W piątek, 9.10. odbyła się w naszej szkole po raz piąty Noc Bibliotek - ogólnopolska akcja organizowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. W tym roku hasłem przewodnim był „Klimat na czytanie”. W związku z sytuacją panującą w kraju w wydarzeniu mogli wziąć udział jedynie uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie. Noc Bibliotek odbyła się również z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego (obowiązek noszenia maseczek i zachowania odpowiedniej odległości), a liczba miejsc była ograniczona.
Wydarzenie otworzyła Pani Dyrektor Marzena Jabłońska, która przywitała uczestników oraz zaproszonych gości - przedstawicielki Federacji Zielonych "Gaja".
Tuż po przywitaniu miało miejsce spotkanie z paniami: Agnieszką Racławską oraz Agnieszką Plich z Federacji Zielonych „Gaja” (działającej w Polsce od 1993 r.), które odbywało się pod tytułem "Organizacje pozarządowe a ochrona przyrody". Uczestnicy spotkania podczas prezentacji mogli znaleźć odpowiedzi na pytania: Czym są organizacje pozarządowe? Na czym polegają: czynna ochrona przyrody i ochrona środowiska? W jaki sposób chroniąc lokalną przyrodę wpływamy na klimat? Czy o ochronie przyrody warto przeczytać coś więcej? Uczestnicy Nocy Bibliotek otrzymali również od pań pamiątkowe notesy i materiały edukacyjne.
Kolejną częścią naszej Nocy Bibliotek były zielone prezentacje przygotowane przez szkolnych bibliotekarzy: panią Krystynę Twardy i pana Adriana Koppa. Jedna z nich dotyczyła zmian klimatycznych (zgodnie z hasłem przewodnim tegorocznej Nocy Bibliotek), a druga książkowego podejścia do „zielonych” tematów - fauny i flory, roślin i zwierząt, ekologii, natury oraz przyrody, podczas której przedstawiono i omówiono najciekawsze książki, znajdujące się w szkolnej bibliotece związane z tymi zagadnieniami.
Po części przyswajania wiedzy nadszedł czas na relaks i seans filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy”, udostępnionego przez głównego organizatora Nocy Bibliotek - czyli Centrum Edukacji Obywatelskiej, który opowiadał m. in. o wspólnym działaniu młodych bohaterów animacji na rzecz środowiska.
Każdy z uczestników tegorocznego wydarzenia otrzymał również drobne upominki - na wejściu czekały zakładki i pamiątkowe ekslibrisy, a na końcu najwytrwalsi brali udział w losowaniu niespodzianek - od przypinek i słodkości do książek i gier planszowych. Nikt nie opuścił Nocy Bibliotek z pustymi rękami! Niezmiernie się cieszymy, że pomimo specyficznych warunków frekwencja dopisała. Patrząc na reakcje i uśmiechy na twarzach uczestników Nocy można zdecydowanie zaliczyć wydarzenie do udanych. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda się już zorganizować Noc Bibliotek bez żadnych ograniczeń!