Godziny otwarcia biblioteki:


Biblioteka szkolna prowadzona przez panią Krystynę Twardy i pana Adriana Koppa jest czynna w następujących godzinach:

Czytelnia
Poniedziałek – 8:00-14:15
Wtorek – 8:00-14:15
Środa – 8:00-14:15
Czwartek – 8:00-14:15
Piątek – 8:00-13:00

Wypożyczalnia
Poniedziałek – 8:00-15:30
Wtorek – 8:00-14:00
Środa – 8:00-15:30
Czwartek – 8:00-15:30
Piątek – 8:00-15:30

Zachęcamy również do zapoznania się z regulaminem biblioteki szkolnej oraz regulaminem wypożyczania podręczników i materiałów edukacyjnych (dostępne tutaj).

Zapraszamy do jak najczęstszego korzystania z biblioteki szkolnej!

niedziela, 22 maja 2022

V Szkolny Turniej Gier

W piątek, 20 maja odbyła się V edycja Szkolnego Turnieju Gier, organizowana przez naszą bibliotekę szkolną. Do rywalizacji stanęło 21 uczestniczek i uczestników, aby przez dwie godziny rywalizować w aż 6 grach!

 

Podczas I rundy uczennice i uczniowie w 4 rundach rywalizowali z losowo wybranymi rywalkami i rywalami. W trakcie tej rundy próbowali swoich sił w grach: opartym na refleksie i spostrzegawczości Dobble (Wydawnictwo Rebel), wypełnionej szacowaniem i pięknymi ilustracjami grze Sen (wydawnictwo Nasza Księgarnia), grze równowagi Szaolin Panda (Story House Egmont) oraz opartej na planowaniu grze Super Farmer (Wydawnictwo Granna).

II runda odbywała się na dworze. Przed szkołą odbyła się bardzo zacięta, ale sympatyczna rozgrywka w świetne Mölkky (Wydawnictwo Tactic Games, oparte na dobrym celowaniu i liczeniu. Po tej rundzie wróciliśmy do sali, gdzie każdy otrzymał mini grę od Wydawnictwa Rebel w ramach podziękowania za uczestnictwo w Szkolnym Turnieju Gier.

Po wręczeniu nagród i podsumowaniu wyników wyłoniono 7 najlepszych osób, którzy awansowali do ścisłego finału. Aby przejść do finału trzeba było zdobyć łącznie aż 29 punktów, co pokazuje jak był wysoki poziom turnieju! W pierwszej siódemce znaleźli się (alfabetycznie):

Filip Dąbrowski  z klasy 8e

Jakub Kowalczuk z klasy 6b

Patryk Kowalski z klasy 8e

Alan Lehmann z klasy 8e

Łukasz Majka z klasy 8e

Jakub Roszczyński z klasy 5a

Antoni Tokarek z klasy 6b

Finałowa runda opierała się na grze w strategiczno-ekonomiczny tytuł 7 Cudów Świata (Wydawnictwo Rebel). Po długiej i zaciętej rozgrywce ostatecznie wyłoniono najlepszych, dla których czekały gry planszowe i puzzle ufundowane przez wydawnictwa: Story House Egmont oraz Tactic Games.

I miejsce zajął Łukasz Majka z klasy 8e

II miejsce przypadło Antoniemu Tokarkowi z klasy 6b

III miejsce zajął Patryk Kowalski z klasy 8e

Ogromnie dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom i uczestnikom turnieju, zaś najlepszym serdecznie gratulujemy! Bardzo dziękujemy również wspaniałym wydawnictwom, które wsparły nasz V Szkolny Turniej Gier i ufundowały nagrody i upominki: Story House Egmont, Tactic Games, Wydawnictwo Rebel. Nie możemy się doczekać już kolejnej edycji turnieju!

V Szkolny Turniej Gier był częścią działalności Szkolnego Koła Gier „Gryfie Granie”, działającym już kilka lat w naszej szkole. W tym roku Szkolny Turniej Gier był również częścią ogólnopolskiej akcji Mölkky w Polsce.

Galeria zdjęć z V Szkolnego Turnieju Gier znajduje się TUTAJ.

piątek, 20 maja 2022

Konkurs wiedzy o Patronce Szkoły 2022

19.05. odbył się coroczny szkolny konkurs wiedzy o patronce naszej szkoły – Marii Dąbrowskiej, organizowany przez bibliotekę szkolną. Wzięło w nim udział 14 uczennic i uczniów, którzy zmierzyli się z niełatwym testem, opartym na informacjach zawartych na gazetce, przygotowanej przez szkolnych nauczycieli bibliotekarzy.

Z wielką przyjemnością prezentujemy wyniki:

I miejsce zajął Karol Szczęsny z klasy 7d (32 pkt.)

II miejsce zajął Hubert Chańko z klasy 7h (23,5 pkt.)

III miejsce zajął Wojciech Frąckiewicz z klasy 8e (22,5 pkt.)

Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!

poniedziałek, 16 maja 2022

Szkoła na Dobrej - projekt edukacyjny w 1b

Od marca do maja realizowana była w klasie 1b akcja edukacyjna „Szkoła na Dobrej”, którego ogólnopolskim organizatorem jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program miał zachęcić do rzeczowych rozmów, tworzenia planów i wdrażania w szkolną rzeczywistość zmian, mających służyć poprawie relacji i tworzeniu wszystkim lepszych warunków do uczenia się.

W ramach realizacji akcji odbyły się cztery spotkania ze szkolnym nauczycielem bibliotekarzem – Adrianem Koppem.

1.      Podczas pierwszego spotkania szkolny bibliotekarz odczytał głośno treść opowiadania „Szkoła na Dobrej” autorstwa Joanny Olech, a następnie wraz z uczniami rozmawiano o tym, czym wyróżniała się szkoła z opowiadania i co w niej było wyjątkowego. Uczennice i uczniowie byli bardzo aktywni i zapamiętali całą fabułę książki, wracając do niej również po przeprowadzonych zajęciach.

2.      Drugie spotkanie dotyczyło poruszonej w opowiadaniu mizofonii, a temat zajęć brzmiał „Dlaczego dźwięk może boleć?”. W trakcie spotkania młode uczennice i młodzi uczniowie brali udział w dyskusji o dźwiękach – tych przyjemnych i tych mniej oraz szukali recepty na różne, prawdziwe i nie tylko, schorzenia. Wśród najciekawszych była szkołofobia, śniadaniofobia czy sprzątaniofobia. Wyobraźnia naszych pierwszaków była niesamowita! Z pewnością spotkanie wpłynęło na empatię naszych pierwszaków i sprawiło, że będą umieli sobie poradzić z różnymi – swoimi i nie tylko fobiami. Tymi prawdziwymi i tymi nieco naciągniętymi.

3.      Trzecie spotkanie dotyczyło wyzwania IV akcji edukacyjnej „Szkoła na Dobrej” - #jestmiwygodnie. Rozmawiano o strojach – tych wygodnych i tych eleganckich, jak również o plusach i minusach szkolnych mundurków. Szkolny bibliotekarz przedstawił pokrótce historię mody – od czasów starożytnych do współczesności oraz pokazał stroje (i zwyczaje) różnych dzieci na całym świecie. Poruszono także temat tego, jak ubrania mogą wpływać na samopoczucie i że ważne jest to, by ubrania były stosowne do okazji, ale i wygodne, na co na pewno uczestnicy będą zwracać uwagę w przyszłości. Na sam koniec uczestnicy spotkania pokazali swoje zdolności plastyczne - mieli za zadanie namalować otrzymanym postaciom wybrane stroje – wygodne i modne – takie, jakie chcieliby nosić sami uczestnicy na co dzień. Z pewnością będziemy pilnować, by zasady szkolnego stroju były dopasowane do potrzeb naszych uczennic i uczniów oraz przez nich akceptowany. Może wzorem akcji klasowego samorządu wprowadzimy klasowe dni ciekawych strojów lub nakryć głowy?

4.      Czwarte, ostatnie spotkanie dotyczyło wyzwania VIII akcji - #cośmiprzeszkadza. Poruszono temat empatii oraz rozmawiano o emocjach. Wszyscy uczestnicy otrzymali również instrukcję dla superbohaterów, których szczególną mocą jest empatia, by wiedzieli jak się zachować wobec innych w różnych sytuacjach. Zwrócono uwagę na to, co może przeszkadzać uczennicom i uczniom w zachowaniu innych osób klasy i jakie ich zachowania mogą zostać odebrane mniej pozytywnie. Podczas dyskusji poruszono temat różnych potrzeb różnych osób, a na koniec stworzono wspólnie kontakt klasowy, który ma obowiązywać do III klasy – w nich zawarto ważne zasady dotyczące relacji uczniowskich oraz uczniowsko-nauczycielskich. Nasze pierwszaki udowodniły, że są niezwykle kreatywne, a ich wypowiedzi i pomysły - bardzo dojrzałe i przemyślane. Mamy nadzieję, że stworzony wspólnie kontakt wpłynie pozytywnie ma atmosferę w klasie w kolejnych latach oraz da poczucie bezpieczeństwa i wartości dla każdej uczennicy i każdego ucznia.

5.      Bardzo cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak wartościowym projekcie, który pokazuje, że nawet najmłodsi członkowie naszej szkolnej społeczności mają ciekawe i wartościowe pomysły, a ich głos powinien być słyszalny i mieć wpływ na zmiany w szkole. Dziękujemy ogólnopolskim organizatorom tego projektu - Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej - za tę możliwość. Cieszymy się również z aktywności i kreatywności uczennic i uczniów klasy 1b – realizacja projektu w tym oddziale była wielką przyjemnością.


Pełna galeria zdjęć z realizacji projektu znajduje się TUTAJ.