLIOTEKA.SP1GRYFINO@GMAIL.COM)!

Uwaga! W tym roku będą miały miejsce aż trzy spotkania autorskie z regionalnymi pisarkami i pisarzami! Na te spotkania zapraszamy nie tylko nasze uczennice i naszych uczniów, ale całe rodziny! Warto skorzystać z możliwości udziału w ciekawych, literackich spotkaniach z wyjątkowymi, regionalnymi pisarzami i pisarkami!
Warto również przygotować sobie fundusze na zakup książek z autografem!
U Emilii Chabior będzie można zakupić następujące książki: „Historyjka Nowa o Niponkach z Niponkowa” (30 zł), „Lot Feniksa. Wiersze” (20 zł), „Cykl planetarny [Księżyc, Saturn]. Wiersze” (20 zł)
U Kasi Brzozowskiej będzie można zakupić książkę „Stukoszelest” (34 zł)
U Michała Dłużaka będzie można zakupić książkę „Kocie oko” (30 zł)

POD PLAKATEM - OPISY ATRAKCJI!


***
ATRAKCJE DLA WSZYSTKICH (kl. 1-3, kl. 4-8 oraz rodziny)

14:30-15:30, sala multimedialna - spotkanie autorskie z Emilią Chabior (kl. 1-8)
W programie:
- czytanie dzieciom fragmentów wierszowanej bajki Anny Chabior “Historyjka Nowa o Niponkach z Niponkowa”, prezentacja ilustracji i rozmowa o utworze. Prezentacja tej samej książeczki wydanej ponad dekadę temu, rozmowa o różnicach pomiędzy książeczkami i różnych technikach wydawniczych.
- prezentacja 2 tomików wierszy Emilii Chabior: "Lot Feniksa. Wiersze" oraz "Cykl Planetarny [Księżyc, Saturn]. Wiersze". Rozmowa o poezji - czym jest, co wyraża, jak ją pisać.
- wyniki konkursu plastycznego "Twój własny wróbelek" - w nagrodę wydawca funduje trzy egzemplarze bajki o Niponkach dzieciom, których prace wybierze.
- sprzedaż książek: "Historyjka Nowa o Niponkach z Niponkowa" (30 zł), “Lot Feniksa. Wiersze (20 zł), "Cykl planetarny [Księżyc, Saturn]. Wiersze❞ (20 zł)
O autorce: Emilia Chabior jest autorką powieści obyczajowych, poetką, ilustratorką. Dodatkowo zajmuje się redakcją i korektą utworów literackich. W 2023 r. założyła Wydawnictwo Feniksem, które zlokalizowane jest w Szczecinie, a zajmuje się wydawaniem jej własnych publikacji oraz książeczek autorstwa jej Mamy, Anny Chabior. Autorka nie lubi o sobie mówić, ale jeśliby musiała, powiedziałaby, że odnajduje: spokój w górach i podczas medytacji, odczuwa poruszenie podczas rajdów offroad oraz planując dalsze modyfikacje w samochodach. Gdy pisze, robi to z pasją, zaś obcując ze sztuką, muzyką i fotografując, wkracza w sfery wyobraźni, w których chciałaby zamieszkać na zawsze. Relaksuje się wiosłując i biegając. Swoje przekleństwo upatruje w pracoholizmie.

