Godziny otwarcia biblioteki:


Biblioteka szkolna prowadzona przez panią Krystynę Twardy i pana Adriana Koppa jest czynna w następujących godzinach:

Czytelnia
Poniedziałek – 8:00-14:15
Wtorek – 8:00-14:15
Środa – 8:00-14:15
Czwartek – 8:00-14:15
Piątek – 8:00-13:00

Wypożyczalnia
Poniedziałek – 8:00-15:30
Wtorek – 8:00-14:00
Środa – 8:00-15:30
Czwartek – 8:00-15:30
Piątek – 8:00-15:30

Zachęcamy również do zapoznania się z regulaminem biblioteki szkolnej oraz regulaminem wypożyczania podręczników i materiałów edukacyjnych (dostępne tutaj).

Zapraszamy do jak najczęstszego korzystania z biblioteki szkolnej!

wtorek, 28 listopada 2017

"Wychowanie przez czytanie - z książką w świat wartości"

            Na przełomie października i listopada biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie brała udział w programie „Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości” Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, który ma na celu promowanie takich wartości jak sprawiedliwość, przyjaźń, szacunek i wiele innych poprzez czytelnictwo. Cały cykl zajęć odbywał się w oparciu o zbiór opowiadań „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” autorstwa cenionych polskich pisarzy. Cały cykl spotkań postanowiono przeprowadzić w klasie VI D.


            Zaczęto tradycyjnie od zajęć wprowadzających, które miały wytłumaczyć czym w ogóle są wartości, jakie możemy wyróżnić, a także którą każdy z uczniów ceni najbardziej. Następnie przyszedł czas na przeprowadzenie 3 zajęć w oparciu o wybrane opowiadania. Wybraliśmy do przeprowadzenia tematy wolności, szacunku i optymizmu. Temat wolności oparty był na opowiadaniu Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarz pt. „Burza”, zagadnienie szacunku przybliżyła nam Katarzyna Ryrych w opowiadaniu „Szacun i gorzka czekolada”, a do optymizmu przekonywał poprzez swoje opowiadanie "Pech" Paweł Beręsewicz. Uczniowie w wielkim skupieniu słuchali każdego z odczytywanych przez nauczyciela bibliotekarza opowiadań, wiele z nich zapamiętując i z pasją dyskutując na każdy z zadanych tematów.


            Zajęcia, na które składały się rozmowy na temat wartości, tworzenie map pojęciowych oraz żywa dyskusja oparte były o scenariusze przygotowane przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, a dodatkowo wzbogacone także zajęciami o charakterze teatralnym, gdy w formie pantomimy musieli "rozmawiać" o szacunku, dramowym, czy twórczo pisemnym - kiedy sytuacje pechowe w życiu musieli zamienić na jak najszczęśliwsze.



            Cały projekt został zwieńczony nagraniem filmu, który ma za zadanie promować wartości, o których mowa była podczas zajęć. Film powstał stosunkowo szybko przy wielkim entuzjazmie ze strony młodych aktorów. Zaczynając zatem od bardzo wciągających młodych czytelników opowiadań, przez interesujące i wartościowe zajęcia po zabawę filmową, cały program uważamy za bardzo udany.


Galerię zdjęć z projektu można znaleźć TUTAJ, a poniżej znajduje się film "Złodzieje wartości", zrealizowany w ramach programu "Wychowanie przez czytanie - z książką w świat wartości".


poniedziałek, 20 listopada 2017

Podsumowanie Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Dzieliliśmy się już relacją z tegorocznej sesji zdjęciowej "Przyłapani na czytaniu", a teraz przyszedł czas na podsumowanie innych działań biblioteki szkolnej w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.


Przez cały październik prowadziliśmy zbiórkę książek i gier do biblioteki szkolnej i na nasz apel odpowiedziało kilku uczniów, rodziców i nauczycieli, za co bardzo dziękujemy! Dzięki nim, udało się zebrać kilkanaście książek i gier, które z pewnością będą dobrze służyć naszej bibliotece.

W niektórych klasach udało się także przeprowadzić akcję "Czytaj dzieciom (nie tylko swoim)!" w ramach której rodzina lub przyjaciele uczniów byli zapraszani, by podzielić się z całą klasą fragmentami swoich ulubionych książek z dzieciństwa. Owo głośne czytanie upływało w miłej atmosferze, a dzieciaki dopominają się kolejnych "czytających" spotkań, co nasza zerówka zamierza zrealizować już w najbliższym czasie.



Klasę IV E odwiedziło dwoje rodziców - pani Małgorzata Kolińska oraz pani Monika Matuszkiewicz. Pani Małgorzata przeczytała uczniom fragment "Podróży Wędrowca do Świtu" C. S. Lewisa, natomiast pani Monika odczytała fragment "Opowieści Gęsiego Pióra" J. Pilikowskiego. Obie mamy zostały nagrodzone słodkim upominkiem od gospodarza klasy w ramach podziękowań za poświęcony czas i pokazanie świata dwóch bardzo ciekawych książek.

