Godziny otwarcia biblioteki:


Biblioteka szkolna prowadzona przez panią Krystynę Twardy i pana Adriana Koppa jest czynna w następujących godzinach:

Czytelnia
Poniedziałek – 8:00-14:15
Wtorek – 8:00-14:15
Środa – 8:00-14:15
Czwartek – 8:00-14:15
Piątek – 8:00-13:00

Wypożyczalnia
Poniedziałek – 8:00-15:30
Wtorek – 8:00-14:00
Środa – 8:00-15:30
Czwartek – 8:00-15:30
Piątek – 8:00-15:30

Zachęcamy również do zapoznania się z regulaminem biblioteki szkolnej oraz regulaminem wypożyczania podręczników i materiałów edukacyjnych (dostępne tutaj).

Zapraszamy do jak najczęstszego korzystania z biblioteki szkolnej!

sobota, 22 grudnia 2018

Tajemniczy Mikołaj w Szkolnym Kole Gier

Szkolne Koło Gier działające w bibliotece SP1 w Gryfinie po raz kolejny odwiedził wyjątkowy i wspaniały Tajemniczy Mikołaj. Dzięki akcji firmy Rebel nasze Koło otrzymało fantastyczny prezent tuż przed Świętami. Gdy otworzyliśmy paczkę, okazało się, że zawiera całe mnóstwo niesamowitych gier, kości oraz podręczników do gier RPG! Nie spodziewaliśmy się, że byliśmy aż tak grzeczni w tym roku! Z pewnością od stycznia zaczniemy grać w nasze wspaniałe oraz wyjątkowe nowości i spędzimy z nimi mnóstwo godzin! 


A firmie Rebel i wyjątkowemu Tajemniczemu Mikołajowi, który przygotował dla nas taką wspaniałą paczkę z planszowymi cudami w środku bardzo serdecznie dziękujemy za to niesamowite wsparcie! Życzymy również ciepłych, wyjątkowych Świąt pełnych uśmiechu spędzonych w dobrej i radosnej atmosferze.


niedziela, 11 listopada 2018

Plakatowe konkursy w naszej bibliotece #cojaczytam #wolnelektury

Ostatnią październikową akcją w szkolnej bibliotece, łączącą obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz konkursu #cojaczytam były konkursy plastyczne na plakaty związane z ulubioną książką (klasy I-III) albo te promujące czytelnictwo (dla klas IV-VIII). Do biblioteki spłynęło mnóstwo pięknych prac, a jury miało wielki problem, by wybrać te najlepsze. Każda praca była bardzo pomysłowa, ciekawie wykonana i niezwykle pozytywna.


Po niełatwych naradach ostatecznie uznano, że wśród klas I-III pierwsze miejsce przypadnie Weronice Wysocie z klasy II C oraz Hannie Kaczmarek z klasy I B, drugie miejsce zajmie Wiktoria Zaleszczak z klasy II C, a trzecie Karol Denes z tej samej klasy.

Natomiast wśród starszych uczniów zwyciężyła Hanna Staruk z klasy V E, tuż za nią był Jan Bodys z klasy V E, a najniższy stopień podium zajął Maciej Zasadziński z klasy VI D.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i piękne prace. Ci najlepsi zostaną nagrodzeni na apelu podsumowującym I półrocze. Zapraszamy wszystkich do jak najczęstszego odwiedzania szkolnej biblioteki i udziału w naszych akcjach.

