Godziny otwarcia biblioteki:


Biblioteka szkolna prowadzona przez panią Krystynę Twardy i pana Adriana Koppa jest czynna w następujących godzinach:

Czytelnia
Poniedziałek – 8:00-14:15
Wtorek – 8:00-14:15
Środa – 8:00-14:15
Czwartek – 8:00-14:15
Piątek – 8:00-13:00

Wypożyczalnia
Poniedziałek – 8:00-15:30
Wtorek – 8:00-14:00
Środa – 8:00-15:30
Czwartek – 8:00-15:30
Piątek – 8:00-15:30

Zachęcamy również do zapoznania się z regulaminem biblioteki szkolnej oraz regulaminem wypożyczania podręczników i materiałów edukacyjnych (dostępne tutaj).

Zapraszamy do jak najczęstszego korzystania z biblioteki szkolnej!

piątek, 30 września 2022

Noc Bibliotek 2022 - To musi się powieść!

29 września odbyła się w naszej szkole po raz kolejny Noc Bibliotek. W tym roku ta ogólnopolska akcja organizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej odbyła się pod hasłem To się musi powieść. Hasło było bardzo inspirujące, dzięki czemu nasza szkolna biblioteka miała przyjemność organizować Noc Bibliotek już po raz siódmy! W tym roku również jako część realizowania przez naszą szkołę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Całe wydarzenie rozpoczęło się o 15:30 od powitania przez panią dyrektor Marzenę Jabłońską wszystkich uczestników i uczestniczki szkolnych obchodów Nocy Bibliotek oraz zaproszonego gościa – szczecińską pisarkę i dziennikarkę – panią Kingę Konieczny. Frekwencja w tym roku naprawdę dopisała – przybyło ponad 50 osób – młodszych i starszych uczennic oraz uczniów, co jest naszym małym rekordem.

Po przywitaniu zaczęliśmy od klasycznego podejścia do powieści, czyli spotkania autorskiego. Pani Kinga Konieczny – autorka książek o psiej bohaterce Fidze – opowiadała o swoich doświadczeniach, związanych z przygarnięciem psa ze schroniska. Uczulała, na co zwrócić uwagę i o czym należy pamiętać, gdy decydujemy się na psią adopcję. Podczas rozmowy ze słuchaczami padły również bardzo cenne pomysły, w jaki sposób możemy pomagać zwierzętom w schronisku, szczególnie w sytuacji, gdy sami nie możemy takiego zwierzaka adoptować. Nie zabrakło również rozmowy o samym pisaniu, inspiracjach autorki oraz doświadczeniu dziennikarskim. Pani Kinga motywowała dzieci i młodzież do pisania oraz dzielenia się swoimi przeżyciami, wspomnieniami i emocjami. Nie zabrakło również głośnego czytania (w końcu 29 września to Dzień Głośnego Czytania). Julia Czajka, uczennica klasy 8d, odczytała fragment przygód Figi, co z pewnością zachęciło zgromadzonych uczestników i uczestniczki do kupienia książek autorki oraz zdobycia upragnionego autografu.

Po spotkaniu autorskim wszyscy podzielili się na dwie grupy. Ci młodsi mogli skorzystać z bardzo ciekawych zajęć pełnych pytań, quizów i zadań związanych z jedną z najpopularniejszych współczesnych powieści – były to Językowe zagadki w świecie Harry’ego Pottera. Zajęcia, przygotowane przez szkolną anglistkę, panią Agnieszkę Janaszkiewicz, łączyły zadania związane z powieścią J. K. Rowling oraz językiem angielskim. Byliśmy pod wrażeniem zdolności językowych naszych najmłodszych uczestników Nocy!

Starci mieli możliwość nieco innego zinterpretowania hasła przewodniego tegorocznego wydarzenia. Marzeniem większości młodych ludzi w ich wieku jest podróżowanie. Od marzenia do konkretnego planu już krok, a przecież nasze plany muszą się powieść! Szkolna historyczka – pani Anna Jerka – przygotowała bardzo ciekawe zajęcia, w ramach których można było zwiedzać świat, nie wychodząc z klasy – W podróż dookoła świata – Geoguessr. Młodzież, rzucona w centrum miasta (lub nawet budynku!), rozglądając się miała za zadanie wywnioskować, w jakim miejscu na świecie się znajdują. Aż nie chciało się opuszczać takich ciekawych, multimedialnych zajęć!

Przyszedł jednak czas na kolejną odsłonę naszej Nocy Bibliotek. Tym razem 10 zapisanych szczęśliwców mogło spróbować swoich sił w przygotowanym przez panie: Oksanę Radomską-Paździor oraz Olimpię Karyczak Literackim Escape Roomie, pełnym kodów, zagadek, tajemnic i ukrytego skarbu. Misja powiodła się całkowicie! Zagadki i tajemnice zostały rozwiązane, a smakowity skarb wpadł w ręce tych, którzy podjęli wyzwanie.