W klasie III D w świat "Legend polskich" zabrała młodych czytelników pani Marlena Inglot wraz z maleńkim pomocnikiem - jak widać na zdjęciu.


Klasę I E odwiedziła pani Bogusława Gołda, która przeczytała piękną bajkę "Piękna i Bestia", którą uczniowie z wielkim skupieniem i uśmiechem na twarzy słuchali.


Klasę O A odwiedził natomiast Adrian Kopp - szkolny bibliotekarz, który odczytał naszym milusińskim fragment "Cudaczka Wyśmiewaczka" J. Duszyńskiej - lektury, która co roku cieszy się bardzo ciepłym odbiorem ze strony naszych przedszkolaków. Wizyta pana Adriana rozpoczęła wizyty innych dorosłych - już członków rodzin maluchów - w zerówce.


W październiku został także przeprowadzony konkurs wśród klas IV-VII na plakat promujący działania szkolnej biblioteki. Nie spodziewaliśmy się, że udział weźmie kilkunastu uczniów i przygotują tak ciekawe, złożone i przepiękne plakaty. Zostały one naturalnie wystawione w holu szkoły, by wszyscy mogli je podziwiać. Jesteśmy również pewni, że tak piękne plakaty zachęcą uczniów do jak najczęstszego odwiedzania naszej szkolnej biblioteki.


Nie było łatwo wybrać najlepsze prace, ale ostatecznie - po długich obradach - podjęto decyzję. Pierwsze miejsce zajął Jan Bodys z klasy IV E, drugie Oliwia Kuligowska z klasy VII A, a trzecie trzy osoby - Nadia Majchrzak z klasy IV F, Hanna Staruk z klasy IV E oraz Wojciech Frąckiewicz z klasy IV E. Dodatkowo postanowiono wyróżnić dwie prace - Alicji Stańczyk z klasy IV E oraz Patryka Sobolewskiego z klasy VI E. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a także wszystkim uczestnikom!


Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w działania biblioteki szkolnej podczas Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Dzięki Wam to wielka radość i przyjemność z tak aktywnych działań.

Więcej zdjęć z październikowych akcji biblioteki można znaleźć TUTAJ.

środa, 8 listopada 2017

Przyłapani na czytaniu 2017

Nasze relacje z październikowych działań biblioteki szkolnej w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zaczniemy od sesji zdjęciowej "Przyłapani na czytaniu". Sama sesja odbyła się w naszej bibliotece po raz trzeci, ale w tym roku postanowiliśmy połączyć ją z małą reklamą nowości bibliotecznych, które udało się zakupić dzięki wsparciu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Chętnych do pozowania z książkami zgłosiło się całkiem sporo, a część z nich nawet przygotowała z kartek i gazet własne elementy stroju. Wystawę można podziwiać na holu szkoły, a także tutaj, gdzie można podziwiać zdjęcia z bliska.

Zuzanna Proficz, Hanna Tokarek i Maria Kuźma z klasy VI D prezentują serię książek R. Riggsa pt. Pani Peregrine

Zuzanna Proficz, Maria Kuźma i Hanna Tokarek z klasy VI D prezentują książkę S. Cichockiego pt. S.Z.T.U.K.A. : Szalenie Zajmujące Twory Utalentowanych i Krnąbrnych Artystów

Alicja Stańczyk z klasy IV E prezentuje książkę z serii przygód Neli pt. 10 niesamowitych przygód Neli

Bartosz Celmer z klasy V D prezentuje książkę M. Crichtona pt. Park Jurajski

Oliwia Durma z klasy IV E przedstawia książkę K. Świeżak pt. M.O.D.A. : Metki, Obcasy, Dżinsy, Adidasy

Patryk Matuszkiewicz z klasy IV E  przedstawia książkę M. Piquemala z serii Bajki filozoficzne
Jan Bodys z klasy IV E przedstawia książkę pt. Rozpalmy słońce autorstwa J. M. de Vasconcelos
Jakub Kamiński z klasy III D prezentuje książkę pt. Drużyna Pierścienia z serii J. R. R. Tolkiena pt. Władca pierścieni 

Wojciech Frąckiewicz z klasy IV E prezentuje książkę M. Szczygielskiego pt. Teatr niewidzialnych dzieci 

Dawid Gulik z klasy VII A przedstawia książkę W. Bartoszewskiego pt. Warto być przyzwoitym


Nadia Majchrzak z klasy IV F przedstawia książkę pełną baśni chińskich pt. Żółty smok

Małgorzata Kowalczyk z klasy III D przedstawia książkę z serii Biuro detektywistycznego Lassego i Mai autorstwa M. Widmarka i H. Willis pt. Tajemnica gazety

Bardzo dziękujemy wszystkim odważnym modelom za pomoc przy tworzeniu zdjęć i cierpliwość przy pozowaniu. Zapraszamy do kolejnych akcji biblioteki szkolnej oraz do wypożyczania fantastycznych nowości książkowych!