Godziny otwarcia biblioteki:


Biblioteka szkolna prowadzona przez panią Krystynę Twardy i pana Adriana Koppa jest czynna w następujących godzinach:

Czytelnia
Poniedziałek – 8:00-14:15
Wtorek – 8:00-14:15
Środa – 8:00-14:15
Czwartek – 8:00-14:15
Piątek – 8:00-13:00

Wypożyczalnia
Poniedziałek – 8:00-15:30
Wtorek – 8:00-14:00
Środa – 8:00-15:30
Czwartek – 8:00-15:30
Piątek – 8:00-15:30

Zachęcamy również do zapoznania się z regulaminem biblioteki szkolnej oraz regulaminem wypożyczania podręczników i materiałów edukacyjnych (dostępne tutaj).

Zapraszamy do jak najczęstszego korzystania z biblioteki szkolnej!

wtorek, 31 października 2023

Bookflix czyli co nam polecicie do czytania?

Nasza biblioteka szkolna w tym roku dołączyła do ogólnopolskiego projektu "Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka", którego pomysłodawcą jest czasopismo "Biblioteka w Szkole". Zadanie październikowe polegało na przygotowaniu plakatu, nawiązującego do strony startowej popularnej platformy streamingowej z filmami i serialami czyli Netflixa. Książki znajdujące się na plakacie miały zaś być polecane przez czytelniczki i czytelników. Wykorzystaliśmy wyniki ostatnich Wyborów Książek, które przeprowadziliśmy w naszej szkole i oto są efekty! Plakat zawisł w szkolnej bibliotece i zachęca do wypożyczania tego, co sami czytają nasze uczennice i nasi uczniowie!
Tymczasem zachęcamy do udziału w akcji "Klub Pożeraczy Książek". Była to wrześniowa odsłona naszego całorocznego projektu czytelniczego, ale do tej akcji można dołączać przez cały rok szkolny! Zasady są bardzo proste - wypożycz i przeczytaj książki z danej kategorii, zbierz wszystkie pieczątki w naszej bibliotece szkolnej i otrzymaj czytelniczy upominek! Tylko tyle i aż tyle! Zapraszamy zatem do jak najczęstszego odwiedzania biblioteki szkolnej!




poniedziałek, 16 października 2023

"I kto tu rządzi?" - my już wiemy!

Dzięki wsparciu Wydawnictwa Insignis nasza biblioteka szkolna otrzymała dwa egzemplarze książki "I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących". Bardzo dziękujemy za wsparcie!

A co pisze wydawca o tej pozycji?

"I kto tu rządzi?" – ta książka o polityce dla początkujących nauczy Cię w bardzo przystępny sposób jak dobrze rządzić swoim krajem. Dowiesz się dużo o ustrojach politycznych, roli różnych ministerstw, ordynacjach wyborczych czy stosunkach międzynarodowych. Poczucie humoru, ciekawostki, przykłady i wciągająca narracja – przy tej książce każdy dobrze się bawi! 

Przede wszystkim dowiesz się jednak, jaka powinna być prawdziwa przywódczyni i prawdziwy przywódca. Po pierwsze – bądźcie życzliwi. Zawsze zastanawiajcie się, jak wasze działania i decyzje wpływają na innych. Druga rzecz – to ciężka (ale satysfakcjonująca) praca. Nawet najbardziej utalentowane osoby niewiele osiągną bez wysiłku. I wreszcie punkt trzeci: odwaga. Rządzenie krajem wymaga odwagi. Trzeba wielkiej odwagi żeby wziąć na siebie odpowiedzialność za los własnej ojczyzny i jej obywateli. No i trzeba być świadomą/świadomym – mieć szerokie horyzonty, jasne cele, dobrze znać potrzeby ludzi i społeczności, wiedzieć, co się dzieje w kraju na świecie – ale o tym przeczytacie już w książce! 

wtorek, 10 października 2023

Absurdalne wspaniała Noc Bibliotek 2023!

W piątek, 9 października odbyła się w naszej szkole już po raz ósmy Noc Bibliotek. Jest to cykliczne, ogólnopolskie wydarzenie organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W tym roku to wydarzenie odbywało się pod hasłem Absurd nie czytać w ponad 1400 bibliotekach w całej Polsce!