Październikowa zbiórka książek #cojaczytam #wolnelektury

W ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz akcji #cojaczytam we współpracy z uczniami klas 6. oraz 7. przez cały październik zbierano książki do szkolnej biblioteki, aby nadać im drugie życie i udostępnić dla nowych czytelników. Uczniowie i rodzice naszej szkoły podarowali nam ponad 70 niezwykle interesujących książek w świetnym stanie! 
Już niedługo zapoznają się z nimi nasi czytelnicy! Wszystkim darczyńcom oraz uczniom pomagającym przy akcji serdecznie dziękujemy za wsparcie, a czytelników zapraszamy po kolorowe i fantastyczne nowości!

czwartek, 8 listopada 2018

Biblioteczna sesja zdjęciowa #cojaczytam #wolnelektury

Każdego roku, w październiku, nasza biblioteka organizuje czytelniczą sesję zdjęciową we współpracy z uczniami, którzy dzielą się swoimi pomysłami na zdjęcia i cierpliwie pozują. W tym roku nie było inaczej - w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych po raz kolejny pod opieką szkolnego bibliotekarza odbyła się książkowa sesja zdjęciowa - tym razem jest to również część konkursu Fundacji nowoczesnej Polski #cojaczytam.


Zdjęcia zostały powieszone w holu szkoły, aby cała szkoła mogła zapoznać się z czytelniczymi fotografiami, a następnie szkolni czytelnicy-modele otrzymają zdjęcia na pamiątkę.


Bardzo dziękujemy uczniom biorącym udział w naszej corocznej sesji zdjęciowej - Hannie Kaczmarek z klasy 1B, Weronice Wysocie z klasy 2C, Marii Kuźmie, Zuzannie Proficz i Hannie Tokarek z klasy 7D oraz Bartoszowi Celmerowi z klasy 6D i zapraszamy do kolejnych akcji organizowanych przez bibliotekę szkolną!

czwartek, 4 października 2018

Biblioteka szkolna zaprasza na Miesiąc Bibliotek Szkolnych!


Zapraszamy do udziału w atrakcjach przygotowanych przez bibliotekę szkolną w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych!
Przez cały październik będziecie mogli m.in. wziąć udział w czytelniczej sesji zdjęciowej, przygotować wyjątkowe, czytelnicze plakaty lub memy oraz podarować książki naszej bibliotece!
Wszystkie informacje i szczegóły znajdziecie w szkolnej wypożyczalni!



1. Czytelnicza sesja zdjęciowa
*  Chcesz znaleźć się na wyjątkowym zdjęciu?
*  Chciałbyś otrzymać zdjęciową pamiątkę z Tobą w roli głównej?
*  A może po prostu chcesz, by Twoja twarz stała się sławna?

*  Zapisz się na biblioteczną sesję zdjęciową, która odbędzie się we wtorek, 16.10. w godzinach 12:45-15:25, a po wystawie zdjęć swoją fotografię otrzymasz na pamiątkę! Zapisy w szkolnej wypożyczalni do 12.10. (piątek).

2. Podaruj książkę bibliotece
 
Przez cały październik możesz podarować książkę bibliotece szkolnej!
Posiadasz zadbaną książkę, której już nie czytasz?
Chcesz wesprzeć szkolną bibliotekę?
Chcesz podzielić się ze społecznością szkolną swoimi książkami, które już znasz na pamięć?
Przynieś książki do szkolnej wypożyczalni, a nagroda na pewno Cię nie ominie!

3. Konkurs! Uwaga, konkurs plastyczny! Atrakcyjne nagrody czekają!


*  Dla klas I-III biblioteka szkolna ogłasza konkurs na plakat zatytułowany „Moja ulubiona książka”. Stwórz w domu plakat z ilustracjami wybranej przez Ciebie książki i przynieś ją do szkolnej wypożyczalni do 26.10.!

*  Dla klas IV-VIII biblioteka szkolna ogłasza konkurs na plakat lub mem promujący szkolną bibliotekę lub zachęcający do czytelnictwa! Stwórz własne dzieło sztuki i przynieś je do szkolnej wypożyczalni (memy zaś możesz przesłać na adres e-mail: adriandamiankopp@gmail.com) do 26.10.!

niedziela, 10 czerwca 2018

Noc Bibliotek 2018 - RzeczpospoCzyta


            W piątek, 8.06., gdy wokół Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej trwał festyn rodzinny, w szkole odbyła się po raz trzeci Noc Bibliotek! Tegoroczne hasło odwoływało się do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i brzmiało RzeczpospoCzyta. Postanowiliśmy właśnie pójść tym tropem i przygotować wydarzenie, które będzie nawiązywać do historii naszego regionu i naszego kraju, także z uwzględnieniem tego, co było 100 lat temu.

