Godziny otwarcia biblioteki:


Biblioteka szkolna prowadzona przez panią Krystynę Twardy i pana Adriana Koppa jest czynna w następujących godzinach:

Czytelnia
Poniedziałek – 8:00-14:15
Wtorek – 8:00-14:15
Środa – 8:00-14:15
Czwartek – 8:00-14:15
Piątek – 8:00-13:00

Wypożyczalnia
Poniedziałek – 8:00-15:30
Wtorek – 8:00-14:00
Środa – 8:00-15:30
Czwartek – 8:00-15:30
Piątek – 8:00-15:30

Zachęcamy również do zapoznania się z regulaminem biblioteki szkolnej oraz regulaminem wypożyczania podręczników i materiałów edukacyjnych (dostępne tutaj).

Zapraszamy do jak najczęstszego korzystania z biblioteki szkolnej!

sobota, 21 grudnia 2019

Szkolny Turniej Gier 2019

18 grudnia biblioteka szkolna zorganizowała w naszej szkole IV edycję Szkolnego Turnieju Gier. Jest to wydarzenie, które wieńczy z reguły rok pracy Szkolnego Koła Gier. W tamtym roku szkolnym z przyczyn losowych turniej się nie odbył, więc został przeniesiony na grudzień tego roku. 

Do udziału w Szkolnym Turnieju Gier zgłosiło się czternaścioro śmiałków z klas VI-VIII, którzy walczyli o wspaniałe nagrody ufundowane przez niezwykłe wydawnictwa - Wydawnictwo Granna oraz Wydawnictwo Rebel. Młodzi wielbiciele planszówek rywalizowali najpierw w 4 rundach, podczas których z różnymi rywalami mogli sprawdzić swoje umiejętności planowania (gra Super Farmer Wydawnictwa Granna), zdolności matematyczne (gra 6. bierze Wydawnictwa G3), pamięć historyczną (gra Timeline Polska Wydawnictwa Rebel) oraz umiejętność utrzymywania równowagi (gra Szaolin Panda Wydawnictwa Egmont).


Do finałowej części przeszło siedem osób, które zdobyły w sumie największą liczbę punktów podczas 4 rund. Do wyłonienia ostatnich finalistów potrzebna była nawet dogrywka! Ostatecznie do finału dostali się: Alex Cieślak z klasy 7A, Patryk Kowalski z klasy 6E, Vanessa Łazęcka z klasy 7A, Patryk Matuszkiewicz z klasy 6E, Hanna Staruk z klasy 6E, Natalia Szczebiot z klasy 8E oraz Marcin Żebiełowicz z klasy 8C.

Runda finałowa polegała na rywalizacji w grę zajmującą już nieco więcej czasu - 7 cudów świata Wydawnictwa Rebel. Podczas niej wielbiciele planszówek sprawdzali swoje umiejętności ekonomiczne, planowania oraz strategiczne. Zwycięzców wyłaniała suma punktów z pierwszego etapu turnieju oraz z finału. Ostatecznie po bardzo emocjonującej rozgrywce III miejsce przypadło Marcinowi Żebiełowiczowi z klasy 8C, II miejsce Patrykowi Matuszkiewiczowi z klasy 6E, a I miejce Patrykowi Kowalskiemu z klasy 6E. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe gadżety, a cała siódemka finalistów gry planszowe ufundowane przez wspaniałe wydawnictwa - Granna oraz Rebel, którym bardzo dziękujemy za tak cenne wsparcie działań naszego Szkolnego Koła Gier.

Nie możemy się doczekać już wiosennej edycji Szkolnego Turnieju Gier, a tymczasem zapraszamy serdecznie do uczęszczania na Szkolne Koło Gier, podczas którego poznajemy rozmaite gry planszowe oraz mierzymy się z różnymi wyzwaniami wielorakich światów  i systemów podczas sesji RPG.

Więcej zdjęć z tego wydarzenia można znaleźć pod TYM linkiem.

środa, 13 listopada 2019

Konkurs na okładkę ulubionej książki

Biblioteka szkolna w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych ogłosiła konkurs plastyczny na okładkę ulubionej książki. Format pracy i sposób wykonania był dowolny. Do biblioteki napłynęło naprawdę wiele prac i jury z wielkim trudem mogło wybrać najlepszych. Z tego powodu postanowiono nagrodzić aż 8 prac, które zostały wyeksponowane w holu szkoły.  Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki, natomiast zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe na apelu podsumowującym pierwsze półrocze.