17:00-17:45 (kl. 1-3) i 17:45-18:30 (kl. 4-8), sala multimedialna - Spotkanie autorskie z pisarzem Michałem Dłużakiem
O spotkaniu: Na spotkaniu autor proponuje młodzieży rozmowę o postrzeganiu czasu i historii, w kontekście otoczenia w którym żyjemy. Ma uwrażliwić na relacje historyczne na poziomie mikro (rodzina, najbliższe otoczenie) i makro (region i kraj). Autor również opowie o procesie pisania książki, zachęcając młodzież do własnych prób literackich oraz czytania książek. Młodszym czytelnikom autor pokaże jak prosto narysować koty, które mogą stać się bohaterami własnej opowieści rysunkowej.
Po spotkaniu możliwy zakup książki z autografem autora (cena: 30 zł)
O autorze: Drugie pokolenie polskich Pomorzan. Urodzony w Połczynie-Zdroju, wychowany w Sławoborzu. Z zawodu informatyk, pracownik Muzeum Narodowego w Szczecinie. Zadebiutował powieścią historyczno-fantastyczną dla młodzieży „Kocie oko”, w której przypomniał tragiczne, lecz istotne epizody z historii Szczecina, w fantastyczno-naukowej odsłonie. Współpracował z twórcami audioserialu „Szczecinowierca”, a jego opowiadanie „Ostatnia strona” znalazło się w antologii prac szczecińskich pisarzy, dedykowanych księgarniom kameralnym. Uwielbia historię Pomorza do 1815 roku. Pisząc, najlepiej czuje się na styku weird fiction, grozy i powieści historycznej. 
O książce: "Kocie oko" jest książką, która próbuje połączyć zabawę z nauką, w myśl starej zasady "bawiąc uczyć, uczyć bawiąc". Dwunastoletni chłopiec zostaje na wakacje w Szczecinie. Koledzy wyjechali, więc samotnie włóczy się po ulicach. Spotyka kota, który potrafi mówić ludzkim głosem i posiada niezwykłe zdolności. Bohaterowie podróżują w czasie, ale nie w przestrzeni. Podróż jest pretekstem by przybliżyć czytelnikowi ważne, lecz dramatyczne wydarzenia w historii Szczecina, które na zawsze zmieniły jego oblicze. W części przygodowej wyjaśnienia zdarzeń i zjawisk jest nienachalne, czytelnik może skupić się na przygodach bohaterów. Druga cześć - notatki historyczne - oferują uzupełnienie wiedzy czytelnika, gdyby chciał do końca zrozumieć w środek jakich wydarzeń trafiają bohaterowie. Każda notka jest uzupełniona o kod QR prowadzący na stronę internetową, gdzie zebrano materiały dodatkowe w postacie filmów, podcastów, wątków forum, galerii i artykułów, uzupełniających notki historyczne. 

18:30-18:45, sala multimedialna, Loteria biblioteczna (kl. 1-8)
Prowadzący: Adrian Kopp
Opis: Każdy, kto będzie uczestniczył w całej Nocy Bibliotek otrzyma możliwość wylosowana upominku – może to być zakładka, podstawka pod kubek, książka, gra planszowa czy coś zupełnie innego! Warto zostać do końca – na każdego będzie czekał mały, czytelniczy prezent!

18:45-20:30, sala multimedialna, Seans filmu „Mój brat ściga dinozaury” (kl. 1-8)
Opiekun: Adrian Kopp
Opis: Od pierwszych dni życia małego Gio, Jack wierzy, że jego brat jest wyjątkowy, specjalny, po prostu najlepszy - niczym superbohater, który przybył z innej planety! Z czasem poznaje prawdę: Gio ma zespół Downa i dla Jacka staje się powodem do wstydu. Kiedy chłopak trafia do nowej szkoły, poznaje czarującą Ariannę i chce zaimponować kolegom z zespołu muzycznego. Postanawia więc ukrywać przed znajomymi istnienie swojego brata…
Uwaga! Każdy na seans filmowy może wziąć ze sobą napoje i przekąski!

***
ATRAKCJE DLA KLAS 1-3

15:30-16:30, sala 43, Jak brzmi „Stukoszelest”? - warsztaty literackie dla dzieci z pisarką Kasią Brzozowską (kl. 1-3)
Opis: Czy książka może wydawać odgłosy? Jak głośne czytanie pobudza naszą wyobraźnię? Czy w książce można się schować? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć podczas spotkania z autorką książki dla dzieci pt „Stukoszelest” Kasią Brzozowską. Poznamy historię Jaśminki, która odkrywa dziwny odgłos w swoim pokoju i postanawia zbadać, co za nim stoi. Podczas spotkania przeczytane zostaną najbardziej ciekawe fragmenty „Stukoszelestu”, wspólnie stworzymy odgłosy i szelesty, poznamy jednego z bohaterów książki i udowodnimy, że czytanie daje mnóstwo radości i rozwija wyobraźnię.
O autorce: Kasia Brzozowska - aktorka, animatorka kultury, autorka spektakli dla dzieci. W grudniu 2022 roku wyszła jej pierwsza książka „Stukoszelest”. Na co dzień właścicielka w firmie Malinowe Marzenia.
„Stukoszelest”
(…) Stuka szelest, brzęczy hałas,
coś wydarzy się tu zaraz...
Wtedy usłyszała to jeszcze raz. Dźwięk, który brzmiał tak, jakby nie chciał, aby go słyszano. Trochę jakby stukot, trochę jakby szelest, stukoszelest! I ten dziwny odgłos, co z przerażeniem odkryła, dochodził spod jej łóżka. Jaśminka wyszeptała prawie bezgłośnie:
Coś tu puka. Coś tu stuka.
Coś tu brzmi mi wprost do ucha!
Dziwny hałas w moim domu
nie pozwala spać nikomu (…)
Istnieją dźwięki, których nie słychać w świetle dnia. Gdy nadchodzi noc, nabierają mocy i sprawiają, że nie możemy zasnąć. I właśnie o tym jest „Stukoszelest” – bajka dla dzieci, która szeleści, stuka, oswaja ciemność i nie pozwala o sobie zapomnieć. Zapraszamy gorąco dzieci i rodziców!
Po spotkaniu możliwy będzie zakup książki wraz z autografem autorki – cena 34 zł.