W tym czasie reszta uczennic i uczniów została podzielona na dwie grupy i tym razem próbowali swoich sił w Turnieju Gry Molkky (dzięki wsparciu Wydawnictwa Tactic Games), polegającej na przewróceniu drewnianych kręgli i zdobyciu równo 50 punktów. Rzucali i młodsi, i starsi, starając się zdobyć nagrody w postaci gier planszowych i puzzli. Rywalizacja była zacięta, ale bardzo radosna, do tego frekwencja chętnych uczestniczek i uczestników przerosła nasze oczekiwania! Celniej rzucali i lepiej szacowali punktację nasi młodsi uczestnicy. Aż trójce uczennic klas I-III udało się (powiodło!) zdobyć równo 50 punktów i wygrać nagrody!

Po Escape Roomie i Turnieju Gier przyszedł czas na ostatnie, oddzielne spotkania. Młodsze uczennice i młodsi uczniowie wzięli udział w zajęciach rozwijających kreatywność, prowadzonych przez naszego szkolnego nauczyciela bibliotekarza – Adriana Koppa – Jak wpaść na świetny pomysł? w oparciu o materiały Uniwersytetu Dzieci. Podczas nich mogli sprawić swoją kreatywność i wyobraźnię, dowiedzieć się, skąd pisarz czerpie pomysły i inspirację oraz co należy zrobić, by nasze pomysły i plany się powiodły. Tematyka zatem wpisała się nam idealnie w Noc Bibliotek.

Starsze uczestniczki i starsi uczestnicy zaś pod opieką szkolnych polonistów – pani Aleksandry Kosteckiej i pana Mateusza Hachlicy – prezentowali swoją aktywność podczas zajęć Co nieco o geografii światów fantasty. W oparciu o mapy z najbardziej znanych i cenionych powieści fantasy („Gra o tron”, „Władca pierścieni” itd.) wszyscy mieli możliwość przygotowania na wielkich arkuszach map własnych światów, w znakomity sposób ćwicząc wyobraźnię, kreatywność i wykorzystując motywy znane z wielu powieści fantasy. Efektem zajęć było wiele bardzo inspirujących prac!

Na samym końcu znów zebraliśmy się wszyscy razem – najpierw każdy, który brał udział w wydarzeniu od początku otrzymał pamiątkową zakładkę oraz wziął udział w bibliotecznej loterii i mógł wylosować dodatkowy upominek – zakładkę, magnes, a nawet książkę, grę planszową czy piórnik! Po loterii zaś przyszedł czas na seans filmowy, dzięki wsparciu głównego organizatora Nocy Bibliotek, czyli Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pełni emocji, zajadając przekąski oglądaliśmy film Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica. Seans skończył się przed 21:00, zamykając tegoroczną edycję tego wspaniałego, bibliotecznego święta.

Ogromnie dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom, którzy nas zachwycili swoim zaangażowaniem, kreatywnością i pomysłowością. Podziękowania kierujemy również do naszych wspaniałych nauczycieli, którzy przygotowali ciekawe i niebanalne zajęcia. Dziękujemy także paniom z obsługi, które przygotowały naszą salę oraz doprowadziły ją potem do stanu edukacyjnej używalności. Na koniec dziękujemy również sponsorowi turnieju gry Molkky oraz ogólnopolskim organizatorom Nocy Bibliotek – Centrum Edukacji Obywatelskiej – cieszymy się niezmienne, że wraz z partnerami przygotowują Państwo tak cenne i wartościowe wydarzenie, którego możemy być częścią. Nie możemy się już doczekać kolejnej edycji!

Pełna fotorelacja z Nocy Bibliotek 2022 znajduje się TUTAJ.

Autorami zdjęć są: Aleksandra Kostecka, Olimpia Karczyk, Oksana Radomska-Paździor, Krystyna Twardy, Jakub Kamiński i Adrian Kopp.

*Drogie czytelniczki i drodzy czytelnicy – tych, którzy nie mogli wziąć udziału w naszej Nocy Bibliotek zachęcamy do wzięcia udziału w literackiej grze, przygotowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Gra na Noc Bibliotek 2022 pod hasłem “To się musi powieść” to twórcza zabawa z kreatywnego pisania. Szczegóły można znaleźć tutaj: https://nocbibliotek.ceo.org.pl/gra_tosiemusipowiesc/

Aby zagrać wystarczy wejść w ten link: https://nocbibliotek.ceo.org.pl/gra2022/, a w danych podać e-mail naszej biblioteki: bibliotekasp1gryfino@gmail.com

Udanej rozgrywki!


wtorek, 20 września 2022

Noc Bibliotek 2022

Pierwszą w tym roku biblioteczną imprezą jest Noc Bibliotek, która w tym roku odbywa się pod hasłem "To musi się powieść". Jest to coroczne wydarzenie, którego pomysłodawcą jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. W naszej szkole Noc Bibliotek odbędzie się już po raz 7!

We współpracy z nauczycielkami oraz nauczycielami naszej szkoły przygotowaliśmy całą masę atrakcji dla młodszych i starszych czytelników - związaną z mapami, zagadkami językowymi, escape roomem, realizacją własnych pomysłów, rywalizacją w turnieju gier oraz seansem filmowym. Udało się nam również zaprosić panią Kingę Konieczny - szczecińską dziennikarkę i autorkę książek o Fidze - psiej bohaterce. 

Nie możemy się już doczekać - startujemy w czwartek, 29.09. o 15:30 w sali multimedialnej. Do zobaczenia!