Dziękujemy wszystkim za udział, a nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Zapraszamy do udziału w kolejnym konkursach i akcjach biblioteki szkolnej. 


piątek, 1 listopada 2019

PorozmawiajMY ze szkolną biblioteką


30.10. dzięki wsparciu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego odbyło się w naszej szkole spotkanie w ramach akcji "PorozmawiajMY. Proszę!" dla uczniów dotyczące manipulacji w mediach i fake newsów. Przyczynkiem spotkania był rozdział Dziennik TV z książki „Nieoczywista Układanka Polska” autorstwa M. Krämer i K. Laure Krämer.


Spotkanie rozpoczęło się od obejrzenia fragmentu Dziennika Telewizyjnego z czasów PRL. Następnie wywiązała się dyskusja – co mogło być w materialne zmyślone, zmienione, dodane. Uczestnicy od razu doszukali się podobieństw do działalności niektórych mediów współcześnie. Pojawiło się hasło fake news – podczas wspólnej rozmowy uczestnicy wyjaśniali sobie czym są fake newsy, jakie mają cechy, jak działa manipulacja w mediach, czemu może być to niebezpieczne i czym różni się komentarz od opinii. Porównano również elementy manipulacji medialnej – dawniej i dziś. Podczas dyskusji pojawiła się również kwestia odróżniania prawdy od fake newsów – po co nam taka umiejętność i w jaki sposób można sprawdzać niepewne informacje. Zostało również odczytane i omówione 10 sposób na manipulację społeczeństwem, autorstwa Noama Chomsky ‘ego.

Spotkanie poświęcone zbliżonej tematyce może zamknąć jak widać m. in. na zdjęciach prezentacja przez uczestników informacji (jednej prawdziwej, drugiej z cechami fake newsów), podczas gdy zadaniem reszty jest odgadnięcie, która z nich jest tą prawdziwą. Warto również pomyśleć o hasłach zachęcających do krytycznego myślenia jak np. „Myśl krytycznie – sprawdzaj informacje” albo „TAK dla newsów, NIE dla fake'ów”.

Dziękujemy serdecznie klasie 6E za wielką aktywność podczas spotkania. Jeżeli chodzi zaś o treść spotkania - „Nieoczywista Układanka Polska” jest niezwykle cenną pozycją i daje punkt wyjścia do wielu ważnych dyskusji. Bardzo dziękujemy za otrzymane wsparcie Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Nasza biblioteka z pewnością będzie organizowała kolejne spotkania opierając się na książce „Nieoczywista Układanka Polska”.


niedziela, 6 października 2019

Piątkowa Noc Bibliotek w SP1

W piątek, 4 października odbyła się w naszej szkole już po raz czwarty Noc Bibliotek, tym razem pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. Chwilę po godzinie 16:00 gości przywitała wicedyrektor szkoły, pani Anna Sieńczak, życząc uczestnikom dobrej zabawy i… zaczęło się! Zgodnie z hasłem przewodnim rozpoczęliśmy od gier i zabaw językowych przygotowanych przez szkolną anglistkę, panią Sarę Artman. Były krzyżówki, wymyślanie słówek, a nawet angielski głuchy telefon na przeszło kilkanaście osób! Nawet nie wiadomo kiedy minęła nam pierwsza godzina.



Po wesołym spotkaniu z językiem angielskim przyszedł czas na historię regionu. Naszą szkołę odwiedził pan Tomasz Wieczorek, pracownik Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz przewodnik turystyczny po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim, który prowadzi systematyczne zwiedzania Zamku oraz miasta Szczecina i regionu, ukierunkowane na przybliżanie walorów turystycznych, kulturowych i historycznych, również połączonych z inscenizacjami na temat historii oraz legend. Przybył nie sam, ale z wycieczką którą aktualnie oprowadzał po okolicy, dzięki czemu gościliśmy w pewnym momencie około 70 osób podczas naszej Nocy Bibliotek! To zdecydowany rekord! Dzięki spotkaniu z panem Tomaszem zatytułowanym "Fantastyczne postaci w przestrzeni Szczecina i nie tylko..." Mogliśmy udać się w niesamowitą podróż po regionie, odwiedzając wiele symbolicznych miejsc, oznaczeń, słuchając przy okazji bardzo intrygujących historii. Poznaliśmy również kilka ciekawych legend i historii, które dotyczą tego fantastycznego miasta i tego, co ma wspólnego chociażby z Gwiezdnymi Wojnami. Nie zabrakło też wątków związanych z Gryfinem i Krzywym Lasem. Szczególnie zadowoleni mogli być ci aktywniejsi uczestnicy spotkania – pan Tomasz dobre odpowiedzi nagradzał pamiątkowymi pocztówkami!