16:30-17:00, sala multimedialna, Jak zostać Małym Bohaterem – zasady pierwszej pomocy (kl. 1-3)
Prowadząca: Małgorzata Dąbrowska
Opis: Na tych zajęciach dowiecie się, jak w prosty sposób pomóc komuś, kto potrzebuje pomocy! Nauczycie się, jak wezwać pogotowie, jak sprawdzić, czy ktoś jest przytomny, oraz co zrobić, gdy ktoś się skaleczy albo uderzy. Będziecie ćwiczyć na specjalnych lalkach, jak pomagać w trudnych sytuacjach. Wszystko w formie zabawy! Dzięki tym zajęciom będziecie wiedzieć, co robić, by być superbohaterem w codziennych sytuacjach!

17:45-18:30, czytelnia, Zakładki Pełne Fantazji – kreatywna zabawa plastyczna (kl. 1-3)
Prowadzące: Nicol Kłopotowska, Krystyna Twardy
Opis: Na tych zajęciach stworzycie własne, kolorowe zakładki do książek! Będziecie mogli użyć różnych materiałów plastycznych, aby zaprojektować zakładkę, która będzie wyjątkowa, dokładnie taka, jaką sobie wymarzycie. To świetna zabawa! Gotowe zakładki pomogą wam pamiętać, gdzie skończyliście czytać ulubioną książkę. W trakcie zajęć rozwijamy wyobraźnię i zdolności plastyczne, a na koniec każdy zabierze swoją zakładkę do domu!

***
ATRAKCJE DLA KLAS 4-8

15:30-16:30, sala 62, Kolorowy świat spokoju (godzina z mindfulness) – kl. 4-8
Prowadzące: Olimpia Karyczak-Sharp, Oksana Radomska-Paździor
Opis: Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty podczas Nocy Bibliotek, gdzie połączenie kolorowania i muzyki stworzy niepowtarzalną atmosferę relaksu! Uczestnicy będą mieli okazję zasiąść z kolorowankami inspirowanymi książką "Color Yourself Calm", pełną radosnych obrazków i wzorów, które zachęcają do twórczego wyrażania siebie. Kolorując, uczniowie odkryją moc mindfulness, a specjalnie dobrana muzyka online ułatwi im skoncentrowanie się, odprężenie i złagodzenie codziennych trosk. Niech kolorowanie stanie się dla Was podróżą do świata spokoju i wyciszenia!
Na warsztaty można zabrać telefon i słuchawki, jeśli ktoś chce to też swoje kredki.

16:30-17:45, sala 47, Szafa Bohaterów - projektowanie i szycie stroju postaci z książki – kl. 4-8
Prowadząca: Anna Butryn
Opis: Na tych zajęciach przeniesiemy się do świata waszych ulubionych książek i stworzymy stroje dla bohaterów! Będziecie mogli wybrać postać z książki i zaprojektować jej wyjątkowy kostium. Potem, krok po kroku, nauczycie się podstaw szycia i pomożecie uszyć strój – może to będzie peleryna superbohatera, suknia księżniczki albo strój czarodzieja? Każdy z was będzie mógł puścić wodze wyobraźni i stworzyć coś naprawdę magicznego! To doskonała zabawa, która rozwija kreatywność i zdolności manualne!

środa, 25 września 2024

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2024 - zapowiedź

Serdecznie zapraszamy do udziału w akcjach i działaniach biblioteki szkolnej, związanej z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W tym roku hasło przewodnie to "Poznajmy się w bibliotece"!

1.      Podaruj książkę bibliotece (kl. 1-8)

Biblioteka szkolna przez cały październik będzie prowadzić zbiórkę książek. Jeśli posiadasz książki, których już nie czytasz, a które są przeznaczone dla dzieci i młodzieży (oraz są w dobrym stanie), to pozwól z nich skorzystać uczennicom oraz uczniom naszej szkoły! Dodatkowo, z chęcią przyjmiemy ekranizacje lektur szkolnych na płytach DVD!

Książki oraz filmy przynieś do szkolnej biblioteki do 31.10. (czwartek) i podaruj uśmiech innym, a przy okazji zdobądź pozytywne punkty z zachowania!

