Godziny otwarcia biblioteki:


Biblioteka szkolna prowadzona przez panią Krystynę Twardy i pana Adriana Koppa jest czynna w następujących godzinach:

Czytelnia
Poniedziałek – 8:00-14:15
Wtorek – 8:00-14:15
Środa – 8:00-14:15
Czwartek – 8:00-14:15
Piątek – 8:00-13:00

Wypożyczalnia
Poniedziałek – 8:00-15:30
Wtorek – 8:00-14:00
Środa – 8:00-15:30
Czwartek – 8:00-15:30
Piątek – 8:00-15:30

Zachęcamy również do zapoznania się z regulaminem biblioteki szkolnej oraz regulaminem wypożyczania podręczników i materiałów edukacyjnych (dostępne tutaj).

Zapraszamy do jak najczęstszego korzystania z biblioteki szkolnej!

środa, 22 marca 2017

"Snujemy opowiadania" czyli Przygoda ze storytellingiem w szkolnej bibliotece

Pierwszy dzień wiosny, jak co roku, nasza szkoła powitała Dniem Talentów. Jest to wyjątkowy dzień, który zmienia tradycyjny Dzień Wagarowicza w święto wszystkich utalentowanych uczniów. W tym roku biblioteka szkolna postanowiła przygotować zajęcia, o które uczniowie wypytywali już od Nocy Bibliotek, gdy niektórzy z nich po raz pierwszy mieli z nimi styczność - o sesję w stylu RPG, opartą na storytellingu. Jest to narracyjna gra fabularna, w której uczestnicy przyjmują jakieś role i odgrywając daną postać, muszą odnaleźć się w świecie i zadaniach, przygotowanych przez prowadzącego - Mistrza Gry lub Narratora.


Podczas Dnia Talentów uczestnicy wraz z nauczycielem bibliotekarzem zagłębili się w klimat baśni nieco innej, nieco groźnej i wymagającej - w baśniowy świat z dodatku do systemu "Adventurers!" Wydawnictwa FajneRPG. Uczestnicy musieli przenieść tajemniczy klejnot do rąk królowej Bastionu, mierząc się z wilkami, Tomciem Paluchem o nieco lepkich rękach oraz groźną Złotowłosą i jej trzema niedźwiedziami. Ponadto musieli wykazać się zdolnością logicznego myślenia i rozwiązywania zagadek, pomysłowością oraz umiejętnościami aktorskimi. Wszyscy wywiązali się ze swoich zadań wzorowo, jednak wśród grupy wyróżnił się nieco Paweł Kowalczyk z klasy IV D, który wcielił się w czarodzieja Ziemowita. Warto nadmienić, że to było pierwsze spotkanie Pawła ze storytellingiem. Poradził sobie jednak znakomicie, dzięki czemu otrzymał na koniec zajęć certyfikat potwierdzający wyjątkowy talent. Poza nim, drużynę tworzyli: Kamil Nycz z klasy VI C jako rycerz Robertus, Hubert Bryński z klasy VI C w roli rozbójnika Petera, Marcin Żebiełowicz z klasy V C oraz Bartosz Celmer z klasy IV D jako Marek i Arek - bliźniacy-rzemieślnicy, Maciej Zasadziński z klasy IV D czyli alchemik Miron oraz Hubert Śniegowski z klasy IV D w roli Artura, przedstawiciela prawa.


Nie wiedzieć kiedy, upłynęły niemal trzy godziny i przygoda musiała się zakończyć. Gracze jednak chcieli ją kontynuować. Kto wie, może jeszcze nadarzy się okazja, by grupa dzielnych i pomysłowych bohaterów stanęła na szlaku przygody, posiłkując się swoimi talentami, pomysłowością i wyjątkowymi umiejętnościami?


Wszystkie zdjęcia można zobaczyć TUTAJ.

środa, 15 marca 2017

Dzień Kobiet w bibliotece czyli Dziewczęca Bohaterka Literacka

            Niemal już tradycyjnie, z okazji Dnia Kobiet biblioteka szkolna zorganizowała dwa konkursy - plastyczny dla uczniów klas I-III oraz wiedzy dla uczniów klas IV-VI - oba pod hasłem "Dziewczęca Bohaterka Literacka". W obu konkursach wzięło udział 22 uczniów, w tym aż 6 chłopców, co bardzo nas cieszy, bo z reguły gdy słyszą, że konkurs dotyczyć ma tylko dziewczęcych postaci, zwykle rezygnują z udziału.



            Młodsi uczniowie mogli przychodzić do szkolnej biblioteki 9.03. oraz 10.03., by w przyjaznej atmosferze oraz korzystając z bibliotecznych kredek namalować swoją ulubioną dziewczęcą bohaterkę literacką. W tym roku najwięcej uczniów wybrało Roszpunkę, jednak wśród wyróżnionych prac znalazły się także m.in. Pchła Szachrajka, Pippi Pończoszanka, czy Mała Mi. Wszystkie prace były bardzo ciekawe, a wybór najlepszych był bardzo trudny. Ostatecznie szkolne jury podjęło następujące decyzje:

I miejsce - Lena Mróz z klasy II D za Pchłę Szachrajkę
II miejsce - Natalia Mróz z klasy III C za Pippi Pończoszankę
Trzy miejsca III - Nadia Majchrzak z klasy III F za pracę przedstawiającą Małą Mi, Hanna Staruk z klasy III E za portret Hani Humorek oraz Jan Bodys z klasy III E, który namalował Sierotkę Marysię
Przyznano także dwa wyróżnienia, które otrzymały Nikola Włodarczyk z klasy II E, która przygotowała portret Roszpunki oraz Alicja Stańczyk z klasy III E za pracę przedstawiającą Karolcię