            Wydarzenie otworzyło spotkanie z panią Grażyną Zarembą-Szubą, która przybyła do nas aż z Bełcznej, gdzie prowadzi "Dworek Tradycja". Pani Grażyna jest także restauratorką, autorką książek o kuchni pomorskiej oraz badaczką historii kuchni Zachodniego Pomorza na przestrzeni ostatnich 100 lat. Podczas spotkania udaliśmy się wraz z autorką w niesamowitą i smakowitą podróż po smakach, legendach, przepisach i historii Pomorza, z naciskiem na tę część historii kulinarnej regionu, która miała miejsce 100 lat temu. Rozmawialiśmy o zupie piwnej, ogonach bobra, piernikach szczecińskich i innych wspaniałościach. Na koniec każdy uczestnik Nocy otrzymał od naszego gościa pamiątkową broszurę o "Dworku Tradycja", w którym prowadzone są niezwykle ciekawe zajęcia i warsztaty przeznaczone dla dzieci, związane z tematyką dzisiejszego spotkania.

            Kolejnym spotkaniem pozostaliśmy w klimatach legend i opowieści naszego regionu.  Pan Mirosław Wacewicz - Legendziarz, absolwent historii Uniwersytetu Szczecińskiego, miłośnik Puszczy Bukowej, historii Pomorza, pasjonat legend związanych ze Szczecinem i regionem. Wyjątkowa podróż po Puszczy Bukowej, jej tajemniczych miejscach, opowieściach, czasem trochę strasznych, w którą nas zabrał pan Mirosław minęła nam bardzo szybko i pozostawiła w uczestnikach chęć udania się w wyprawę po wspomnianych przez naszego gościa miejscach.

            Tuż po spotkaniu z panem Mirosławem przyszedł moment na nagrodzenie uczestników konkursu na plakat przedstawiający wybrane informacje sprzed 100 lat. Postanowiono przyznać jedną nagrodę główną, którą otrzymała Hanna Staruk z klasy IV E, która przygotowała plakat m. in. o zabawach sprzed wieku. Jury wyróżniło również pracę dotyczącą motoryzacji, przygotowaną przez uczniów klasy IV F Nikodema Natkańskiego i Oliviera Woźniaka.

            Ostatnią częścią tegorocznej Nocy Bibliotek przeznaczoną dla nieco młodszych odbiorców była projekcja filmu "Tarapaty" z 2017 roku, przygotowana przez ogólnopolskiego organizatora Nocy - Centrum Edukacji Obywatelskiej. Film przygodowy, opowiadający o rosnącej sile przyjaźni, przygodach - czasem niebezpiecznych i tajemniczym skarbie. Dla uczestników projekcji przygotowano specjalny poczęstunek.

            Starsi z kolei mogli pożegnać się z Nocą Bibliotek podczas wyjątkowej sesji RPG, przygotowanej przez naszego stałego już gościa Nocy - panią Weronikę Witkowską-Kulas - wieloletniego Mistrza Gry, współuczestniczącego stale m. in. w wydarzeniu "Kości zostały rzucone. Sobota z RPG", które odbywa się cyklicznie w Pałacu Młodzieży w Szczecinie. Postaci graczy, dostawszy zlecenie od Strażniczki Pustyni, Dżinji, mieli za zadanie uratować 77 córek sułtana z rąk krwiożerczego cyklopa. Na drodze stanęły im dodatkowo ogromny pustynny skorpion, którego jad oraz siła niejednego bohatera zabrały na tamten świat. W nagrodę czekać na nich miało spełnienie jednego życzenia.