Nasze wydarzenie rozpoczęło się o 14:30 w sali multimedialnej, gdzie wszystkich przywitała pani dyrektor – Marzena Jabłońska. Po części oficjalnej podzieliliśmy się na dwie grupy: uczennice i uczniów klas I-III oraz IV-VIII, by wszyscy mogli uczestniczyć w zajęciach dostosowanych do swojej grupy wiekowej. W tym roku postawiliśmy na ciekawe, niebanalne, może czasem nawet absurdalne połączenia. Wszystko po to, by pokazać, że biblioteka może stać się prawdziwym sercem szkoły – nie tylko czytelniczym – oraz pokazać, że są różne drogi promocji czytania i czytelnictwa.

Młodsi rozpoczęli od spotkania pełnego humoru oraz kreatywnych ćwiczeń. Pani Olimpia Tereba, nasza szkolna specjalista neurologopedii, poprowadziła zajęcia Logo na wesoło! czyli ćwiczenia z mówienia z Puciem i przyjaciółmi! Zajęcia wypełnione były aktywnością uczestniczek i uczestników, co nas bardzo ucieszyło –forma nauki poprzez zabawę po raz kolejny udowodniła, że sprawdza się przy ważnej tematyce.

Starsi z kolei rozpoczęli od zabaw słownych. Podczas zajęć Czy rozpoznasz tekst? szkolna polonistka, pani Aleksandra Kostecka przygotowała ćwiczenia i zabawy związane z odgadywaniem różnego rodzaju tekstów – były klasyki prozy, dramatów, mitów, ale również piosenek! Byliśmy pod wrażeniem rozległej wiedzy oraz zaangażowania w zajęcia naszych uczestniczek i uczestników.

Po zajęciach związanych z logopedią uczennice i uczniowie klas I-III udali się na zajęcia przygotowane przez nauczycielkę współorganizującą proces kształcenia, panią Annę Butryn. Najpierw wzięli udział w zabawach i quizach słownych w oparciu o aplikacje multimedialne, które przypominały klasycznego Wisielca. Po raz kolejny wszyscy udowodnili swoją kreatywność i umiejętności językowe i słowne!

Z kolei uczennice i uczniowie klas IV-VIII mogli skorzystać w tym czasie z zajęć pani Olimpii Tereby. Dla nich zostało przygotowane nietypowe, na pierwszy rzut oka absurdalne połączenie – logopedii oraz… jogi! Podczas zajęć Jogopedia czyli wyprawa do Logolandii z Języczkiem Podróżniczkiem! wszyscy mogli poćwiczyć swoje umiejętności logopedyczne oraz fizyczne! Musimy przyznać, że po raz pierwszy widzieliśmy tak niebanalne połączenie tematyczne, które – sądząc po dobrych humorach uczestniczek i uczestników – sprawdziło się w 100%!

Po zajęciach związanych z wisielcem, nasze młodsze czytelniczki i nasi młodsi czytelnicy mieli możliwość skorzystania z kolejnego punktu programu, przygotowanego przez panią Annę Butryn. Tym razem mogli się poruszać w ramach zajęć Poćwicz literacko, w ramach których mogli się wygimnastykować z książką w ręku – wszyscy się porządnie porozciągali, poćwiczyli oraz sympatycznie zmęczyli, a na końcu mogli się zrelaksować dzięki wzajemnemu, narracyjnemu masażowi.

Z kolei starsze uczestniczki i starsi uczestnicy Nocy Bibliotek mogli zobaczyć, jak wygląda niemal cała szkoła w czasie wieczornym. Pani Agnieszka Kowalczyk, nauczycielka współorganizująca proces kształcenia, wraz ze swoją klasą – 8B – przygotowała grę terenową Wędrowna Globoteka. W ramach gry kilkuosobowe zespoły stanęły przed różnorodnymi zadaniami znajdującymi się na terenie całej szkoły. Celem gry było pobudzenie do refleksji nad globalnym kontekstem ich codziennych wyborów i nawyków – sądząc po zaangażowaniu i aktywności, udało się to znakomicie! Dodatkowo przygotowane zostały drobne upominki, co spowoduje, że ta część programu zostanie na długo w pamięci naszych uczennic i uczniów klas IV-VIII.