2.      Sesja zdjęciowa „Przyłapani na czytaniu” (kl. 1-8)

W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w październiku odbędzie się akcja czytelniczo-fotograficzna „Przyłapani na czytaniu” dla uczniów klas I-VIII. Jeśli chcesz przez chwilę poczuć się jak fotomodelka lub fotomodel i przy okazji zachęcić innych do czytania, przyjdź do naszej biblioteki! Wszystkie zdjęcia po wywołaniu zostaną wywieszone w holu szkoły, a po wystawie trafią do rąk osób biorących udział w sesji zdjęciowej.

Sesja zdjęciowa odbędzie się w środę, 16.10. w godzinach 13:30-15:00. Prosimy o niezakładanie zielonych ubrań!

Zapisy na sesję zdjęciową do 14.10. (poniedziałek) w szkolnej wypożyczalni.

3.      „Poczęstuj się cytatem” (kl. 2-8)

Od 1.10. (wtorek) każdego dnia dla pierwszych 15 osób, które wypożyczą książkę w naszej bibliotece (inną niż lekturę!) będzie czekać owocowy cukierek z inspirującym cytatem. Mamy nadzieję, że połączenie słodkiego i mądrego przypadnie do gustu naszym czytelniczkom i czytelnikom.

4.      Klub Supermocy (kl. 2-8)

Zapraszamy uczennice i uczniów klas II-VIII do zabawy w Klub Supermocy. W jej trakcie uczennice i uczniowie przeczytają po cztery książki i zrealizują dwa wyzwania związane z czytaniem. Jednocześnie będą zdobywać kolejne moce, dążąc do miana superbohaterów. Karty Supermocy można odbierać w szkolnej bibliotece od 1.10. (wtorek). Książki w ramach akcji można czytać przez cały rok szkolny!

5.      Turniej gry „Karak” (kl. 3-8)

Labirynt pełen skarbów... i potworów! Sześciu dzielnych bohaterów wkracza do tej plątaniny korytarzy, by zdobyć skrytą tam fortunę, a każdy z nich ma innego asa w rękawie…

Uczennice i uczniów klas III-VIII zapraszamy serdecznie do zmierzenia się ze sobą w grze „Karak” Wydawnictwa Albi! Na trzy najlepsze osoby będą czekały nagrody w postaci gier planszowych! Nie znacie zasad? Nie przejmujcie się! Przyjdźcie na spotkanie Szkolnego Koła Gier (czwartki i piątki, 14:30-15:30) i nauczcie się!

Turniej odbędzie się 11.10. (piątek) od 12:45 do 14:30. Zapisy w szkolnej wypożyczalni do 9.10. (środa).

6.      17.10. - Dzień Książek o Harrym Potterze (kl. 1-8)

Moc magicznych atrakcji. Więcej szczegółów wkrótce!

7.      Konkurs plastyczny „Twój własny wróbelek” dla klas 1-3

Przygotuj pracę plastyczną pod tytułem „Twój własny wróbelek”. Może ona przedstawiać jednego ptaszka lub całą rodzinę wróbelków! Możesz użyć kredek, wycinanek, flamastrów czy farb – zależnie od Twojego pomysłu! Wymiar pracy: A4.

Prace przynosimy do 10.10. (czwartek) do szkolnej biblioteki. Trzy najciekawsze prace zostaną nagrodzone nagrodami książkowymi przez p. Emilię Chabior (autorkę, redaktorkę, założycielkę Wydawnictwa Feniksem) podczas Nocy Bibliotek.

8.      Noc Bibliotek – 11.10. (piątek) – 14:30-20:00 (kl. 1-8)

W programie m.in. spotkania autorskie z aż 3 autorkami i autorami! Więcej szczegółów wkrótce!

 

poniedziałek, 8 lipca 2024

Własna gra planszowa dzięki Wikitece!

Wakacje trwają, ale chcemy się podzielić dobrymi wieściami!

Wreszcie udało się nam podsumować działalność naszej biblioteki szkolnej w programie Wikiteka! Projektem, który podsumował tę działalność było stworzenie gry “Rewolucja Wiedzy. Szkolna gra z Wikipedią w tle”. Powstawała ona w roku szkolnym 2023/2024 podczas spotkań Szkolnego Koła Gier Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie w ramach realizacji projektu Wikiteka. Bardzo się cieszymy, że możemy udostępnić naszą grę zupełnie bezpłatnie i zachęcić w ten sposób do nauki poprzez zabawę.