            Pomimo wspaniałej pogody i trwającego festynu za oknem, frekwencja Nocy dopisała. Nasi najwytrwalsi uczestnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi exlibrisami oraz zakładkami, a wyróżniający się gracze sesji RPG dodatkowo otrzymali drobne upominki. Kilka godzin minęło bardzo szybko i nim się obejrzeliśmy nadszedł koniec Nocy Bibliotek. Czekamy już na przyszłoroczną edycję tego wydarzenia w naszej szkole!

Więcej zdjęć z wydarzenia można znaleźć pod TYM adresem.


środa, 23 maja 2018

Konkurs wiedzy o patronce szkoły

W poniedziałek, 21.05. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o Marii Dąbrowskiej, patronce naszej szkoły. Uczestnicy, na podstawie gazetki z informacjami przygotowanymi przez szkolnych bibliotekarzy przystąpili do rozwiązania niełatwego testu o życiu prywatnym, poglądach i twórczości Marii Dąbrowskiej. Aby jak najlepiej się przygotować do konkurs nie mogli ominąć żadnych informacji - nawet tych ukrytych w podpisach zdjęć i ilustracji.

Do konkurs przystąpiło 15 osób, w większości z klas IV E oraz V D. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe zakładki, a potem uczniowie dzielne mierzyli się z testem wiedzy o patronce.

Konkursowicze bardzo dobrze poradzili sobie z konkursem - widać, że uważnie i dokładnie studiowali szkolną gazetkę, w większości bardzo dobrze przygotowując się do konkursu.


Pierwsze miejsce zajęła Daria Matusiak z klasy V D, a drugie Wojciech Frąckiewicz z klasy IV E (ustępując Darii tylko o jeden punkt). Podium zamknęła Lena Żelech z klasy V D. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, a zwycięzcom gratulujemy - nagrody dla nich wręczone zostaną podczas apelu podsumowującego rok szkolny 2017/2018.


środa, 9 maja 2018

III Szkolny Turniej Gier


            Tuż po majówce, 8 maja 2018 roku przyszedł czas na wydarzenie wyczekiwane już od dłuższego czasu wśród bywalców biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie. Po raz trzeci w naszej szkole został zorganizowany Szkolny Turniej Gier dla uczniów klas IV-VII. Z roku na rok cieszy się on coraz większą popularnością. W tym roku udział wzięło aż 20 osób, a limit miejsc został osiągnięty już na długo przed turniejem! Z pewnością, patrząc na rosnące zainteresowanie i radość graczy, w przyszłym roku zostanie przygotowana większa liczba miejsc dla uczestników.

            Szkolny Turniej Gier składał się z dwóch etapów. W pierwszym z nich gracze, losowo dzieleni na drużyny, mierzyli się ze sobą w czterech szybkich grach. Musieli popisać się znajomością historii Polski (w końcu obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości!) w grze Timeline Polska Wydawnictwa Rebel, próbowali dzielnie utrzymywać równowagę pomiędzy wygrywaniem, a przegrywaniem w grze Panda Szaolin Wydawnictwa Egmont, popisywali się niesamowitym refleksem i spostrzegawczością w grze Dobble Wydawnictwa Rebel oraz mierzyli się z ekonomią i szczęściem w kostkach w grze SuperFarmer Wydawnictwa Granna. Emocje były tak duże, że część graczy grała na stojąco!


            Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami związanymi z grami, ufundowanymi przez naszych niesamowitych sponsorów, ale do finałowego etapu przejść mogło jedynie 7 osób. Po chwili oddechu i odpoczynku przyszedł czas na wyłonienie zwycięzców turnieju, w czym pomóc miała rywalizacja w grze 7 Cudów Świata Wydawnictwa Rebel. Trzeba było popisać się w niej umiejętnościami ekonomicznymi, strategicznymi oraz szczęściem. 