Kolejne spotkanie również dotyczyło naszego regionu. Odwiedził nas pan Artur Giza-Zwierzchowski, autor jeszcze ciepłej pozycji „Przewodnik po magicznym lesie. Legendy Puszczy Bukowej”. Publikacja powstała w ramach autorskiego projektu Studio Legend. Książka łączy radość kontaktu z naturą i przyjemność dzielenia się poruszającymi wyobraźnię opowieściami. Legendy stanowią w niej zaproszenie do odwiedzenia urokliwych zakątków Puszczy Bukowej. O tym właśnie opowiadał nam pan Artur, wspominając chociażby o legendzie związanej z Jeziorem Szmaragdowym, czy nurkowaniu w tym właśnie jeziorze. Z pewnością zachęcił nas, by niejednokrotnie wracać do położonej tak blisko nas Puszczy Bukowej, pamiętając o legendach, opowieściach i ciekawostkach związanych z tym miejscem, o których wspominał nam pan Artur.


Tegoroczną Noc Bibliotek zakończył seans filmu familijnego „Ptyś i Bill” z 2013 roku, opowiadający o zabawnych perypetiach pewnego rudego spaniela oraz jego rudowłosego właściciela. Film został nam dostarczony przez ogólnopolskiego organizatora Nocy Bibliotek – Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Do tego, niemal tradycyjnie, odbyła się w naszej szkole sesja RPG. Czworo śmiałków próbowało swoich sił i przeżywało przygody, wcielając się w różne postaci w wyjątkowym świecie zbliżonym klimatem do serialu „Stranger Things”. Za przygotowaniem świata, historii i poprowadzeniem śmiałków przez te przygody stała niezrównana Weronika Witkowska-Kulas, stale z nami współpracująca Mistrzyni Gry oraz współzałożycielka Stowarzyszenia Chowaniec.


Tuż po seansie, gdy najwytrwalsi uczestnicy naszego wydarzenia opuścili mury naszej szkoły, zaczęliśmy się zastanawiać, co przygotujemy za rok, podczas kolejnej Nocy Bibliotek. Nie możemy się doczekać!

Dziękujemy serdecznie głównemu organizatorowi akcji – Centrum Edukacji Obywatelskiej, zaproszonym Gościom – pani Weronice Witkowskiej-Kulas, panu Tomaszowi Wieczorkowi oraz panu Arturowi Gizie-Zwierzchowskiemu, jak również pani Sarze Artman za współtworzenie z nami tego wydarzenia. Specjalne podziękowanie kierujemy również do Pani Dyrektor naszej szkoły – pani Marzeny Jabłońskiej oraz Pań Wicedyrektor – pani Barbary Faryniarz oraz pani Anny Sieńczak za wsparcie i pomoc udzielone przy organizacji tego wydarzenia. No i przede wszystkim dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy spędzili z nami kilka piątkowych, wieczornych godzin. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie nasze spotkanie. Do zobaczenia za rok!

Więcej zdjęć z tegorocznej Nocy Bibliotek jest dostępna pod TYM linkiem.

Tekst: Krystyna Twardy i Adrian Kopp
Foto: Adrian Kopp

czwartek, 26 września 2019

V Noc Bibliotek w SP1 w Gryfinie

Zapraszamy serdecznie wszystkich Nauczycieli, Uczniów oraz Rodziców do udziału w V Nocy Bibliotek. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest "Znajdźmy wspólny język".


Noc Bibliotek odbędzie się w naszej szkole już po raz 4. Będzie ona miała miejsce 4.10.2019 r. (piątek) w godzinach 16:00-20:00 w sali multimedialnej. W ramach atrakcji przewidziane są gry i zabawy językowe, przygotowane przez nasze Panie Anglistki, seans filmu familijnego Ptyś i Bill z 2013 roku oraz wyjątkowe spotkania z naszymi specjalnymi gośćmi. Pan Artur Giza-Zwierzchowski zabierze nas w magiczny świat Puszczy Bukowej, pełnej legend i niesamowitych opowieści, a Pan Tomasz Wieczorek zaprosi nas w podróż do fantastycznego Szczecina, a i z pewnością wspomni o Gryfinie oraz Krzywym Lesie. 