Gra oraz jej komponenty zostają udostępnione na licencji CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl). Zachęcamy do pobierania, grania oraz dzielenia się uwagami i spostrzeżeniami dotyczącymi rozgrywki (e-mail: adriankopp.sp1gryfino@gmail.com)

Autorki i autorzy:

Yevhenii Bilous

Dorian Chorążewski

Jakub Kowalczuk

Antoni Tokarek

Dmytro Vozniuk

Mirella Zmitrowicz

pod opieką i ze wsparciem Adriana Koppa

Początkowo wspólnie rozmawialiśmy o grach, które lubimy i których mechanika jest w jakiś sposób dla nas inspirująca. Następnie zastanawialiśmy się, jakie kwestie związane z Wikipedią możemy wprowadzić - zarówno fabularnie, jak i mechanicznie. Potem przyszedł czas na beta testy prototypu, beta testy wersji poprawionej, no i wydruk. Wydruk się przeciągnął, więc dopiero po wakacjach twórczynie i twórcy otrzymają swoje egzemplarze gier, ale już teraz każdy z Was może grę pobrać i wydrukować! W linku znajduje się również instrukcja gry, w której jest informacja odnośnie samodzielnego wydruku. Mamy nadzieję, że będzie się Wam dobrze grało - w domu, w podróży, na zajęciach i w naszej szkolnej bibliotece (tam czekać będzie egzemplarz gry prosto z drukarni!).

Aby pobrać grę należy nacisnąć TUTAJ. Znajdziecie tu pliki do wydruku w pdf lub w jpg (te spakowane w formacie .zip - można je wypakować przy użyciu programu WinRAR).

Gra powstała w ramach realizacji Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Kompetencji Liderskich Nauczycieli/lek Bibliotekarzy/rek Wikiteka realizowanego przez Wikimedia Polska. 

Informację o grze można również znaleźć na stronie Wikipedii. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

poniedziałek, 17 czerwca 2024

VII Szkolny Turniej Gier

14 czerwca w naszej szkole tradycyjnie już miało miejsce święto gier „bez prądu”. Tego dnia odbył się VII Szkolny Turniej Gier – kolejna odsłona wydarzenia, która przyciąga coraz to nowych odbiorców. Tegoroczna edycja cieszyła się cennym wsparciem w postaci gadżetów oraz gier planszowych ufundowanych przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia oraz Wydawnictwo Rebel. Tym razem w turnieju wzięło udział kilkanaście osób z klas 3-8. Stanęli oni przed trudnym zadaniem!

Turniej otworzyła pani dyrektor Marzena Jabłońska, wyrażając radość z tak dużego zainteresowania grami planszowymi i karcianymi przez uczennice i uczniów naszej szkoły. Tuż po rozpoczęciu przystąpiliśmy do rozgrywki!

Pierwsza część turnieju składała się z 4 krótkich rund. W ciągle zmieniających się grupach uczestniczki i uczestnicy próbowali swojego szczęścia i umiejętności w czterech grach. Były to: Super Farmer (Wydawnictwo Granna), Sen (Wydawnictwo Nasza Księgarnia), L.A.M.A. (Wydawnictwo Egmont) oraz Dobble (Wydawnictwo Rebel). W rozgrywkach przydały się z pewności refleks, strategia, umiejętność planowania czy zdolności szacowania. 7 najlepszych osób awansowało do finału, podczas którego zmierzyli się z grą 7 Cudów Świata (Wydawnictwo Rebel). Po tej niełatwej, lecz bardzo satysfakcjonującej strategiczno-ekonomicznej grze udało się wyłonić najlepszych.

I miejsce zajęła Zuzanna Klonowska z klasy 4D

II miejsce przypadło Antoniemu Tokarkowi z klasy 8B

III miejsce zdobyła Mirella Zmitrowicz z klasy 7A

Wszystkie uczestniczki i wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki, a dzięki wsparciu Wydawnictwa Nasza Księgarnia oraz Wydawnictwa Rebel cała finałowa siódemka została nagrodzona grami planszowymi oraz karcianymi, więc z pewnością sam awans do finału również był sukcesem! Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za aktywny i radosny udział w turnieju! Bardzo się cieszymy z wysokiej frekwencji i zaangażowania uczennic i uczniów klas III-VIII. Cieszy nas również rosnąca popularność gier "bez prądu". Nie możemy się już doczekać kolejnych turniejów gier!

Bardzo dziękujemy wydawnictwom Nasza Księgarnia oraz Rebel za cenne i niezbędne wsparcie w organizacji turnieju oraz w zaszczepianiu miłości do gier "bez prądu" wśród najmłodszych.