Po niemal godzinie cierpliwej i wyrównanej gry przyszedł czas na końcowe rozstrzygnięcie. Po zsumowaniu punktów zdobytych w pierwszym etapie i tych w finale udało się wyłonić zwycięzców. 7. miejsce zajął Bartosz Celmer z klasy V D, tuż za nim uplasował się Marcin Żebiełowicz z klasy VI C. 5. miejsce przypadło Oliwii Rytelewskiej z klasy VII E, a miejsce tuż za podium zajął Patryk Matuszkiewicz z klasy IV E. Trzecie miejsce, ze stratą tylko jednego punktu, zdobył Hubert Śniegowski z klasy V D, drugie wywalczył Wojciech Frąckiewicz z klasy IV E, a zwyciężczynią III Szkolnego Turnieju Gier została Maria Kuźma z klasy VI D.


            Dzięki hojnym i wspaniałym sponsorom mogliśmy nagrodzić całą finałową siódemkę nagrodami w postaci gier planszowych, z czego pierwsza trójka otrzymała aż dwie gry! Zostały one wręczone na koniec turnieju przez Panią Dyrektor, Jolantę Kroczak.


            Z tego miejsca serdecznie dziękujemy naszym wyjątkowym sponsorom za podarowane gry oraz przyczynianie się do rozwoju naszego Szkolnego Koła Gier i wzrostu zainteresowania grami planszowymi w naszej szkole. Wraz z członkami Szkolnego Koła Gier i uczestnikami III Szkolnego Turnieju Gier ogromnie dziękujemy Wydawnictwu Black Monk, Wydawnictwu Games Factory, Wydawnictwu Granna oraz Wydawnictwu Rebel. Bez tego wsparcia nasze koło nie działałoby tak prężnie i różnorodnie i nie sprawiało takiej wielkiej przyjemności członkom Koła (w tym roku niemal 20 osób wśród uczniów klas IV-VII), a nagrody dla zwycięzców Turnieju nie byłyby tak atrakcyjne. Dziękujemy! A w przyszłym roku szkolnym, patrząc na zainteresowanie i propozycje wydawnictw gier, z którymi współpracujemy, może czekają nas dwa turnieje. Kto wie?

Więcej zdjęć z III Szkolnego Turnieju Gier można znaleźć pod TYM adresem.

środa, 2 maja 2018

Uroczyste pasowanie na czytelnika - 2018

Na przełomie kwietnia i maja do biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie zawitało wiele radości. Cała ta radość przybyła do biblioteki za sprawą pierwszaków, na których czekało uroczyste pasowanie.

Przygotowanych było dla nich wiele atrakcji - list od Pani Książki, Krzyżówka Czytelnika, do której pytania ukryte były w balonach, interesujące i kolorowe książki, a także małe upominki - zakładki i cukierki.
Pięć klas, które do biblioteki przybywało musiało odpowiedzieć na wiele pytań związanych z biblioteką, szanowaniem książek, przydatnością czytania oraz samym procesem wypożyczenia. Młodzi czytelnicy zachwycili swoją wiedzą i pomysłami! Po zapoznaniu się z regulaminem i zasadami panującymi w bibliotece, nasi książkowi adepci zapamiętali niemal wszystko, więc mogli wypożyczyć swoje pierwsze, wyczekane książki, a bibliotekarze przyjęli od nich przysięgę dotyczącą szanowania książek oraz przystąpili do uroczystego pasowania na czytelnika wielkim szkolnym piórem.
Godzina pasowania minęła bardzo szybko, ale entuzjazm na twarzach czytelników i ich zapewnienia sprawią, że z pewnością staną się bardzo częstymi gośćmi w szkolnej bibliotece.
Więcej zdjęć z pasowania na czytelnika można znaleźć pod TYM adresem.