Po spotkaniu będzie możliwość zakupienia książek obu Autorów. Zestaw zawierający książkę autorstwa Artura Gizy-Zwierzchowskiego Przewodnik po magicznym lesie – Legendy Puszczy Bukowej oraz mapę Puszczy Bukowej będzie dostępny w cenie 55zł, natomiast książkę autorstwa Tomasza Wieczorka Wały Chrobrego – Wrota Szczecina będzie można zakupić po spotkaniu z autorem w cenie 10 zł.





Serdecznie zapraszamy!

środa, 8 maja 2019

Szkolne Koło RPG pełne radości

W ostatnich dniach i tygodniach biblioteczne Szkolne Koło RPG otrzymało niesamowite niespodzianki z przeznaczeniem dla członków Koła. Pierwsza część młodych adeptów sztuki snucia opowieści i gier RPG już dzisiaj otrzymała swoje pierwsze zestawy kości i swoje pierwsze podręczniki. Radość oraz wdzięczność uczestników Koła była ogromna. Już zaczęły się plany prowadzenia swoich pierwszych scenariuszy i kampanii.


Bardzo dziękujemy Kuglarzowi, stronie Fajerbol Junior oraz Wydawnictwu GRAmel za tak hojne wsparcie. Dzięki Wam sesje RPG organizowane w ramach Szkolnego Koła Gier będą coraz ciekawsze i lepiej przygotowane, a jego uczestnicy będą również mieli możliwość prowadzenia własnych sesji wśród rodziny i przyjaciół i będą mogli zarażać swoją pasją do RPG-ów coraz więcej osób.



czwartek, 21 marca 2019

Słowiański Dzień Talentów 2019


            W Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gryfinie 21.03. jak co roku zorganizowano Dzień Talentów. Biblioteka szkolna w tym roku przygotowała wyjątkową sesję RPG w klimacie Słowian. Była to znakomita okazja, by swoich sił w świecie narracji, improwizacji, odgrywania postaci i przeżywania przygód spróbowali Ci, którzy nie uczęszczają na cotygodniowe spotkania Szkolnego Koła RPG. Na środowej sesji z okazji Dnia Talentów pojawiło się 6 śmiałków, którzy odgrywając role kupców, najemników czy wartowników stanęli przed wieloma wyzwaniami. Musieli rozwiązać wiele zagadek logicznych i językowych, przekonać do siebie nieufnych mieszkańców słowiańskiej osady, stoczyć walkę z upiorami i demonami oraz pojąć kilka niełatwych decyzji dotyczących życia mieszkańców wioski.

            Razem z bardzo aktywnymi graczami, którzy bardzo wczuli się w swoje postaci udało się stworzyć wyjątkowy klimat Słowiańszczyzny, pełen dźwięków, opisów, legend i postaci rodem z wierzeń dawnych Słowian. Znakomitą pomocą był tutaj podręcznik do gry RPG "Słowianie", wydany przez Wydawnictwo Hengal. Trzy godziny sesji minęły w oka mgnieniu, a gracze mieli niedosyt, że spotkanie trwało tylko trzy godziny. Obserwując ich reakcje, zaangażowanie oraz odgrywanie postaci śmiało można założyć, że bawili się wyśmienicie. Potwierdzić to mogą zdjęcia z sesji. Dwóch wyróżniających się graczy zostało nagrodzonych specjalnym certyfikatem, zestawem kości oraz starterem jednej z gier RPG.

            Same zajęcia RPG - zarówno cotygodniowe spotkania Szkolnego Koła Gier RPG oraz tej wyjątkowej sesji odbywa się dzięki wsparciu wydawnictw oraz osób, związanych z grami RPG. Nasze działania wspierają m. in. Kuglarz, strona Fajerbol Junior czy Wydawnictwo GRAmel. Serdecznie dziękujemy im za wyjątkowe wsparcie i wszelkie pomysły, którymi się dzielą na swoich stronach. Dzięki nim każda środa z RPG w naszym kole może być wyjątkowa, a sesja z okazji Dnia Talentów mogła się w tak dużym stopniu spodobać nowym adeptom sztuki RPG i zachęcić ich do zainteresowania się w znaczniejszym stopniu światem gier narracyjnych.

Więcej zdjęć z Dnia Talentów w bibliotece szkolnej znaleźć można pod TYM linkiem.