Pełną fotorelację z VII Szkolnego Turnieju Gier można znaleźć TUTAJ.

środa, 12 czerwca 2024

Ogólnopolskie Wybory Książek 2024

W ramach Ogólnopolskich Wyborów Książek, organizowanych w całej Polsce przez czasopismo "Biblioteka w szkole" biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi zachęcała do głosowania na swoje ulubione i najciekawsze książki - zarówno wśród klas I-III, jak i IV-VIII. Przygotowano specjalną urnę wyborczą, a podczas wizyty w bibliotece prezentowano nowości książkowe.

W głosowaniu wzięło udział 322 uczennic i uczniów naszej szkoły, a zagłosowano na ponad 200 tytułów! Dziękujemy wychowawcom za współpracę, a wszystkim uczestniczkom i uczestnikom dziękujemy za ciekawe pomysły!

A oto wyniki (od najpopularniejszych):

O psie, który jeździł koleją, R. Pisarski         34

Akademia Pana Kleksa, J. Brzechwa            24

Opowieści z Narnii (seria), C. S. Lewis        18

Afryka Kazika, Ł. Wierzbicki           16

Harry Potter (seria), J. K. Rowling    16

Hobbit, J. R. R. Tolkien         16

Mały Książę, A. de Saint-Exupéry    14

Rodzina Monet (seria), W. Marczak  14

Fala (seria), M. Krasowska    13

Pan Samochodzik (seria), Z. Nienacki          12

Doktor Dolittle (seria), H. Lofting    11

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai, M. Widmark          9

Szkoła magicznych zwierząt (seria), M. Auer           9

Tak miało być, P. Corso, J. Żugaj      9

Zaopiekuj się mną (seria), H. Webb   9

#SUPERHEROSI (seria), Y. Żółtowska-Darska     8

Kajko i Kokosz (seria), J. Christa      8

Klub smutnych duchów (seria), L. Meddings          8

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (seria), J. Bednarek    8

Kaktus, dobry pies, B. Gawryluk      7

Miłość na czterech łapach, J. Tylman            7

Nela mała reporterka (seria), Nela     7

Tajemnicza wyspa, J. Verne   7

Zmierzch (seria), S. Meyer     7

Ania z Zielonego Wzgórza, L. M. Montgomery       6

Ariol (seria), M. Boutavant i E. Guibert        6

Balladyna, J. Słowacki           6

Chłopcy z Placu Broni, F. Molnar     6

Dziadek i Niedźwiadek, Ł. Wierzbicki         6

Jak leczyć magiczne stworzenia. Dziennik medycyny magicznej (seria), Kaziya    6

Stary człowiek i morze, E. Hemingway        6

Dziennik Cwaniaczka (seria), J. Kinney        5

Five Nights at Freddy's (seria), K. Breed-Wrisley i S. Cawthon     5

Karolcia, M. Krüger   5

Mikołajek (seria), R. Goscinny          5

Zaczarowana zagroda, A. i C. Centkiewiczowie      5

11 papierowych serc, K. Hartwell     4

Asiunia, J. Papuzińska           4

Baśnie, H. C. Andersen         4

Batman (seria), różni autorzy 4

Bądź sobą, Pinku!, U. Młodnicka i A. Waligóra      4

Jujutsu Kaisen (seria), G. Akutami    4

Kamienie na szaniec, A. Kamiński    4

Koszmarny Karolek (seria), F. Simon           4

Lato (seria), J. Han     4

Minecraft (seria), S. Milton    4

Spiderman (seria), opracowanie zbiorowe     4

Alcatraz kontra Bibliotekarze (seria), B. Sanderson 3

Assassin's Creed (seria), O. Bowden 3

Boot (seria), S. Hegarty         3

Detektyw Pozytywka (seria), G. Kasdepke  3

Hanako, duch ze szkolnej toalety (seria), AidaIro    3

Kacperiada (seria), G. Kasdepke       3

Koń z Valony, P. Olszowski  3

Krew, która nas dzieli, E. Prusinowska         3

Która to Malala?, R. Piątkowska       3

Magiczne drzewo (seria), A. Maleszka         3

Nasza mama czarodziejka, J. Papuzińska      3

Przygody Tomka Sawyera, M. Twain           3

Star Wars: Gwiezdne wojny (seria), różni autorzy   3

Twoje imię, M. Shinkai          3

Za duży na bajki (seria), A. Dąbrowska        3

Za niebieskimi drzwiami, M. Szczygielski    3

Baśnie, J. i W. Grimm            2

Biblia  2

Brzechwa dzieciom, J. Brzechwa      2

Co wyszeptał nam deszcz, J. Balicka            2

Czytam sobie (seria), różni autorzy   2

Die (seria), A. Nil       2

Franklin (seria), P. Bourgeois 2

Gigant poleca (seria), opracowanie zbiorowe           2

Heatrstopper (seria), A. Oseman       2

Katarynka, B. Prus     2

Koran  2

Kroniki Saltamontes (seria), M. Marin          2

Miecz zabójcy demonów (seria), K. Gotouge           2

Minecraft. Would you rather?, opracowanie zbiorowe        2

Mity dla dzieci, G. Kasdepke            2

Moby Dick, H. Melville         2

Moja Gwiazda (seria), A. Akasaka, M. Yokoyari     2

My Hero Academia (seria), K. Horikoshi     2

Naruto (seria), K. Masashi     2

Omega, M. Szczygielski        2

One Piece (seria), E. Oda       2

Opowieści Zaklinacza Dusz, A. Kasiak        2

Pan Tadeusz, A. Mickiewicz 2

Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy (seria), R. Riordan     2

Pinokio, C. Collodi    2

Podręcznik dla superbohaterów (seria), E. i A. Våhlund     2

Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki (seria), H. Jackson           2