W tym czasie młodsze czytelniczki i młodsi czytelnicy wzięli udział w miniturnieju Mölkky z nagrodami w postaci gier planszowych od wydawnictwa Tactic Games. W tej plenerowej grze, opartej o umiejętności celności, szacowania i taktyki, wszystkich rozpierały emocje sympatycznej rywalizacji w przyjemnej atmosferze. Ostatecznie I miejsce przypadło Hubertowi Zajączkowskiemu z klasy 3C, II miejsce zajął Mikołaj Jusis z klasy 3C, a III miejsce zdobyła Hanna Szyłow z klasy IIID.

Mniej więcej w połowie tegorocznej Nocy Bibliotek wszystkie uczestniczki i wszyscy uczestnicy mogli się ponownie spotkać w jednym miejscu. W sali multimedialnej odbyła się najpierw loteria biblioteczna – każdy mógł zupełnie bezpłatnie wylosować sobie pamiątkowy upominek – były długopisy, magnesy, notesy, książki, gry planszowe i wiele innych. Dodatkowo, wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki i ekslibrisy związane z tegoroczną Nocą Bibliotek i przekazane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Po loterii przyszedł moment na wyjątkowe spotkanie autorskie z panią Kamilą Bondarowicz. Pani Kamila jest z wykształcenia pedagogiem szkolnym oraz nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. W swojej twórczości stara się przekazywać czytelnikom cenne dla niej samej wartości, takie jak: empatia, dobro, pomoc drugiemu człowiekowi, wybaczenie, wdzięczność czy wiara w siebie. Jest autorką książek "Klementynka na ratunek" i "Ignacy pod żaglami" oraz laureatką konkursów poetyckich i literackich. Podczas spotkania autorskiego rozmawialiśmy o tym, jak wygląda praca pisarza, czy łatwo jest wydać książkę oraz czy warto się odważyć i próbować swoich sił literackich. Nasze czytelniczki i nasi czytelnicy mieli bardzo wiele pytań do pani Kamili związanych z jej książkami oraz procesem tworzenia oraz w skupieniu słuchali fragmentów książek, czytanych przez autorkę. Dodatkowo wszyscy chętni mogli zakupić książki z wyjątkowymi autografami. Była również możliwość pamiątkowych zdjęć z panią Kamilią. Patrząc po skupieniu, mnogości pytań oraz liczbie zakupionych książek i kolejce po autografy możemy z pewnością stwierdzić, że to spotkanie było niesamowite! Serdecznie dziękujemy pani Kamili Bondarowicz za cenną obecność podczas naszego wydarzenia!

Tradycyjnie, nasze szkolne obchody Nocy Bibliotek zakończył seans filmowy. Tym razem oglądaliśmy Pamiętniki Tatusia Muminka – film produkcji polsko-fińskiej z 2021 roku. Opowiadał o dzieciństwie i młodości Tatusia Muminka a także o tym jak poznał Mamę Muminka. Był to film animowany z wykorzystaniem kukiełek i animacji poklatkowej, a możliwość seansu zapełnił ogólnopolski organizator Nocy Bibliotek – Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W imieniu biblioteki szkolnej bardzo dziękujemy całej naszej społeczności, która przyczyniła się do organizacji Nocy Bibliotek – pani Kamili Bondarowicz – wyjątkowej autorce za niesamowite spotkanie autorskie, naszym nauczycielkom, które przygotowały wspaniałe, różnorodne zajęcia (również przy wsparciu klasy 8B), jak również paniom woźnym, które przygotowały odpowiednio sale oraz potem wspaniale posprzątały ślady naszej bytności. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyszli i skorzystali z atrakcji naszego wydarzenia – było nas ponad 50 osób, co jest bardzo motywujące! Dziękujemy! Serdecznie podziękowania należą się również organizacjom wspierającym nasze wydarzenie – Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Tactic Games Polska! Mamy nadzieję, że udowodniliśmy dzięki nietypowym, kreatywnym, czasem nawet absurdalnym połączeniom, że biblioteka szkolna może być sercem szkoły i to prawdziwy Absurd nie czytać! Nie możemy się już doczekać kolejnych edycji Nocy Bibliotek w naszej szkole. Do zobaczenia za rok!

Obszerną fotorelację z wydarzenia można znaleźć TUTAJ.