środa, 21 marca 2018

Planszówkowy Dzień Talentów 2018

21.03. jak co roku w naszej szkole odbył się Dzień Talentów. Szkolna biblioteka zaprosiła swoich wiernych planszówkowiczów na grę łączącą elementy gry planszowej oraz gier typu storytelling. Było to "Zimowe opowieści" wydawnictwa Galakta. Jest to narracyjna gra dla 3 – 7 graczy, którzy wspólnie opowiadają historię wojny pomiędzy siłami zimy i wiosny. Korzystają przy tym z kart opowieści i własnej wyobraźni. Wszystkie historie wiążą się z zadaniami, które należy zrealizować i towarzyszącymi im wspomnieniami. Gra jest pięknie ilustrowana, historie znanych postaci z bajek nieco niepokojące, a karty, na podstawie których snuje się opowieść dosyć prosta, często dziecięca, co daje możliwość mnogości interpretacji.


Szóstka odważnych graczy prowadziła postaci toczące walkę pomiędzy zimową, okrutną władzą, a wiosennymi rebeliantami. Stronnictwo wiosny musiało stawić czoło wrogiej propagandzie, czy wspierać rodzące się uczucie, które mogło rozpuścić śniegi Zimogrodu, z kolei zima pracowała intensywnie nad bronią, która ostatecznie mogłaby pokonać jakiekolwiek przebłyski wiosny... Po niemal 3 godzinach gry zwycięstwo odniosła wiosna, zostawiając w nas nadzieję, że i za oknem niedługo powitają nas cieplejsze wiatry.


Młodzi narratorzy sprawdzili się na medal. Ich wyobraźnia naprawdę nie miała granic. Bo czy słyszał ktoś o Zębie Miłości? Albo o maszynie atakującej kulami lodu wielkości kul od kręgli, które pomógł stworzyć wielki motyl śnieżny? A może kamień, z którego wyrośnie wiosenny, rozświetlający okolicę kwiat brzmi znajomo? Te pomysły świadczą, że gracze szybko wczuli się w klimat, prowadząc ze sobą piękną walkę na słowa, na narrację, podczas której zwycięstwo przesuwało się to na zwolenników zimy, to na stronnictwo wiosny...


W bardzo dobrych nastrojach, posileni babeczkami upieczonymi specjalnie na tę okazję przez panią Krysię Twardy, zachwyceni historią i ilustracjami czekamy na kolejną okazję, by uciec w magiczny świat słów i wyobraźni. To był zdecydowanie udany Pierwszy Dzień Wiosny w naszej bibliotece.


Więcej zdjęć z Dnia Talentów w szkolnej bibliotece można znaleźć TUTAJ.



piątek, 16 marca 2018

4. numer gazetki szkolnej SP "OKO"

Tych, którzy nie zdążyli lub przegapili możliwość przeczytania zimowego, czwartego już numeru gazetki szkolnej SP "OKO" zapraszamy do bezpłatnego jej pobrania! 

W tym numerze:
- Tajemnica szkolnego kota,
- Artykuły sportowe, plotkarskie oraz pozdrowienia
- Wywiady z panią Elżbietą Dziekan oraz aż dwójką uczniów,
- Najnowszy komiks,
Oraz wiele, wiele innych...

piątek, 12 stycznia 2018

3. numer szkolnej gazetki

Jako prezent od nas na ferie otrzymujecie od nas 3. numer naszej szkolnej gazetki (pierwszy w tym roku szkolnym) z listopada 2017 roku, a w nim...
- Wywiady z panem Adrianem Koppem i Tymonem Rozpędkiem,
- Relacje z wydarzeń szkolnych,
- Sylwetki nowych nauczycieli
- Komiksy i zagadki.



Przypomnijcie sobie, co w niej było, bo po feriach pojawi się nowy numer gazetki z bardzo atrakcyjną zawartością!
Życzymy Wam wszystkim miłych ferii i do przeczytania!