Sposób na Alcybiadesa, E. Niziurski 2

Świnka Peppa (seria), opracowanie zbiorowe           2

The Inheritance Games (seria), B. J. Lynn    2

W pustyni i w puszczy, H. Sienkiewicz        2

Władca Pierścieni (seria), J. R. R. Tolkien    2

Wojownicy (seria), E. Hunter            2

Zanim wystygnie kawa (seria), T. Kawaguchi          2

Życzenie, W. Disney  2

Akademia Wampirów (seria), R. Mead         1

Atak Tytanów, H. Isayama    1

Babcia Rabuś, D. Walliams   1

Basia (seria), Z. Stanecka       1

Baśnie Barda Beedle'a, J. K. Rowling          1

Baśnie, C. Perrault     1

Baśniobór (seria), B. Mull      1

Bebechy, czyli ciało człowieka pod lupą, K. Cerazy i A. Mirek      1

Bleach, T. Kubo         1

Bolek i Lolek (seria), różni autorzy   1

Być jak kapibara, M. Fabbri   1

Było, minęło… Wspomnienia, B. Korzeniewski      1

Chainsaw Man, T. Fujimoto  1

Conquering the Iron Giant, G. Jarvis            1

Czarny Młyn, M. Szczygielski           1

Człowiek z małą bombą. O terroryzmie i terrorystach, K. Rękawek           1

Death Note (seria), T. Ōba     1

Demon Grzechu, H. Kiyohara           1

Diamentowe dziewczyny, J. Wilson 1

Do końca moich dni, A. Rybakiewicz          1

Dobry Omen, N. Gaiman i T. Pratchett        1

Dogman (seria), D. Pilkey      1

Dom Tajemnic (seria), C. Columbus i N. Vizzini      1

Dr House. Oficjalny przewodnik po serialu, I. Jackman      1

Dragon Ball (seria), A. Toriyama       1

Druga śmierć Edie i Violet Bond, A. Glaze  1

Dwunastu pacjentów. Szpital New Amsterdam, E. Manheimer      1

Dziady (seria), A. Mickiewicz           1

Dzieci z Bullerbyn, A. Lindgren       1

Enola Holmes, N. Springer    1

Fiat Uno od modeli 1989, opracowanie zbiorowe    1

Flaw(less) (seria), M. Łabęcka           1

Gang Fajniaków (seria), M. Przewoźniak     1

Haikyu!! (seria), H. Furudate            1

Hania Humorek (seria), M. McDonald          1

I ty możesz zmienić świat, K. Grabarczyk i N. Jaworowska-Duchlińska    1

Iliada, Homer 1

Jeden zakręt, E. Becmar        1

JoJo's Bizarre Adventure (seria), H. Araki    1

Kakegurui: Szał hazardu, H. Kawamoto       1

Karolina i Klara. Medalion czasu, S. Frąckiewicz, A. Krztoń          1

Kimi ni todoke, K. Shiina      1

Klub jednorożców, S. Senior 1

Kroniki Archeo (seria), A. Stelmaszyk          1

Kroniki Podziemia (seria), S. Collins 1

Król Lew, W. Disney 1

Król Maciuś Pierwszy, J. Korczak     1

Królowa Wody, M. Szczygielski       1

Księstwo Trzech Śmierci, E. Ziółkowska      1

Lassie, wróć!, E. Knight        1

Latarnik, J. Słowacki  1

Lato złamanych zasad, K. L. Walther           1

Lego Ninjago (seria), opracowanie zbiorowe            1

Lepiej niż w filmach (seria), L. Painter         1

Lolek, A. Wajrak        1

Lukrecja (seria), A. Goscinny            1

Magiczny konik (seria), S. Bentley    1

Magiczny królik (seria), S. Bentley   1

Manga krok po kroku, G. Keck         1

Masza i Niedźwiedź (seria), różni autorzy    1

Mądre Bajki – pozytywne myślenie, A. Antosiewicz          1

Miasto Gwiezdnego Pyłu, G. Summers        1