            Z kolei uczniów klas IV-VI czekał złożony test, dotyczący dziewczyn i kobiet w literaturze, który miał miejsce 13.03.. Pytania dotyczyły wielu książek - zarówno lektur, mitów greckich i rzymskich, jak i znanych pozycji literatury dziecięcej i młodzieżowej. Na koniec testu należało również stawić czoła pytaniu "W świecie której dziewczęcej bohaterki literackiej chciałabyś/chciałbyś żyć i dlaczego?". Z testem uczniowie poradzili sobie znakomicie.

I miejsce zajęły dwie uczennice - Zuzanna Proficz oraz Hanna Tokarek - obie z klasy V D
III miejsce natomiast przypadło Darii Matusiak z klasy IV D


            Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali drobne upominki czytelnicze. Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom, którzy zostaną nagrodzeni na koniec roku szkolnego, na uroczystym apelu. Zachęcamy również do udziału w kolejnych konkursach i wydarzeniach szkolnej biblioteki, których od kwietnia do czerwca będzie naprawdę wiele.

Więcej zdjęć można znaleźć pod TYM adresem.

sobota, 11 marca 2017

Szkolny finał konkursu "Wielka Liga Czytelników"

            10.03.2017 roku w naszej bibliotece odbył się szkolny finał konkursu "Wielka Liga Czytelników". Było to zwieńczenie półrocznej pracy i czytania rozmaitych książek łącznie 13 uczniów. Ostatecznie jednak do części finałowej konkursu udało się awansować 9 uczniom, którzy wypełnili po 10 testów dotyczących różnych lektur. Każdy z testów, oprócz pytań o treść przeczytanej książki, uczył także korzystania ze słowników, czy wymagał umiejętności tworzenia krótkiej formy pisemnej. Podobnie wyglądał finał szkolnych zmagań przeznaczony dla uczestników konkursu "Wielka Liga Czytelników", który miał wyłonić trójkę najlepszych czytelników w dwóch kategoriach wiekowych - klas II-III oraz IV-VI. Wśród uczniów klas II-III do szkolnego finału konkursu przystąpili: Nadia Majchrzak z klasy III F, Hanna Staruk z klasy III E, Jan Bodys z klasy III E, Wojciech Frąckiewicz z klasy III E, Patryk Matuszkiewicz z klasy III E oraz Franciszek Tokarek z klasy III C. Wśród starszej kategorii wiekowej do tego etapu udało się dotrwać Marii Kuźmie z klasy V D, Hannie Tokarek z klasy V D oraz Maciejowi Zasadzińskiemu z klasy IV D.


            O ile w przypadku klas IV-VI jedynie trójka uczniów oddała wymagane 10 testów, więc nie było problemu z wyłonieniem najlepszych, to w klasach II-III rywalizacja była bardziej zacięta. Potrzebny był dodatkowy test, który miał z sześciorga czytelników wyłonić trójkę najlepszych. Test dotyczył książki L. J. Kerna "Zbudź się Ferdynandzie" i, w przeciwieństwie do pozostałych, był pisany w szkole. Różnice punktowe okazały się niewielkie - szczególnie te dotyczące miejsca trzeciego (osoby z miejsc 3, 4 i 5 dzielił tylko jeden punkt!). Ostatecznie udało się wyłonić łącznie 6 osób (3 z młodszej i 3 ze starszej kategorii wiekowej), które pojadą 21.04.2017 roku do Szczecina na półfinał etapu ogólnopolskiego konkursu "Wielka Liga Czytelników". Nasi ogólnopolscy półfinaliści to: Nadia Majchrzak z klasy III F, Hanna Staruk z klasy III E i Jan Bodys z klasy III E oraz Maria Kuźma z klasy V D, Hanna Tokarek z klasy V D oraz Maciej Zasadziński z klasy IV D. Już teraz trzymamy mocno kciuki za naszych uczniów, którzy za nieco ponad miesiąc zmierzą się z setkami innych czytelników w całej Polsce.


            Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom szkolnego finału konkursu, którzy byli niezwykle wytrwali i wykazali się cierpliwością, inteligencją oraz umiejętnościami potrzebnymi do świadomego odbioru czytanych książek. Etap szkolny konkursu w naszym powiecie odbywał się pod honorowym patronatem Starosty Gryfińskiego, Pana Wojciecha Konarskiego. Dzięki upominkom, przekazanym przez Pana Starostę, każdy ze szkolnych finalistów otrzymał małą nagrodę za udział i wytrwałość w dotychczasowym etapie konkursu.


            Dodatkowo, jako koordynator powiatowy konkursu, wysłaliśmy do innych szkół w naszym powiecie, w której uczniowie byli również niezwykle aktywni, przesyłkę z upominkami przekazanymi przez Pana Starostę Gryfińskiego oraz drobnymi gadżetami czytelniczymi, które załączyła nasza biblioteka. Serdecznie gratulujemy i pozdrawiamy Zespół Szkół w Kołbaczu, Szkołę Podstawową im. Małych Zesłańców Sybiru w Radziszewie oraz Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Zielinie. Do zobaczenia podczas półfinału w Szczecinie!