Minecraft. Kroniki Woodsword, N. Eliopulos i L. Flowers 1

Miś Wojtek. O niedźwiedziu, który został polskim żołnierzem, T. Justyniarski      1

Miś zwany Paddington, M. Bond     1

Mleko i miód, R. Kaur           1

Mój kumpel Jeremi, E. Martynkien   1

Mój kumpel jest dziewczyną, W. Ancerowicz          1

Muminki (seria), T. Jansson   1

Na wszystko jest sposób, R. Piątkowska      1

Nelly Rapp upiorna agentka (seria), C. Alvner, M. Widmark          1

Nic mnie nie złamie, D. Goggins       1

Niebieskie pudełko (pudełko), M. Kouji       1

Niesamowite opowieści pana Shiranui, K. Inai        1

O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz, J. Dronfield         1

O mały wąs (seria), K. Kuromaru      1

O obrotach ciał niebieskich, M. Kopernik     1

Oczy Michaliny, M. Szczygielski      1

Oficjalny niezbędnik Fortnite, opracowanie zbiorowe         1

Okrutny książę (seria), H. Black        1

One - Punch Man (seria), Y. Murata 1

Opowiem o tobie gwiazdom, E. Prusinowska          1

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, F. Cavallo, E. Favilli            1

Opowieść wigilijna, C. Dickens        1

Oto jest Kasia, M. Jaworczakowa     1

Pajączek na rowerze, E. Nowak        1

Pamiętniki Wampirów (seria), L. J. Smith     1

Piotruś Pan, J. M. Barrie        1

Plastusiowy pamiętnik, M. Kownacka          1

Praktyczny podręcznik jazdy konnej, opracowanie zbiorowe          1

Przygody Baltazara Gąbki, S. Pagaczewski  1

Reksio (seria), różni autorzy  1

Roblox, Rocznik 2019, A. Cox         1

Roblox. Przewodnik, opracowanie zbiorowe           1

Romantic Killer (seria), W. Momose 1

Rywalki (seria), K. Cass        1

Scooby-Doo! Tajemnice (seria), J. Gelsey     1

Sherlock Holmes (seria), A. C. Doyle           1

Siedem sióstr (seria), L. Riley            1

Silniki pojazdów samochodowych. Budowa, obsługa, diagnostyka i naprawa, P. Zając   1

Snoop Dogg Cookbook, S. Dogg      1

Sonic the Hedgehog (seria), I. Flynn 1

Strażak. Życie w ciągłej akcji, W. Pruss        1

Szatan z siódmej klasy, K. Makuszyński      1

Świrownia, Ł. Radecki          1

Teatr niewidzialnych dzieci, M. Szczygielski           1

Terra Incognita (seria), A. Stelmaszyk          1

Tokyo Revengers (seria), K. Wakui   1

Tomasz Niefart (seria), K. Keller       1

Tomek w krainie kangurów, A. Szklarski     1

Trzy metry nad niebem, F. Moccia    1

Trzy świnki, J. Jacobs i G. Kasdepke            1

Umarły las (seria), T. Samojlik, A. Wajrak    1

W 80 dni dookoła świata, J. Verne   1

Westwood Academy (seria), W. Ancerowicz           1

Wiedźmin (seria), A. Sapkowski       1

Wielka encyklopedia koni, opracowanie zboirowe   1

Wielka podróż małego Mila, N. Juster          1

Wieloryb, R. Piątkowska       1

Wszystko co musisz wiedzieć o Fortnite, opracowanie zbiorowe    1

Zatoka Dinozaurów (seria), R. Stone            1

Zbój, R. Piątkowska   1

Zemsta, A. Fredro      1

Złe dziewczyny, J. Wilson     1

Znowu miałam ten sam sen (seria), I. Kirihara i Y. Sumino 1

Więcej zdjęć z akcji można znaleźć TUTAJ.